ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ସାତ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଗ୍‌: ଡିସେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ, ଓଡ଼ିଶାର ଟିମ୍‌ ଖେଳିବ ମ୍ୟାଚ୍‌
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଜାମିନ ମିଳିଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜେଲରୁ ବାହାରି ପାରିବେନି କେଜ୍ରିୱାଲ
ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହାରିଲେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଚଣ୍ଡ
ରଥ ଉପରକୁ ମୋବାଇଲ ମନା; ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ହେବ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଅରବିନ୍ଦ ପାଢ଼ୀ
ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ ଓଡ଼ିଶାର ସଭାପତି ହେଲେ ସମୀର ଦେ
ରାଜଭବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାଡମାରିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସଙ୍କ ପୁଅ
ଭୁବନେଶ୍ୱର ସପ୍ତମ ବାଟାଲିୟନ କ୍ୟାମ୍ପସରୁ ଜଣେ ଯବାନଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଜବତ

ଶତ୍ରୁପାଇଁ କେତେ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ ଭାରତ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗୋଟିଏ ପଟେ ଚୀନ୍, ଅନ୍ୟପଟେ ନେପାଳ, ପାକିସ୍ତାନ ଭଳି ଦେଶ ଭାରତକୁ ଘେରି ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କୁ ମୁହଁତୋଡ଼ ଜବାବ ଦେବାକୁ ଭାରତ ସକ୍ଷମ ବୋଲି ୨୪ ଘଣ୍ଟା ତଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ଭରସା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏପଟେ ବାୟୁସେନା ସୀମାରେ ସଜାଗ ରହିଛି। ବାସ୍ତବରେ ଶତ୍ରୁକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ଲାଗି ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା କେତେ ସମକ୍ଷ, କେଉଁଭଳି ଲଢୁଆ ବିମାନ ଓ କେତେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିବାର କ୍ଷମତା ଭାରତ ସେନାର ରହିଛି, ତାହା ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଥିବ।

କିନ୍ତୁ ଏକଥା ସତ ଯେ ଦେଶର ବାୟୁସେନା ବିଶ୍ବରେ ଚମକ ଦେଖାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ। ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଖବର ଅନୁସାରେ, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାକୁ ବିଶ୍ୱର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ବାୟୁସେନା ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ୯୦୦ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଥିବାବେଳେ ମୋଟ ସକ୍ରିୟ ବିମାନ ସଂଖ୍ୟା ୧୭୨୦ ରହିଛି। ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟରେ ସୁଖୋଇ, ତେଜସ୍, ମିରାଜ୍ ୨୦୦୦, ମିଗ୍ -୨୯, ମିଗ୍ -୨୧ ଏବଂ ଜାଗୁଆର୍ ଭଳି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ରହିଛି। ଖୁବଶୀଘ୍ର ପ୍ରଥମ ରାଫେଲ ଭାରତମାଟିରେ ଅବତରଣ କରିବ। ସ୍ୱଦେଶୀ ନିର୍ମିତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ତେଜସ୍ ଠାରୁ ବାୟୁସେନା ଆଶା ବହୁତ ବେଶୀ।

ସୁଖୋଇ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିମାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ୨୭୨ ସକ୍ରିୟ ସୁଖୋଇ ରହିଛି। ସୁପରସୋନିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ଉତକ୍ଷେପଣ ପାଇଁ ଏହି ବିମାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକକୁ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ବିମାନ 3000 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆକ୍ରମଣ କରିପାରିବ। ଏହାର କ୍ରୁଜ ରେଞ୍ଜ ୩୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଏବଂ କମ୍ବିଟ୍ ରେଡିଅସ୍ ୧୫୦୦ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଉଚ୍ଚ ଗତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା । ଆକାଶରେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୧୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଉଡିପାରେ।

ତେଜସ୍ ବି ବେଶୀ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ୨୦୧୬ରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଏହା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ୨୦ଟି ତେଜ ସକ୍ରିୟ ରହିଥିବା ବେଳେ ଆଉ ୪୦ଟି ତେଜସ କିଣିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ତେଜସ୍ ବିମାନର ଓଜନ ୧୨ ଟନ୍ ଏବଂ ଲମ୍ବ ୧୩.୨ ମିଟର। ତେଜସ୍ ଏକ ମଲ୍ଟିରୋଲ୍ ବିମାନ ଏବଂ ଏହାର ଗଠନ ଏକ ଭିଡିଓ ଗେମ୍ ପରି। ତେଣୁ ଉଡ଼ିବା ସହଜ ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

