ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ବିହାରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି ହୋଇପାରେ

0
  • ନିର୍ବାଚନ ନ ହେବା ନେଇ ବଡ଼ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ
  • ନୀତିଶ ବି ସଙ୍କେତ ଦେଲେଣି ନିର୍ବାଚନ କରିବା କଷ୍ଟ
  • ବଡ଼ ଚାଲ ଖେଳିପାରେ ବିଜେପି, ସୁଶୀଲଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଆଣିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ଜୋରସୋରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି। ଯଦିଓ ଭାରତର ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମତଦାନ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିନାହାନ୍ତି, ତଥାପି କୋଭିଡ୍ -୧୯ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲାରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଭୋଟିଂ ମେସିନ୍ (ଇଭିଏମ୍) ଏବଂ ଭୋଟର ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା କାଗଜ ଅଡିଟ୍ ଟ୍ରେଲ୍ (ଭିଭିପିଏଟ୍) ମେସିନର ପ୍ରଥମ ସ୍ତରର ଯାଞ୍ଚ ଚାଲିଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ନିର୍ବାଚନ ସମୟ ଏବଂ ତାରିଖ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କିଛି ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି। ଏଣୁ ଆମେ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛୁ ବୋଲି ବିହାରର ଡେପୁଟି ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ସମସ୍ତ କୋଭିଡ -୧୯ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଅନୁସରଣ କରୁଛୁ ବୋଲି ସଂପୃକ୍ତ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲଗାଯାଇଥିବା ତାଲା ସମୟରେ ତିନି ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ବିହାରକୁ ଫେରିଥିଲେ। ନିର୍ବାଚନ ତାଲିକାରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଆୟୋଗ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ଚଳାଇଛନ୍ତି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୭ରେ ବିହାରରେ ୭୧,୮୨୨,୪୫୦ ଭୋଟର ଥିଲେ। ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବରରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୧.୨୪ ନିୟୁତ ନୂତନ ଭୋଟର ଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରବାସୀ ଜନସଂଖ୍ୟା ଯୋଗ ପରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଠିକ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଏକ ବିତର୍କ ଚାଲିଛି। ଅଦ୍ୟାବଧି ବିରୋଧୀ ଦଳ ଏହି ନିର୍ବାଚନକୁ ବିରୋଧ କରିଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଶାସକ ଦଳର ନେତାମାନେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ସପକ୍ଷରେ କହୁଥିଲେ। ଏବେ କିନ୍ତୁ ଶାସକ ଦଳର ନେତାଙ୍କ କଥା ମଧ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ନିଜେ ବର୍ତ୍ତମାନ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେଣି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁର ପ୍ରଭାବ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର।

ମୌସୁମୀ ଅଧିବେଶନରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାର ନିଜେ ଗୃହରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଠିକ ସମୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା କହିବା କଷ୍ଟକର। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ତଥାପି, କରୋନାଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କିଛି କହିବା କଷ୍ଟକର। ନୀତୀଶଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ସଙ୍କେତ ଦେଉଛି ଯେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କ୍ଷୀଣ।

ପୂର୍ବରୁ ଏନଡିଏ ସହଯୋଗୀ ଏଲଜେପି ବା ଲୋକ ଜନଶକ୍ତି ପାର୍ଟି ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି କରୋନା ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ନହେବା ଉଚିତ ବୋଲି କହିସାରିଛି। କାରଣ ଏହା ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇପାରେ। ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ୍ କରୋନା ଅବଧିରେ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ କି ନାହିଁ ସେନେଇ ଏନଡିଏ ମଧ୍ୟରେ ଭିନ୍ନ ମତ ରହିଥିବା ସୂଚାଉଛି। ତେଜସ୍ବୀ ଯାଦବ ବି ଅନୁରୂପ ଦାବି ରଖିଥିଲେ।

ନିୟମ ଅନୁସାରେ, ଲୋକସଭା କିମ୍ବା ବିଧାନସଭାର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ଶେଷ ହେବାର ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଯେ କୌଣସି ସମୟରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ବିହାର କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଆୟୋଗ ନଭେମ୍ବର ୨୯ ତାରିଖ ପୂର୍ବରୁ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଥରେ ନିର୍ବାଚନ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀକୁ ସୂଚିତ କରାଯିବା ପରେ ଧାରା ୧୫୩ ଅନୁଯାୟୀ ଆୟୋଗ କ୍ଷମତା ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ। ୧୯୯୧ରେ ଆୟୋଗ, ତାମିଲନାଡୁରେ ପ୍ରଚାର ସମୟରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ଚାଲିଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନକୁ ତିନି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ।

ଯଦି ଆୟୋଗ ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି, ତେବେ ଧାରା ୩୨୪ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ଅସାଧାରଣ ଶକ୍ତି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେବେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ମତଦାନ କରିବାରେ ଅକ୍ଷମତା ସମ୍ପର୍କରେ ଆୟୋଗଙ୍କୁ ସରକାରଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ସରକାର ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭବିଷ୍ୟତର କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ସ୍ଥିର କରିବେ – ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ନିୟମ ଲାଗୁ କରିବା କିମ୍ବା ବର୍ତ୍ତମାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କିଛି ମାସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବେ।

ଆୟୋଗଙ୍କ ପୂର୍ବତନ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା ଏସ.କେ ମେଣ୍ଡିରାଟା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆଇନଗତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ନିର୍ବାଚନ ସ୍ଥଗିତ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି। ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା, ଭୂକମ୍ପ ଏବଂ ବନ୍ୟା ପରି ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ଆୟୋଗଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ଥିବ, ସେ କ୍ଷେତ୍ରରେ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରେ। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ଆବଶ୍ୟକ ତଥ୍ୟ ହାସଲ ପରେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ।

ଏଠାରେ ପ୍ରକାଶଥାଉକି, ବିହାରରେ ଆଉ ନୀତିଶଙ୍କୁ ନେଇ ସରକାର କରିବା ସପକ୍ଷରେ ବିଜେପି ନାହିଁ। ଏଠାରେ ସୁଶୀଲ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଆଗକୁ ଆଣି ଦଳ ସରକାର କରିବା ଲାଗି ଚିନ୍ତାରେ ଅଛି। ନୀତିଶଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଇତିମଧ୍ୟରେ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ଏଭଳିସ୍ଥଳେ ନୀତିଶଙ୍କ ସହିତ ମେଣ୍ଟ କଲେ ବି ବିଜେପି ଅଧିକ ସିଟ୍ ଦାବି କରିପାରେ। ଅନ୍ୟଥା ଏକୁଟିଆ ଯାଇ ସରକାର ଗଠନ ଲାଗି ରାସ୍ତା ଖୋଲିପାରେ।

ପୂର୍ବରୁ ଲାଲୁଙ୍କୁ ନୀତିଶ ଧୋକ୍କା ଦେଇସାରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ ତେଜସ୍ବ ଯାଦବ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଜନତା ଦଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷୁବ୍ଧ ରହିଛି। ଏଣୁ ନୀତିଶଙ୍କୁ ସେପଟୁ କୌଣସି ସହଯୋଗ ମିଳିବା ସମ୍ଭାବନା କ୍ଷୀଣ। ଅତଏବ, ନୀତିଶ ନିଜେ ବିଜେପିର ବଶତା ସ୍ବୀକାର କରିବେ, ଅଥବା ଏକୁଟିଆ ନିର୍ବାଚନ ଲଢିବେ। ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିହାରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶାସନ ଜାରି କରି ନିଜେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ଲାଗି ବାଟ ଖୋଲିପାରନ୍ତି ବୋଲି ରାଜନୈତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କଲେଣି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.