ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ପ୍ଲେଗରୁ କରୋନା ଯାଏ…

0
  • ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ କେତେ ଘାତକ ହୋଇପାରେ ମହାମାରୀ

ମୁମ୍ବାଇ: ମୁମ୍ବାଇକୁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ ରାଜଧାନୀ କୁହାଯାଏ। ଯେଉଁଠାରେ ୧୮୯୬ ମସିହାରେ ଜଳ ଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଆଜି ମୁମ୍ବାଇ ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ଏଠାରେ ରୋଗୀ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

ମୁମ୍ବାଇରେ ପୂର୍ବରୁ ଆତଙ୍କ ଖେଳାଇଥିବା ପ୍ଲେଗ ତୁଳନାରେ ମହାମାରୀ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କମ୍। ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ 10 ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବା ଶ୍ରମିକ ଇତିମଧ୍ୟରେ ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଯାଇସାରିଲେଣି।ଆଜିର ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଡାକ୍ତରମାନେ ସେହି ପୁରୁଣା ନିୟମ ଏବଂ ପ୍ରଣାଳୀରେ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି। ଦିନକୁ ଦିନ ହଟସ୍ପଟ୍ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।

ଦୁଇ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଏହି ମହାନଗର କେବେ ବନ୍ଦ ହୁଏ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ କିନ୍ତୁ ଲକଡାଉନରେ ଆରାମ ମିଳିଲା, ଲୋକମାନେ ବସ୍ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା ଦେଖାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ଏହି ସହରର ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତନ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଉଛି।

ମୁମ୍ବାଇର ୭୯ ବର୍ଷୀୟ ଜେଆର ଭୋସଲେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, ରେଳବାଇ ସହିତ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଛଅ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ କିଛି ଦେଖିଛନ୍ତି। ୧୯୭୪ ରେ ଏକ ଶ୍ରମିକ ଧର୍ମଘଟ, ବିଶ୍ବର ସର୍ବ ବୃହତ ଶିଳ୍ପାନୁଷ୍ଠାନ ଆନ୍ଦୋଳନ ଭାବେ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଥିଲା। ସମସ୍ତ ସେବା ୨୦ଦିନ ପାଇଁ ସେତେବେଳେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ୨୦୦୬ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଟ୍ରେନକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହା ହିଁ ସୂଚାଉଛି ଯେ ସହରର ଗତିଶୀଳତା ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନମାନଙ୍କ ଠାରୁ କେତେ ଅଧିକ।

କରୋନା କାରଣରୁ କିନ୍ତୁ ପରିବହନ ସେବା ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀମାନେ କୌଣସି ବିପଦ ନେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ, କାରଣ ସାଧାରଣ ଦିନରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଟ୍ରେନ୍ କେତେ ଭିଡ ହୁଏ ତାହା କାହାଠାରୁ ଲୁଚି ନାହିଁ।

ପଶ୍ଚିମ ରେଳ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଭୋସଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁମ୍ବାଇର ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଅସମ୍ଭବ। ତାଲା ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଟ୍ରେନ୍ ସେବା ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେବ।ପରିସ୍ଥିତି କ’ଣ ହେବ? ମୁମ୍ବାଇକୁ ଯାଉଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକ ରକ୍ତବାହୀ ପରି ସେମାନେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଷ୍ଟକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ପରି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରାୟ ୮୦ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ପରିବହନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହିଥିରୁ ଅନୁମାନ କରାଯାଇପାରେ ଯେ କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ଏଠାରେ କରୋନା ହୋଇପାରେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.