ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ବାୟୁସେନା ସଜାଗ ହେଲା କାହିଁକି?

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତ-ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତେଜନା ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଛି। କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସେନା ସତର୍କ ରହିଛି। ବୁଧବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଆର.କେ.ଏସ୍ ଭଦରିଆ ଲେହ ଏୟାରବେସ୍ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମୁଖ୍ୟ ବିପିନ୍ ରାୱତ ଏବଂ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଏମ୍ ନରୱାନେଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ ସେ ଏହି ଗସ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ଚୀନ୍ ସହିତ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦରେ ସୀମା ନିକଟରେ ଥିବା ଲେହ ଏବଂ ଶ୍ରୀନଗର ଏୟାରବେସ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବାୟୁସେନା ମୁଖ୍ୟ ଏଠାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ନଜର ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଛନ୍ତି। ବାୟୁସେନା ମଧ୍ୟ ଲଦାଖ ଅଞ୍ଚଳ ନିକଟରେ ମିରାଜ 2000 ଜାହାଜର ଦିଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି, ଯାହାଦ୍ବାରା ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଚୀନ୍ ନିକଟ ସୀମାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି ଜାହାଜରେ ବାଲାକୋଟରେ ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହୋଇଥିଲା। ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୁଖୋଇ -30 କୁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଶୀର୍ଷ ଏୟାରବେସରେ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଚୀନ୍ ସହ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଲଦାଖରେ ଆପାଚେ ଏବଂ ଚିନୁକ୍ ଭଳି ହେଲିକପ୍ଟର ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାଫଳରେ ସୈନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ। କୌଣସି କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପାଚେ ହେଲିକପ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବା ଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ତେବେ ଏହି ଗସ୍ତ ସମ୍ପର୍କରେ ବାୟୁସେନା ମୁଖପାତ୍ର କୌଣସି ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିନାହାନ୍ତି। ତେବେ ଲେହ ବେସରେ ବାୟୁସେନାର ଗତିବିଧି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଶ୍ରୀନଗର, ଅମ୍ବାଲା, ଆଡାମପୁର, ହାଲୱାରା ଭଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାୟୁସେନା ଏହାର ଗତିବିଧି ବୃଦ୍ଧି କରିଛି।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ବରେଲିରେ ବାୟୁସେନା ବେସ ତିବ୍ଦତ ଅଞ୍ଚଳ ନିକଟରେ ଅଛି। ଏମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.