ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ବଡଦାଣ୍ଡରେ ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ମିଳନ ହେଉଥିବାରୁ ପ୍ରବଳ ଗହଳି
ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୧୭,୦୭୦ ଜଣ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ; ୨୩ଜଣ ମୃତ
ଆଜି ୨୦୦ ଟପିଲା ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା: ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୦୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୧୮ ଜଣ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର
ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଫେରିଲା କରୋନା କଟକଣା; ବଢ଼ିଲା ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା, ବଢ଼ିବ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା
କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିଏମ୍‌ସି, ପୁଣି ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବରିଷ୍ଠ ଫଟୋ ସାମ୍ବାଦିକ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
କମିଲା ଏଲ୍‌ପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦର
ମୁଣ୍ଡଳୀ ନିକଟରେ ମହାନଦୀକୁ ଡେଇଁଲେ ଯୁବତୀ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ
ସାରା ଦେଶରେ ଆଜିଠୁ ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାନ , ତିଆରି କିମ୍ବା ବିକ୍ରି କଲେ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ, ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା

ଧନତେରସ୍‌ରେ କାହିିଁକି କିଣାଯାଏ ବାସନ?

0

ଧନତେରସ୍ ଦିନରେ ଧନନ୍ତ୍ୱରୀ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଓ କୁବେରଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । ଧନତେରସ୍ ଦିନରେ ଲୋକ ସୁନା, ରୂପା ସହ ଘର ପାଇଁ ବାସନ ମଧ୍ୟ କିଣିଥାନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ ରହିଥାଏ ଯେ, ଏହି ଦିନ କିଣାଯାଇଥିବା କୌଣସି ବି ଜିନିଷ ତେରଗୁଣା ଲାଭ ଦେଇଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଦିନ ବାସନକୁସନ କାହିଁକି କିଣାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ପରମ୍ପରା କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ।

କୁହାଯାଏ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ସମୂଦ୍ର ମନ୍ଥନ ହେଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ସମୂଦ୍ରର ଗଭୀରରୁ ଚଉଦ ରତ୍ନ ବାହାରିଥିଲା । ଧନନ୍ତ୍ୱରୀ ଏହି ରତ୍ନ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ୧୩ ରତ୍ନ ପରେ କାର୍ତ୍ତିକ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ତ୍ରୟୋଦଶୀରେ ୧୪ ରତ୍ନ ରୂପରେ ଧନନ୍ତ୍ୱରୀ ସାମନାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଅମୃତ କଳସ ସହ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ ଧନନ୍ତ୍ୱରୀ । ଧନନ୍ତ୍ୱରୀଙ୍କ ପ୍ରକଟ ହେବା ପରେ ଦେବତା ଓଦାନବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡ଼ା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲ । ଅମୃତ କଳସ ପାଇଁ ଦେବତା ଓ ଦାନବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡ଼ା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ହେଲେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ମୋହିନୀ ରୂପରେ ଆସି ଅମୃତ କଳସକୁ ହାସଲ କରିନେଇଥିଲେ ।

ଧନନ୍ତ୍ୱରୀ ଅମୃତ ଅର୍ଥାତ ଜୀବନର ଆର୍ବିଭାବ ନେଇ ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ । ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଜ୍ଞାନ ଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆରୋଗ୍ୟର ଦେବତା ଭାବେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ହେଲେ ଧନ ଓ ସମ୍ପତ୍ତି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦେଇଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ କୃପା ପାଇବା ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଦୀର୍ଘଜୀବନ ଆବଶ୍ୟକ । ଏଥିପାଇଁ ଧନତେରସରେ ଧନନ୍ତ୍ୱରୀ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ । କାର୍ତ୍ତିକ କୃଷ୍ଣପକ୍ଷ ତ୍ରୟୋଦଶରେ ଭଗବାନ ଧନନ୍ତ୍ୱରୀ କଳସ ଲେଖି ପ୍ରକଟ ହୋଇଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ଏହି ତିଥୀରେ ବାସନ କିଣିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ,ଏହି ଦିନ ଆପଣ ଯେତେ କିଣିବେ ତାହା ୧୩ ଗୁଣା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହ ଏହି ଦିନ ସୁନା ଓ ରୂପା ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ କିଣାଯାଏ । ବାସ୍ତବରେ ରୂପା ଚନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ , ଯାହା ଶୀତଳତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଚନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରଭାବରେ ମନରେ ତୃପ୍ତିର ଧନ ରହିଥାଏ, ଯାହାକୁ ସବୁଠୁ ବଡ଼ ଧନ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଯାହା ପାଖରେ ଶାନ୍ତି ଓ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଛି, ତାଙ୍କୁ ହିଁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଧନୀ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବର ୨ ତାରିଖରେ ଧନତରସ ପଡୁଛି । ଏହି ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ନେଇ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିଥାନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.