ପ୍ରମୁଖ ଖବର

୧୮ ତାରିଖ ଦିନ ଖୋଲିବ ଭିତର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ସକାଳ ୯.୫୧ରୁ ୧୨.୧୫ ରହିଛି ଶୁଭ ମୂହୁର୍ତ୍ତ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଭଣ୍ଡାରରେ ଥିବା ଅଳଙ୍କାର ଆଦିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ
ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଥମୁନି ଆତଙ୍କବାଦ, ଆର୍ମି ଅଫିସର ସମେତ ୪ ସହିଦ
ୟୁପି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି, ୨ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ଡିଜିଟାଲ ଉପସ୍ଥାନ
ସମ୍ବଲପୁର ଚିଡ଼ିଆଖାନାକୁ ଆସିବେ ୪ ମହାବଳ ବାଘ
ଓଡିଶା ଆସିବେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା: ଆସନ୍ତା ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ
କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ; ହାଉସ ସର୍ଜନ ଏବଂ ନର୍ସିଂ ଅଫିସର ମୁହାଁମୁହିଁ

‘‘ଆମକୁ ଧର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଉପଦେଶ ଦିଅ ନାହିଁ” ଏମିତି କାହିଁକି କହିଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ?

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ନୂତନ କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ କୃଷକ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମୁହାଁମୁହିଁ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ବିଚାରାଧୀନ ରହିଛି। ତେବେ ଆଜି ଏହାର ଶୁଣାଣି ବେଳେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ କିଛି ମନ୍ତବ୍ୟ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି।

ଆଜି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ଧର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ବକ୍ତବ୍ୟ ଦିଅ ନାହିଁ…। ଲମ୍ବା ଦଉଡି ଦିଆଯାଇଛି। କୋର୍ଟ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଆମେ କୃଷି ଏବଂ ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ନୁହଁ। ଆପଣ କୁହନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହି ନିୟମକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବେ ନା ଆମେ ଏହା ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇବୁ? ଏଠାରେ ସମ୍ମାନଜନକ ପ୍ରସଙ୍ଗ କ’ଣ?”
ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଶୁଣାଣି ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମର ଆଶଙ୍କା ଅଛି ଯେ ଦିନେ ହୁଏତ ଶାନ୍ତି ଭଙ୍ଗ ହୋଇପାରେ। ଯଦି କୌଣସି ଭୁଲ ହୁଏ ତେବେ ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟେକେ ଦାୟୀ ରହିବା। ଆମେ କୌଣସି ଅଘଟଣ ବା ରକ୍ତ ଚାହୁଁ ନାହୁଁ। ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତ ନିଜର ଅସନ୍ତୋଷ ଝାଡ଼ି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ସମସ୍ୟା ପରିଚାଳନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିରାଶାଜନକ ହୋଇଛି। “ଆଇନ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ କେଉଁ ପରାମର୍ଶଦାତା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନୁସରଣ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଆମେ ଜାଣି ନାହୁଁ। ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ରୋହରେ ଅଛନ୍ତି। ଯଦି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଇନ ଭଲ, ତେବେ ଏହାକୁ (କ) କମିଟିକୁ କୁହନ୍ତୁ।”


କୋର୍ଟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗର ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ଆଣିବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି କହିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ବିରୋଧ କରିବାର ଅଧିକାର ଅକ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ରହିଛି। ହେଲେ ବିରୋଧ କରିବାର ଅଧିକାର (ମହାତ୍ମା) ଗାନ୍ଧୀଙ୍କର ସତ୍ୟାଗ୍ରହ ପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହାକୁ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କରାଯାଉ ବୋଲି କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି। “ଆମେ ଗତ ଶୁଣାଣିରେ ପଚାରିଛୁ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଉତ୍ତର ନାହିଁ। ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି। ଲୋକମାନେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ବୃଦ୍ଧ ଓ ମହିଳାମାନେ ଏହି ପାଗରେ ଆନ୍ଦୋଳନର ଅଂଶ କାହିଁକି?” ବୋଲି ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ସରକାରଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ଏଥିସହିତ ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ମହିଳା ଏବଂ ପିଲାମାନେ ଫେରିଯାଆନ୍ତୁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ମତ ରଖିଥିଲେ।


ଉଲ୍ଲେଖଥାଉକି, ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ବହୁତ ବଡ଼ ବିରୋଧ ଚାଲିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ଉପକଣ୍ଠରେ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ରାଜଧାନୀ ତଥା ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ “କିସାନ ପ୍ୟାରେଡ” ସହିତ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ଆହୁରି ଜୋରଦାର କରିବେ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଚାଷୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବିକ୍ଷୋଭକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଆଇନ ରଦ୍ଦ କରିବା ଛଡା ଆଉ କିଛି ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦାଖଲ କରିଥିବା ସତ୍ୟପାଠରେ କହିଥିଲେ ଯେ ଚାଷ ନିୟମ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ବରଂ ଏହା ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବିଚାରବିମର୍ଶର ଫଳାଫଳ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ। ଜାତିର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ବିକଳ୍ପ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବାରୁ ଆଇନରେ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, କୃଷକମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ହେବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସର୍ବୋତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛି। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖୋଲା ମନରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ କୃଷକ ସଂଗଠନ ଆସୁନାହାଁନ୍ତି। କୃଷକ ୟୁନିଅନର ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେମାନେ ତିନିଟି ଫାର୍ମ ସଂସ୍କାର ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ହଁ କିମ୍ବା ନା ସହିତ ପ୍ଲାକାର୍ଡ ଉଠାଇଥିଲେ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.