ପ୍ରମୁଖ ଖବର

୧୮ ତାରିଖ ଦିନ ଖୋଲିବ ଭିତର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ସକାଳ ୯.୫୧ରୁ ୧୨.୧୫ ରହିଛି ଶୁଭ ମୂହୁର୍ତ୍ତ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଭଣ୍ଡାରରେ ଥିବା ଅଳଙ୍କାର ଆଦିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ
ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଥମୁନି ଆତଙ୍କବାଦ, ଆର୍ମି ଅଫିସର ସମେତ ୪ ସହିଦ
ୟୁପି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି, ୨ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ଡିଜିଟାଲ ଉପସ୍ଥାନ
ସମ୍ବଲପୁର ଚିଡ଼ିଆଖାନାକୁ ଆସିବେ ୪ ମହାବଳ ବାଘ
ଓଡିଶା ଆସିବେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା: ଆସନ୍ତା ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ
କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ; ହାଉସ ସର୍ଜନ ଏବଂ ନର୍ସିଂ ଅଫିସର ମୁହାଁମୁହିଁ

ଓଡ଼ିଶାକୁ ପ୍ରଶଂସାରେ ପୋତିଲା ‘ହୁ’

0
  • କୋଭିଡ୍ ମୁକାବିଲାରେ ଆଗୁଆ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଓ ପଦକ୍ଷେପ ଓଡ଼ିଶାକୁ ସଫଳ କଲା
  • ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ଓ ଆଗତୁରା ସଚେତନତାକୁ ବି ଠାରିଲେ
  • ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ପଞ୍ଚାୟତ ପ୍ରତିନିଧି, ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଟିମ୍ ଓ କୋଭିଡ୍ ଡାକ୍ତରଖାନା ସଫଳତା ଆଣିଲା

ଭୁବନେଶ୍ବର: କୋଭିଡ୍ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶାକୁ ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ‘ହୁ’ ପ୍ରଶଂସାରେ ପୋତି ପକାଇଛି। ଏକ ପ୍ରବନ୍ଧରେ କୁହାଯାଇଛି, ଭାରତର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଓଡ଼ିଶା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ମୁକାବିଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂଆ ନୁହେଁ। ସମ୍ପ୍ରତି ସାଇକ୍ଲୋଥନ୍ ସମେତ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ଦକ୍ଷତାର ସହ ମୁକାବିଲା କରିବାର ଟ୍ରାକ୍ ରେକର୍ଡ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ଓଡ଼ିଶା କୋଭିଡ୍ ୧୯ ମହାମାରୀକୁ ସଫଳତାର ସହ ମୁକାବିଲା କରିଛି। ୨୦୨୦ ଜୁନ୍ ୨୪ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା, ରାଜ୍ୟରେ ୬୯.୪ % ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁହାର ମାତ୍ର ୦.୨୯% ରେକର୍ଡ ହୋଇଛି, ଯାହା ଦେଶରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଟେ।

ସୁରକ୍ଷିତ ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାପଦରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଥିଲା ଓଡ଼ିଶା ସାମ୍ନାରେ। କିନ୍ତୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନାରେ ରାଜ୍ୟର ଅଭିଜ୍ଞତା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ପଞ୍ଚାୟତିରାଜ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ରାଜ୍ୟରେ ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ଅଟକାଇବାରେ ରାଜ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା।

ଦେଶରେ କଠୋର କରୋନା ମୁକାବିଲା କୌଶଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରାରମ୍ଭରୁ ଆଗରେ ରହିଛି ଓଡ଼ିଶା। ରାଜ୍ୟରେ କୋଭିଡ କୌଣସି ରିପୋର୍ଟ ନ ଥିବା ବେଳେ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୩ ତାରିଖରେ ଅବରୋଧ ଓ କଟକଣା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଓଡ଼ିଶା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ରେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଥମ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ଆସିଲା, ସେତେବେଳେ ରାଜ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବି। ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି, ହାତ ଧୋଇବା, ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ନେଇ ସରକାର ଜନସଚେତନତା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ବୋଲି ବିଶ୍ବ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି। ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ସହିତ ହାତ ଧୋଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ।

‘ହୁ’ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଶାସନ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବି ପ୍ରଶଂସା କରିଛି। କହିଛି, ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ତଥା ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ, ପ୍ରଭାବୀ ରଣନୀତି, ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ତଥା ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶାସନ ଢାଞ୍ଚା ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦଳ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସଚିବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିଲା। ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଦଳ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗ ସହିତ ଘନିଷ୍ଠ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରି ଏକ ସମନ୍ୱିତ ପ୍ରୟାସ କରିବା କାରଣରୁ ଓଡ଼ିଶା ସଫଳ ହୋଇଛି।

ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି ରାଜ୍ୟ ଆଗରେ ରହିଛି। ଦେଶର ପ୍ରଥମ ୧୦୦୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ୍ ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହ ରେକର୍ଡ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କଲା; କ​ଳିଙ୍ଗ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ସାଇନ୍ସ ଏବଂ ସମ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଆଦି ମଡେଲ୍ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲାରେ ୩୦ଟି ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଜିଲ୍ଲା କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ଟି ଡାକ୍ତରଖାନା ସରକାରୀ, ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଏବଂ ଅର୍ଥ ନିଗମ ସହିତ ତ୍ରିପାକ୍ଷିକ ଚୁକ୍ତିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି | “ଭାଗିଦାରୀ ମୋଡରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରାଧିକୃତ ମେଡିକାଲ୍ ଅଫିସରଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ସମ୍ବଳ ପରିଚାଳନାରେ ବି ସଫଳ ହୋଇଛି ବୋଲି ଭାରତର ‘ହୁ’ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ଉପ-ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ମୁଖ୍ୟ ଡାକ୍ତର ନିହାର ରୟ ସୂଚାଇଛନ୍ତି।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବା ବେଳେ ଅନେକ ରହସ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ‘ହୁ’ ଏବଂ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ବାରା ଦ୍ବାରା ସ୍ବାଧୀନ ଭାବେ ଏସବୁ କରାଯାଇଥିଲା ଓ ଏହି ତଥ୍ୟ ରାଜ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବଣ୍ଟାଯାଇଥିଲା।
ଅଶ୍ୱିନୀ କୋଭିଡ୍ ହସ୍ପିଟାଲ୍, କଟକ ଭଳି ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଥିବା କୋଭିଡ୍ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ସେମାନଙ୍କର ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସା ଗୁଣ ପାଇଁ ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ। ମେ’ ୨୦୨୦ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା, ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାରେ ୨୨୩୪୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏକ ଦୃଢ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା। ସଂକ୍ରମଣ ନିରାକରଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ (ଆଇପିସି) କୋଭିଡ୍ ଏବଂ ଅଣ- କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନାର ପାରାମିଟରଗୁଡିକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକରେ ଆଇପିସି ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା।

‘ହୁ’ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସମ ହସ୍ପିଟାଲର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ହୋଇଥିଲା। କୁଳପତି ତଥା ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ମନିଟରିଂ କରିବା ବେଳେ ଦେଖାଗଲା ଯେ ଓଡ଼ିଶା ପୋଲିଓ ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଜାତୀୟ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନୀରିକ୍ଷଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦଳ ପନ୍ଦରଟି ଯୋଜନା ଟେମ୍ପଲେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସହ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ରୁମ୍ ବୈଠକ, ତଦାରଖ, କଣ୍ଟେଣ୍ଟମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍ ମାଇକ୍ରୋପ୍ଲାନିଂ, ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମୋବାଇଲାଇଜେସନ୍ ଇତ୍ୟାଦି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କକ୍ଷ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ରାଜ୍ୟ, ଜିଲ୍ଲା ଏବଂ ବ୍ଲକ ସ୍ତରରେ ତଦାରଖ, କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ସୁବିଧା, ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପଦକ୍ଷେପ ନିୟମିତ ସମୀକ୍ଷା ହେଉଛି।

