ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୪୨୫ ଜଣ କରୋନା ପଜିଟିଭ
୦-୧୮ ବର୍ଷରେ ୭୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ
ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟ ୪୫୫୪ ରହିଛି
ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ଜିଲ୍ଲାର ୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସଂପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ
ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ କୋଭିଡ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଛୁଇଁଲା ୮୩୧୨
ମୋଟ ଉପରେ ୬୪,୭୦୯ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇଥିଲା, ଟିପିଆର୍, ୦.୬୫%
ରାଜ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ କୋଭିଡ୍ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୦ଲକ୍ଷ ୩୮ହଜାର ୮୩୬
ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ୨୧୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ଓ କଟକ ୪୦

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଅବତରଣ କଲା ଚୀନ ବିମାନ?

0

କାବୁଲ: ଆମେରିକା ସେନା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ବାଗ୍ରାମ ଏୟାରବେସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ସାମରିକ ବିମାନ ଅବତରଣ କରିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ବିମାନ ଚୀନ ସେନାର ହୋଇଥାଇପାରେ ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଉଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କିଛି ଦିନ ଧରି ଅନ୍ଧାରରେ ଥିବା ବାଗ୍ରାମ ଏୟାରବେସରେ ଏବେ ପୁଣି ଆଲୋକିତ ହୋଇଛି।

ବାସ୍ତବରେ,ବାଗ୍ରାମ ଏୟାରବେସ ଆମେରିକା ସେନାର ଏକ ଦୃଢ ଗଡ଼ ଅଟେ। ଏହିଠାରୁ ସେ ଅପରେସନ ଗୁଡିକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥାଏ । ‘ଡେଲି ମଲ’ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକା ସେନା ଯିବା ପରେ ସେଠାରେ (ବାଗ୍ରାମ ଏୟାରବେସ)ରେ ସାମରିକ ବିମାନ ଆସିବାର ଅନେକ ଖବର ଆସିଛି। କିଛି ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ସାମନାକୁ ଆସିଛି। ଏହା ସହ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ ପୁଣି କରାଯାଇଥିବାରୁ ଏୟାରବେସରେ ଲାଇଟ ଜଳିଛି।

କୁହାଯାଉଥିଲା ଯେ , ଆମେରିକା ସେନା ଯିବା ପରେ ଚୀନ ଏହି ଏୟାରବେସକୁ ଦଖଲ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଉଥିଲା । ଚୀନ ବ୍ୟପାର ବିଶେଷଜ୍ଞ ୟୁନ ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ, ବାଗ୍ରାମା ଏୟାରବେସକୁ ଏବେ ଚୀନ ଦଖଲ କରୁଛି। ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ସାମରିକ ବିମାନ ଉଡାଣ କରି ବେଗ୍ରାମ ଏୟାରବେସରେ ଅବତରଣ କରିଥିବାରୁ ଏହା ଚୀନର ବୋଲି ଦାବି କରାଯାଉଛି। ଏହି ଏୟାରବେସ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଜଧାନୀ କାବୁଲ ନିକଟରେ ରହିଛି। ଏହାକୁ ପ୍ରାୟ ୨୦ ବର୍ଷ ଧରି ଆମେରିକା ସେନା ଦଖଲ କରି ରଖିଥିଲା ।

ଆମେରିକା ନ୍ୟୁଜ ଓ ୱାଲ୍ଡ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ , ଚୀନ ନିଜର ସାମରିକ କର୍ମଚାରୀ ଓ ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ବାଗ୍ରାମ ଏୟାରବେସକୁ ପଠାଇବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି । ତେବେ ଚୀନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ଏହାକୁ ଏବେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.