ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳିମାଡ଼ । ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ତାଙ୍କ ଗୁଳି ମାଡ଼ ହୋଇଛି, କାନକୁ ଛୁଇଁ ଚାଲିଗଲା ଗୁଳି
ଜୁଲାଇ ୧୯ରେ ହେବ ସିୟୁଇଟି-ୟୁଜି ପୁନଃ ପରୀକ୍ଷା, ଏନଟିଏ କଲା ଘୋଷଣା
ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ବଡ ଅଘଟଣ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ୧୦ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର
କଟକ ତ୍ରିସା ମେଡିକାଲ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଶିଶୁ ମୃତ
ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ନିକଟ‌ରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଲେ ପୁରୀ ଏସପି ପିନାକ ମିଶ୍ର, ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର ସିବିକେ ମହାନ୍ତି
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାହାରକୁ ଆସି ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା କଥାକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲେ ଏସପି ପିନାକ ମିଶ୍ର
ଦିନ ୧ଟା ୨୮ ମିନିଟ୍ ସମୟରେ ଖୋଲାଯିବ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ୧୧ ଜଣ ଭିତରକୁ ଯିବେ: ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ବନାଥ ରଥ
ଯାଞ୍ଚ କମିଟିରୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ୱନାଥ ରଥ ଓ ଡାକ୍ତର ସିବିକେ ମହାନ୍ତି ଭିତରକୁ ଯିବେ
ଆଜି ଆଡ଼ପ ମଣ୍ଡପରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଶେଷ ଦର୍ଶନ
ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରୀରେ ରହିବେ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦୁଇମନ୍ତ୍ରୀ

୧୩ରେ ଲଘୁଚାପ, ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ!

0

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡମାନ ସାଗର ରେ ଥିବା ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ କ୍ଷେତ୍ର ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଦିଗ ରେ ଗତି କରୁଛି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରଭାବରେ ଆସନ୍ତା ୧୩ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବଙ୍ଗୋପସାଗର ରେ ସମୁଦ୍ରର ତାପମାତ୍ରା ୩୦-୩୧ ଡିଗ୍ରି ସେଲସିୟସ ରହିଛି।

ଆସନ୍ତା ୩ ଦିନ ଯାଏ ଏମଜିଓ ଉତ୍ତର ଭାରତ ମହାସାଗର ଉପରେ ସକ୍ରିୟ ରହିବ ନାହିଁ ମାତ୍ର ଏହା ପରେ ଏମଜିଓର ପ୍ରଭାବ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଉପରେ ସକାରାତ୍ମକ ରହିବ ଯାହା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରାଇବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ। ଅଧିକାଂଶ ମଡେଲଙ୍କ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ଏକ ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ୧୩ ତାରିଖ ବେଳକୁ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଓ ପରେ ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହେବ।

ୟୁରୋପୀୟ ମଡେଲ୍ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ପଶ୍ଚିମ ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଗତି କରି ୧୬ ତାରିଖ ବେଳକୁ ବାତ୍ୟା ରୂପ ନେବ। ଆଇଏମଡି ଜିଏଫଏସ୍ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଆଡକୁ ଗତି କରି ଏକ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ । ଆଉ ଏକ ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଉତ୍ତର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ଗତି କରି ଏକ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେଇ ବାଂଲାଦେଶ- ମିଆମାର ଆଡକୁ ଗତି କରିବ। ଜିପିପି ଆକଳନ ଅନୁସାରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଅଧିକ ଘନୀଭୂତ ହୋଇ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଗତି କରିବ। ଯଦିଓ ମଡେଲମାନେ ସିଷ୍ଟମ୍ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ବୋଲି ମତ ଦେଉଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ କ୍ଷେତ୍ରର ବିକାଶ ଓ ଦିଗ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଅସ୍ପଷ୍ଟ।

ତେଣୁ ଅଧିକାଂଶ ମଡେଲ ଙ୍କ ସଂକେତ ଅନୁସାରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବରେ ଗତି କରି ବାଂଲାଦେଶ କିମ୍ବା ମିଆଁମାର ଉପକୂଳ ଆଡକୁ ଯିବା ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ପରିବେଶ ରହିଛି । ତଥାପି ଆହୁରି ୫ ଦିନ ଯାଏ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.