ସେହିଭଳି ରାଜ୍ୟର ପରୀକ୍ଷା କ୍ଷମତା ୧୯ ଲ୍ୟାବକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ଜୁଲାଇ ୨୧ସୁଦ୍ଧା, ଓଡିଶା ମୋଟ ୪୦୧୬୪୪ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୮୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆରଟି ପିସିଆର୍‌ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ପରାମର୍ଶ ମାଧ୍ୟମରେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପାଇବାକୁ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ସେବା ୨୧ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୦ ରୁ ସାତଟି ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ୩୦ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟ ସମେତ ୪୧ ଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସରକାର ମଧ୍ୟ ଗୁଣାତ୍ମକ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଗାଇବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ଲାଜମା ଚିକିତ୍ସା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ମାମଲା ଏବଂ ଯୋଗାଯୋଗର ଗତିବିଧି ଉପରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ପ୍ରୟୋଗକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନର ଚିହ୍ନଟ ମଧ୍ୟ ଏକ ଭୌଗୋଳିକ ସୂଚନା ପ୍ରଣାଳୀ ମାଧ୍ୟମରେ ଗାଇଡ୍ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କଲ୍ ସେଣ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଏବଂ ଇପାସ୍ ସେବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆସୁଥିବା ପ୍ରବାସୀ ତଥା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ଗତାଗତ ପରିଚାଳନାକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରୁଥିଲା। ସାର୍ବଜନୀନ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ଏବଂ ହ୍ବାଟସ ଆପ୍ ସେବାଗୁଡିକ ଜନସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ପ୍ରକୃତ ସମୟ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିଲା। ରାଜ୍ୟ କୋଭିଡ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ତଥ୍ୟ, ଏବଂ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ପ୍ରକୃତ-ସମୟ ସୂଚନା ଅଂଶୀଦାର କରୁଥିଲା। କୋଭିଡ୍ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ପୋର୍ଟାଲ୍ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା।

ରାଜ୍ୟରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପ୍ରବାସୀ ଲୋକ ଆସିଥିଲେ। ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବହୁମୁଖୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଯେପରିକି ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିବା, ଅନଲାଇନ୍ ଇ-ପାସ୍ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ଯୋଗାଯୋଗ ଅନୁସନ୍ଧାନ, ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ରହିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଳନ କରିବା ଇତ୍ୟାଦି ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଅନଲାଇନ୍ ଅଭିଯୋଗ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା |

୧୮୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଅସ୍ଥାୟୀ ଚିକିତ୍ସା ଶିବିର (ଟିଏମସି) ଯାହାକି ୮,୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ରହିବା ପାଇଁ କ୍ବାରାଣ୍ଟିନ୍ ସେଣ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା। ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା, ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକ, ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲା, କୋମର୍ବିଡିଟି ସହିତ ରହୁଥିବା ଲୋକ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସଜେଣ୍ଡର ଭଳି ଦୁର୍ବଳ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଟିଏମସିରେ ସମସ୍ତ ମୌଳିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା। ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ନିୟମିତ ତଦାରଖ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଣବତ୍ତା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ କ୍ଷମତା ନିର୍ମାଣ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ, ହୁ, ଏବଂ ଜାତିସଂଘ ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକ ଦ୍ବାରା ଆଇସିୟୁ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଏବଂ ସାମାଜିକ ତାଲିମ ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବିଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ। ସାନିଟାରି କର୍ମଚାରୀ, ପୁଲିସ, ଆଗଧାଡିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ, ଏବଂ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀମାନଙ୍କୁ ଲକ୍-ଡାଉନ୍ ଅବଧିରେ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମାମଲାକୁ ପୃଥକ କରିବା ଦାୟିତ୍ବ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତକୁ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହି ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପଦ୍ଧତି ଭଲ କାମ କରିଥିଲା. କାରଣ ସନ୍ଦିଗ୍ଧମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ପୃଥକ କରିବା ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା। ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧି ସରପଞ୍ଚ, ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ କ୍ଷମତାପ୍ରାପ୍ତ ଯାହା ବିସ୍ତାରକୁ ଧାରଣ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ। ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରରେ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇବା ପରି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସେମାନଙ୍କ ତତ୍ତ୍ବାବଧାନରେ ସୁରୁଖୁରୁରେ ପରିଚାଳିତ ହେଉଥିଲା।

ସେହିଭଳି ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବୟସ୍କ ବୟସ୍କ, ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ଏବଂ ବିଧବାମାନଙ୍କୁ ଚାରିମାସ ପୂର୍ବରୁ ପେନସନ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। କୋଭିଡ୍ ଯୋଦ୍ଧା, କ୍ବାରାଣ୍ଟିନ୍ କେନ୍ଦ୍ରର ଲୋକ ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ ତଥା ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଆର୍ଥିକ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଡାକ୍ତର ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ଚାରିମାସ ଅଗ୍ରୀମ ଦରମା ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଏବଂ ଆଉଟସୋର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏକ ମାସର ଅତିରିକ୍ତ ଦରମା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ୍ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ମିସନ୍ ଶକ୍ତି ଅଧୀନରେ ଥିବା ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଜାତିସଂଘ ଦ୍ୱାରା ସମର୍ଥିତ ଏକ କ୍ୟାସକେଡ୍ ଟ୍ରେନିଂ ମଡେଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.