ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଆଗରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହ
ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ବଡଦାଣ୍ଡରେ ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ମିଳନ ହେଉଥିବାରୁ ପ୍ରବଳ ଗହଳି
ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୧୭,୦୭୦ ଜଣ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ; ୨୩ଜଣ ମୃତ
ଆଜି ୨୦୦ ଟପିଲା ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା: ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୦୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୧୮ ଜଣ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର
ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଫେରିଲା କରୋନା କଟକଣା; ବଢ଼ିଲା ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା, ବଢ଼ିବ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା
କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିଏମ୍‌ସି, ପୁଣି ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବରିଷ୍ଠ ଫଟୋ ସାମ୍ବାଦିକ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
କମିଲା ଏଲ୍‌ପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦର
ମୁଣ୍ଡଳୀ ନିକଟରେ ମହାନଦୀକୁ ଡେଇଁଲେ ଯୁବତୀ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ
ସାରା ଦେଶରେ ଆଜିଠୁ ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାନ , ତିଆରି କିମ୍ବା ବିକ୍ରି କଲେ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ, ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା

ଏଲଆଇସି ହାଉସିଂ ଫାଇନାନ୍ସ ହୋମ୍‌ ଲୋନ୍‌ ଉପରେ ବଢିଲା ସୁଧ ହାର

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦରଦାମ୍ ବୃଦ୍ଧିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଆଣିବା ପାଇଁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ, ନିକଟରେ ରେପୋ ରେଟ୍‌ରେ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲା। ରେପୋ ରେଟ୍‌ ବଢିବାର ପ୍ରଭାବ ବ୍ୟାଙ୍କ ଓ ହାଉସିଂ ଫାଇନାନ୍ସର ସୁଧ ଦର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଏବେ ଏଲଆଇସି ହାଉସିଂ ଫାଇନାନ୍ସ ଅର୍ଥାତ ଏଲଆଇସି ଏଚଏଫଏଲରୁ ଋଣ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ହୋମ୍ ଲୋନ୍‌ରେ ସୁଧ ହାର ୨୦ ବେସିସ୍ ପଏଣ୍ଟ ଅର୍ଥାତ ୦.୨୦ ପ୍ରତିଶତ ବଢାଇ ୬.୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ୬.୯ ପ୍ରତିଶତ କରିଦେଇଛି।

ଏଲଆଇସି ହାଉସିଂ ଫାଇନାନ୍ସ ଏକ ବୟାନ ଜାରି କରି କହିଛି ସଂଶୋଧିତ ଦର ଶୁକ୍ରବାରରୁ ଲାଗୁ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁ ଋଣ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସିଭିଲ ସ୍କୋର ୭୦୦ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥିଲେ ତାଙ୍କ  ପାଇଁ ଏହି ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି କେବଳ ୨୦ ବେସିସ୍ ପଏଣ୍ଟ ଅର୍ଥାତ ୦.୨୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୀମିତ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସିଭିଲ ସ୍କୋର ୭୦୦ରୁ କମ୍ ରହିଛି ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ବୃଦ୍ଧି ୨୫ ବେସିସ୍ ପଏଣ୍ଟ, ନୂଆ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ୪୦ ବେସିସ୍ ପଏଣ୍ଟ ରହିଛି।

ଏଲଆଇସି ଏଚଏଫଏଲର ମ୍ୟାନେଜିଂ ଡାଇରେକ୍ଟର ଓ ଚିଫ୍ ଏଗଜିକ୍ୟୁଟିଭ ଅଫିସର ଓ୍ବାଇ ବିଶ୍ବନାଥ ଗୌଡା କହିଛନ୍ତି, ଆରବିଆଇ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପରେ ନୀତିଗତ ଦର ବଢାଇଛି ଓ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସବୁ ଋଣ ନେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଘର କିଣିବାକୁ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଇଛାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପାଣ୍ଠିର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ହୋମ୍ ଲୋନ୍‌ ଦରକୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ରଖିଛୁ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ହାଉସିଂ ଲୋନ୍ ଦେଉଥିବା ଦେଶର ଜଣାଶୁଣା କମ୍ପାନୀ ଏଚଡିଏଫ୍‌ସି ଲିମିଟେଡ୍‌ ୧ ମେ’ ୨୦୨୨ ରେ ନିଜର ବେଞ୍ଚମାର୍କ ଋଣ ଦରରେ ୦.୦୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଏହାଦ୍ବାରା କମ୍ପାନୀରୁ ଋଣ ନେଇ ସାରିଥିବା ବର୍ତ୍ତମାନର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ମାସିକ କିସ୍ତି ବଢିଯିବ। ତେବେ ନୂଆ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଦର ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.