ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ଆଉ ଗୋଟିଏ ମାସ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ: ନବୀନ

0

ଭୁବନେଶ୍ବର: ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ମୁକାବିଲା ସ୍ଥିତି ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ପୁଣି ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ବାନ ରାଜ୍ୟ ସାମ୍ନାରେ ରଖିଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ସଚିବଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ବିମାନ ଏବଂ ରେଳ ଖୋଲିବା ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନରୁ ଏକ ମାସ ରାଜ୍ୟପାଇଁ ଅଧିକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହେବ। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆମେ ମାନବ ଚେହେରା ସହିତ ବୃତ୍ତିଗତ ଢଙ୍ଗରେ ପରିଚାଳନା କରିବୁ। ଗତ ଦୁଇମାର ଅଭିଜ୍ଞତାକୁ ଆଧାର କରି ଓଡ଼ିଶା ଆଗକୁ ବଢିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଙ୍କେତ ଦେବା ସହିତ ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅବଦାନ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ, ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁଇ ମାସ ଲକଡାଉନ୍ ରେ ଅଛୁ | ଏହି ଦୁଇ ମାସରେ ଉଭୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ, ସାମାଜିକ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ଶିକ୍ଷଣ ପଏଣ୍ଟ ଅଛି |ଏହି ଶିକ୍ଷଣ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମକୁ ଆମର ପ୍ରତିକ୍ରିୟାକୁ ପୁନନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ମହାମାରୀଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଥାଉ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ଜୀବିକା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ସ୍ୱାଭାବିକତା ଆଣିପାରିବୁ।ଭାରତରେ ଏବଂ ବିଶେଷତଃ ଓଡିଶାରେ ଜୀବାଣୁ ଆଚରଣ ବିଷୟରେ ଆମର ଶିକ୍ଷା ଆମକୁ ଆଶା ଦେଇଛି ଯେ କଠୋର ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ମହାମାରୀର ବିସ୍ତାରକୁ ସଫଳତାର ସହ ଧାରଣ କରିବାରେ ସମର୍ଥ ହେବା ଉଚିତ୍ |

ସାମାଜିକ ଦୂରତା ସାମାଜିକ ବୟକଟ ନୁହେଁ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟିର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେବ | ଆମର ଆଗଧାଡ଼ିର କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ମାର୍ଟ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ମୁଁ ଜାଣି ଖୁସି ଯେ ଦେଶର ପରୀକ୍ଷଣରେ ଆମେ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ଆମେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାଗରେ ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକରଣ ପରୀକ୍ଷା ସୁବିଧା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିପାରିବା।

ପଞ୍ଚାୟତ ସ୍ତରରେ ଟିଏମସିଗୁଡ଼ିକ ବିସ୍ତାର ଧାରଣ କରିବାରେ ଏକ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି | ଆମର ସକାରାତ୍ମକ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକର ୯୫ ପ୍ରତିଶତ କ୍ୱାରାଣ୍ଟିନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଆସିଛି | ଏହା ଆମ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଦୃଢତା ଏବଂ ସରପଞ୍ଚ, ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧି ଏବଂ ସମଗ୍ର ସରକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରପାତିଗୁଡିକ ବିଭାଗରୁ ଉପରୁ ତଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିଥିବା ପ୍ରୟାସକୁ ଦର୍ଶାଉଛି ବୋଲି ନବୀନ କହିଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ପୁଲିସ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ମାନବିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରଶଂସନୀୟ। ଯେହେତୁ ମୁଁ ସର୍ବଦା ଏହାର ଏକ ଲମ୍ୱା ଲଢେଇ କଥା କହୁଛି ଏବଂ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିଛୁ ଏବଂ ନୂତନ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆମେ ଆମର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ପୁନଃନିର୍ମାଣ କରୁଛୁ | କ୍ୱାରାଣ୍ଟିନରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଛୋଟ ସାର୍ଟିଫିକେସନ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କରିବାର ପ୍ରୟାସ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅଧିକ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ପରିଚାଳନା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ|

ଏହି ଅବସରରେ ନବୀନ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଗୋଟିଏ ପଟେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ସୁପର ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶୂନ୍ୟ କାଜୁଆଲିଟି ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ସଡକ ସଂଯୋଗକୁ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ୪୯ ଘଣ୍ଟାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂଯୋଗକୁ ପୁନସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ସେ ପ୍ରଶ୍ଂସା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀ ଏତେ ବଳିଦାନ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ସହ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ବଳିଦାନ ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରିବାରେ ଅତିରିକ୍ତ ମାଇଲ୍ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.