ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ବୋଇଙ୍ଗ ଷ୍ଟାରଲିନର୍ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ମହାକାଶରେ ଅଟକିଛନ୍ତି ସୁନୀତା ୱିଲିୟମ୍ସ

0

ନାସା: ମହାକାଶଚାରୀ ସୁନୀତା ୱିଲିୟମ୍ସ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ବଚ୍ ୱିଲମୋର ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାକାଶରେ ଅଟକି ରହିଛନ୍ତି। ଉଭୟ ମହାକାଶଚାରୀ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ସପ୍ତାହ ବିତାଇବା ପରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରୁଥିଲେ, ଯେଉଁ ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ବିମାନ ବୋଇଙ୍ଗ ଷ୍ଟାରଲିନର୍ ତ୍ରୁଟି ଦେଖାଦେଲା, ସେମାନେ ମହାକାଶରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲେ। ଜୁନ୍ ୧୩ ତାରିଖରେ ସୁନୀତା ୱିଲିୟମ୍ସ ଏବଂ ବଚ୍ ୱିଲମୋର ପୃଥିବୀରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବୋଇଙ୍ଗ ଷ୍ଟାରଲିନର୍ ତ୍ରୁଟି ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଅବସ୍ଥାନ ଆଉ ଜଣା ପଡିନାହିଁ। ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ବିମାନରେ ଅନେକ ତ୍ରୁଟି ପାଇଲେ ଏବଂ ନାସା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କହିପାରିବ ନାହିଁ ଯେ, ସେମାନେ କେବେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିବେ। ତେବେ ଉଭୟ ମହାକାଶଚାରୀ ସୁସ୍ଥ ଥିବା କୁହାଯାଉଛି ଏହା ଏକ ଆଶ୍ବସ୍ତିକର ବିଷୟ।

ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ,ବୋଇଙ୍ଗର ଷ୍ଟାରଲିନର୍ କ୍ୟାପସୁଲ ଫ୍ଲୋରିଡାର କେପ କାନଭେରାଲ ସ୍ପେସ୍ ଫୋର୍ସ ଷ୍ଟେସନରୁ ଜୁନ୍ ୫ ତାରିଖ ଆମେରିକୀୟ ସମୟ ୧୦:୫୨ ରେ ଛାଡିଥିଲା। ଏହି କ୍ୟାପସୁଲରେ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। ବିମାନଟି ନଅ ଦିନରେ ପୃଥିବୀରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ କ୍ୟାପସୁଲରେ ହିଲିୟମ୍ ଲିକ୍ ହେତୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ଅନିଶ୍ଚିତ ହୋଇପଡିଛି। ଏହି ସମଗ୍ର ବିଷୟର ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଉଛି ହରମୋନି ମଡ୍ୟୁଲରେ ଇନ୍ଧନର ପରିମାଣ ଯେଉଁଥିରେ ଷ୍ଟାରଲିନର୍ କ୍ୟାପସୁଲ ସଂଯୁକ୍ତ। ଷ୍ଟାରଲିନର୍ କେବଳ ୪୫ ଦିନ ପାଇଁ ଡକ୍ ରହିପାରିବ, ତେଣୁ ଯଦି ଶୀଘ୍ର କୌଣସି ଠୋସ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆ ନ ଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ନିରାପଦ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ବିପଦରେ ପଡିପାରେ।ଇନ୍ଧନ ଅଭାବରୁ ସୁନୀତା ୱିଲିୟମ୍ସ ଏବଂ ବଚ୍ ୱିଲମୋର ଜୁଲାଇ ୨ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଇଏସଏସ ରେ ରହିପାରିବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ ୨ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଷ୍ଟେସନରେ ଡକ୍ ହୋଇଥିବା ଷ୍ଟାରଲାଇନର୍ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ଇଞ୍ଜିନିୟରମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି। ଇଲିନୋଇସ୍ ଉର୍ବାନା-ଚମ୍ପେନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ପ୍ରଫେସର ତଥା ପୂର୍ବତନ ବୋଇଙ୍ଗ ସ୍ପେସ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ପରାମର୍ଶଦାତା ମାଇକେଲ୍ ଲେମ୍ବକ୍ ଏ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ବିଶ୍ଵାସ ଯେ, ମହାକାଶଚାରୀମାନେ କେବଳ ଷ୍ଟାରଲାଇନର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପୃଥିବୀକୁ ଫେରିବେ। ସ୍ପେସ୍ ଏକ୍ସ ଅଗ୍ରଗତି କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.