ମିରାଜ୍ ୨୦୦୦ ବିମାନକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତ ଗତବର୍ଷ ଫେବ୍ରୁଆରି ୨୬ ତାରିଖରେ ଜୈଶ ଏ ମହମ୍ମଦ କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ବୋମା ପକାଇଥିଲା। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ବର୍ତ୍ତମାନ ୫୭ ମିରାଜ ୨୦୦୦ ଜେଟ ରଖିଛି। ମିରାଜ୍ 2000 ହେଉଛି ମଲ୍ଟିରୋଲ୍, ସିଙ୍ଗଲ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଏବଂ ସିଙ୍ଗଲ୍ ସିଟ୍ ସହିତ ଏଭଳି ଏକ ଜେଟ୍, ଏହାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୪୯୫ କିଲୋମିଟର। ଏହାର ବିଶେଷତ୍ବ ହେଉଛି, ଏହା ଯେ କୌଣସି ଦେଶର ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଯାଇ ହତ୍ୟା କରିପାରିବ। ଏହାର ସଠିକତା ସହିତ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାର ଶକ୍ତି ଅଛି।

ମିଗ୍ 29 ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନରେ ଦୁଇଟି ଇଞ୍ଜିନ୍ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ଅଛି। ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଗତି ଘଣ୍ଟାକୁ ୨୪୪୫ କିଲୋମିଟର ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୯ ଟି ସକ୍ରିୟ ମିଗ୍ -୨୯ ଜେଟ୍ ବିମାନ ଅଛି। ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର, ଏୟାର-ଟୁ-ସର୍ଫେସ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ସିପିଂ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସହଜରେ କରିଥାଏ। କାର୍ଗିଲ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାକୁ ଧୂଳି ଚଟାଇଥିଲା। ମିଗ୍ -୨୯ ବିମାନକୁ ନବୀକରଣ କରାଯାଇଛି, ଏହା ପରେ ଏହାର ଗତି ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛ।

ମିଗ୍ ୨୧ ବିମାନର ପ୍ରଥମ ସଂସ୍କରଣ ୧୯୬୪ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ବିମାନରେ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଇଞ୍ଜିନ ଅଛି। ମିଗ -୨୧ ସହାୟତାରେ ପାକିସ୍ତାନର ଏଫ-୧୬କୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏହାର ବେଗ ୨୨୩୦ କିଲୋମିଟର ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ଅଟେ। ଏହା ଏକ ସୁପରସୋନିକ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ। ଏହାର ଲମ୍ବ ୧୫.୭୬ ମିଟର ଏବଂ ମୋଟେଇ ୫.୧୫ ମିଟର।

ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବିନା ଏହାର ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୫୨00 କିଲୋଗ୍ରାମ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଲୋଡିଂ ପରେ ୮୦୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଜନ ସହିତ ଉଡିପାରେ। ଏହା ଆକାଶରୁ ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ଅଧିକ ବୋମା ବୋହିବାରେ ସକ୍ଷମ। ୧୯୬୫ ଏବଂ ୧୯୭୧ ରେ ଇଣ୍ଡୋ-ପାକ୍ ଯୁଦ୍ଧରେ ମିଗ୍ -୨୧ ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

ଜାଗୁଆର ହେଉଛି ଏକ ସୁପରସୋନିକ୍ ନିମ୍ନ ଉଚ୍ଚତା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ। ବିମାନର କାନ୍ଧରେ ଥିବା ଡେଣା ଏହାକୁ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ବିମାନର ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆଟାକ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାରଦର୍ଶିତା ରଖେ। ଏକ ଖାଲି ଜାଗୁଆର ବିମାନର ଓଜନ ୭୭୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ। ବିମାନଟି ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୭୦୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଉଡିପାରିବ। ଚାରି ହଜାର କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏୟାର-ଟୁ-ଏୟାର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଏବଂ ଏୟାର-ଟୁ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ରକେଟ୍ ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନେଇପାରେ।

ରାଫେଲ ବିମାନ ଦେଶରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ବିବାଦରେ ପଡିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଭାରତ ସରକାର ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଖାରଜ କରି ଦେଶର ବାୟୁସେନା ପାଇଁ ଏହା ଭଲ ବୋଲି କହିସାରିଛନ୍ତି। ରାଫେଲର ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ୨୧୩୦ କିମି / ଘଣ୍ଟା ଏବଂ 3700 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଏହା ଆକ୍ରମଣ କରିପାରେ। ରାଫେଲ ୬୦ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡିପାରେ। ଏହା ଏକ ଦୁଇ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ଯାହା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ। ଏହାକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ମିସନରେ ପଠାଯାଇପାରିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.