ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ସାତ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଗ୍‌: ଡିସେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ, ଓଡ଼ିଶାର ଟିମ୍‌ ଖେଳିବ ମ୍ୟାଚ୍‌
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଜାମିନ ମିଳିଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜେଲରୁ ବାହାରି ପାରିବେନି କେଜ୍ରିୱାଲ
ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହାରିଲେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଚଣ୍ଡ
ରଥ ଉପରକୁ ମୋବାଇଲ ମନା; ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ହେବ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଅରବିନ୍ଦ ପାଢ଼ୀ
ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ ଓଡ଼ିଶାର ସଭାପତି ହେଲେ ସମୀର ଦେ
ରାଜଭବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାଡମାରିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସଙ୍କ ପୁଅ
ଭୁବନେଶ୍ୱର ସପ୍ତମ ବାଟାଲିୟନ କ୍ୟାମ୍ପସରୁ ଜଣେ ଯବାନଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଜବତ

ସିମେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବ ଅଲଟ୍ରାଟେକ୍

0

ଦେଶର ବୃହତ୍ତମ ସିମେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ଅଲଟ୍ରାଟେକ୍ ସିମେଣ୍ଟ ଏହାର ୧୨.୮ ନିୟୁତ ଟନ୍ କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ୫୪୭୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବ। ଏହା ପରେ କମ୍ପାନୀର ମୋଟ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ ୧୩୬ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିବ |କମ୍ପାନୀର ପରିଚାଳନା ବୋର୍ଡ ଏହି ନିବେଶକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ କମ୍ପାନୀ ନୂତନ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ ଏବଂ କିଛି ବିଦ୍ୟମାନ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ କ୍ଷମତା ବିସ୍ତାର ପାଇଁ କିଛି ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିବ|

କମ୍ପାନୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ବିନିଯୋଗରୁ ସମୁଦାୟ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବାର୍ଷିକ ୧୩.୬୨ ମିଲିୟନ ଟନ୍ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ | ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସରକାରଙ୍କ ‘ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ’ ଅଭିଯାନ ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି। କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏହି ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଆସନ୍ତା ୨୦୨୧-୨୨ ରେ ପର୍ଯ୍ୟାୟକ୍ରମେ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ | ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍‌ର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ କୁମାର ମଙ୍ଗଲମ୍ ବିର୍ଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହେବା ପରେ ସିମେଣ୍ଟ ଶିଳ୍ପ ଭଲ ଭାବେ ବଢ଼ୁଛି। ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତିରୁ ଚାହିଦା ହେତୁ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି |କେଉଁ କ୍ଷେତ୍ର ବିସ୍ତାର ହେବ ଏହା ଚୀନ୍ ବାହାରେ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ସିମେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀ ହେବାର ମାନ୍ୟତା ପାଇବ। ପୂର୍ବ, କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ବଜାରକୁ ଅତିରିକ୍ତ କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ ବୋଲି କମ୍ପାନୀ କହିଛି।

ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜସ୍ଥାନର ପାଲିରେ ଏକ ସିମେଣ୍ଟ କାରଖାନା ସହିତ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଓଡ଼ିଶା, ବିହାର ଏବଂ ବଙ୍ଗଳାର ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ବାର୍ଷିକ ୬.୭ନିୟୁତ ଟନ୍ କ୍ଷମତା ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।


Leave A Reply

Your email address will not be published.