ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ସାତ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଗ୍‌: ଡିସେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ, ଓଡ଼ିଶାର ଟିମ୍‌ ଖେଳିବ ମ୍ୟାଚ୍‌
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଜାମିନ ମିଳିଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜେଲରୁ ବାହାରି ପାରିବେନି କେଜ୍ରିୱାଲ
ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହାରିଲେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଚଣ୍ଡ
ରଥ ଉପରକୁ ମୋବାଇଲ ମନା; ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ହେବ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଅରବିନ୍ଦ ପାଢ଼ୀ
ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ ଓଡ଼ିଶାର ସଭାପତି ହେଲେ ସମୀର ଦେ
ରାଜଭବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାଡମାରିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସଙ୍କ ପୁଅ
ଭୁବନେଶ୍ୱର ସପ୍ତମ ବାଟାଲିୟନ କ୍ୟାମ୍ପସରୁ ଜଣେ ଯବାନଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଜବତ

ସୋଆରେ ଡିବିଟି ର ଦୁଇ ଦିନିଆ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ

0

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଡିପାର୍ଟମେଂଟ ଅଫ୍ ବାୟୋଟେକନୋଲୋଜି (ଡିବିଟି) ଅଧିନସ୍ଥ ରିସର୍ଚ୍ଚ ରିସୋର୍ସ ସର୍ଭିସ ଫେସିଲିଟି ଆଣ୍ଡପ୍ଳାଟଫର୍ମସ (ଆରଆରଏସଏଫପି)ର ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ସଭ୍ୟମାନଙ୍କ ଦୁଇଦିନିଆ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ ଶିକ୍ଷା ଓ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଠାରେ ଶୁକ୍ରବାର ଉଦ୍‌ଯାପିତ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଏହି ବୈଠକରେ ଡିବିଟି – ଆରଆରଏସଏଫପି ଅଧିନସ୍ଥ ବିଭିନ୍ନ ପରିକଳ୍ପନା ଗୁଡିକର ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଦେଶର୨୪ଟିରୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଉଥିବା ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟର ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା । ଗବେଷଣା ପ୍ରତି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ଆଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ନିମନ୍ତେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚିତ ହୋଇଥିଲା । ସୋଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ହେଉଥିବା ଗବେଷଣା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଏହି ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେଇଥିବା ସଭ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟାକ୍ସଫୋର୍ସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ଏମ.ରାଧାକୃଷ୍ଣ ପିଲାଇ (କେରଳସ୍ଥିତ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ସେଂଟର ଫର ବାୟୋଟେକ୍‌ନୋଲୋଜି ର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ), ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ପ୍ରଫେସର ଏଲ.ଏସ୍‌.ଶଶୀଧର (ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସ୍ଥିତ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଂଟର ଫର ବାୟୋଲୋଜିକାଲ ସାଇନସେସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ) , ପ୍ରଫେସର ସୁନୀତ କୁମାର ସିଂହ(ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଡ. ବି.ଆର.ଅମ୍ବେଦକର ସେଂଟର ଫର ବାୟୋକେମିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ), ପ୍ରଫେସର ରମେଶ ଶର୍ମା ( ଶିଲଂ ସ୍ଥିତ ନର୍ଥ ଇଷ୍ଟ ହିଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଅବସର ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରଫେସର), ଡ. ସୁବୀର ମଜୁମଦାର ( ଗାନ୍ଧୀନଗର ସ୍ଥିତ ଗୁଜୁରାଟ ବାୟୋଟେକ୍‌ନୋଲୋଜି ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ଡାଇରେକ୍ଟର ଜେନେରାଲ), ପ୍ରଫେସର ଅଶ୍ୱନୀ ପାରିକ (ମୋହାଲି ସ୍ଥିତ ନ୍ୟାସ୍‌ନାଲ୍ ଏଗ୍ରି -ଫୁଡ ବାୟୋଟେକନୋଲୋଜି ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଏଗଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍ ଡାଇରେକ୍ଟର), ଡ. ମୁକେଶ ଜୈନ, (ଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ଜବାହାରଲାଲ ନେହେରୁ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ପ୍ରଫେସର ), ପ୍ରଫେସର ପି.ଏନ.ରଙ୍ଗରାଜନ (ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନସର ପ୍ରଫେସର) , ପ୍ରଫେସର ଏସ.ଏମ.ଶ୍ରୀନିଭାସୁଲା ( ତିରୁପତି ସ୍ଥିତ ଇଣ୍ଡିଆନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନସ ଏଜୁକେସନ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚର ପ୍ରଫେସର) , ଡ.ଏମ.କେ.ଭଟ୍ଟ (ପୁନେସ୍ଥିତ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଂଟର ଫର ସେଲ ସାଇନସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ) ଓ ପ୍ରଫେସର ଦେବାଶିଷ ମିତ୍ର (ପୁନେସ୍ଥିତ ନ୍ୟାସନାଲ୍ ସେଂଟର ଫର ସେଲ ସାଇନସର ପ୍ରଫେସର) ଥିଲେ ।

ଡିବିଟିର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡ. ସଞ୍ଜୟ ମିଶ୍ର ଓ ଡ. ଗାରିମା ଗୁପ୍ତା ତଥା ଜୁନିୟର ଟେକ୍‌ନିକାଲ୍ ଆସିଷ୍ଟାଂଟ ଶ୍ରୀ ପ୍ରତ୍ୟୁଷ ସିହ୍ନା ସଂଯୋଜକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିବା ବେଳେ ସୋଆ ପକ୍ଷରୁ ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଫାର୍ମାସୁଟିକାଲ୍ ସାଇନସେସର ଡିନ୍ ପ୍ରଫେସର ସୁଦାମ ଚନ୍ଦ୍ର ସି , ପ୍ରଫେସର ଗୌତମ ରଥ, ପ୍ରଫେସର ଦୁର୍ଗାମାଧବ କର ଓ ପ୍ରଫେସର ବି. ବି.ସୁବୁଦ୍ଧି ସଂଯୋଜକ ଭାବେ ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.