ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ଏବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗର ସମୟ

0
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ବିଶ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ, କୋଭିଡ୍ ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଏହା ଗୁରୁତ୍ବ ବହନ କରେ
  • ଏବର୍ଷର ବିଷୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଐତିହ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ; ରାଜ୍ୟପାଇଁ ରହିଛି
  • ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମୟୀ ମିଶ୍ର କହିଲେ, ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି

ଭୁବନେଶ୍ବର (ରୋଜାଲିନ୍ ତ୍ରିପାଠୀ) : ଆସନ୍ତାକାଲି ବିଶ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ। ଓଡ଼ିଶା ଭଳି ଏକ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ଦିବସ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଆହ୍ବାନ ରଖେ। ବିଶେଷକରି ସାଂପ୍ରତିକ କୋଭିଡ୍ ମହାମାରୀ ମଣିଷର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ, ଅର୍ଥନୈତିକ ନିରାପତ୍ତାକୁ ବିପନ୍ନ କରିଦେଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏକଥା ଯେ କେହି ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ହିଁ ଆମର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଓ ବିକାଶର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଖୋଲିପାରେ। ବିଶେଷକରି ଗ୍ରାମୀଣ ଅଞ୍ଚଳ ଓ ସଂପ୍ରଦାୟ ଯାହା ମହାମାରୀ ଦ୍ବାରା ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନାହିଁ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରାହା ପାଲଟିପାରେ। ଉଲ୍ଲେଖଥାଉକି, ସବୁ ବର୍ଷ ବିଶ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଅନ୍ବେଷଣ କରିବା, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ତଥା ପ୍ରାକୃତିକ ଅବସ୍ଥିତିର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ।

ଏନେଇ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉନ୍ନୟନ ନିଗମର ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ଶ୍ରୀମୟୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ ସହିତ କଥା ହେବାରେ ସେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଦୃଷ୍ଟିଭଙ୍ଗୀ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ।

ଶ୍ରୀମତୀ ମିଶ୍ରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ରାଜ୍ୟ ସାମ୍ନାରେ ଏବେ ଯେଉଁ ୧୨ଟି ଆହ୍ବାନ ରହିଛି, ତାହା ଉପରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ଏବେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଦୃଷ୍ଟି ଦେବାର ବେଳ ଆସିଛି। ଏଇ ଯେମିତି ଅପରିଚିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଖୋଜିବା ସହିତ ସେଠାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରାଯିବା ଦରକାର। ଭାରତ ତଥା ଭାରତ ବାହାରର ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଓଡ଼ିଶାର ସଂସ୍କୃତି, ସଭ୍ୟତାର ଗଭୀର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଲାଗି ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଲାଗି ରାସ୍ତା ଖୋଲିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି।

ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ସାଂସ୍କୃତିକ ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ଐତିହ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବର୍ଷର ବିଶ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। କେବଳ ପୁରୀ ଅଥବା ଭୁବନେଶ୍ବର ନୁହେଁ ବରଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସାଂସ୍କୃତିକ ସ୍ମାରକୀ ରହିଛି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ ରହିଛି, ଯାହା ଉପରେ ସଂସ୍କୃତି, ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ ଏବର୍ଷ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

ଟିଟଲାଗଡ ନିକଟସ୍ଥ ରାଣୀପୁର ଝରିଆଲରେ ହେଉ କିମ୍ବା ସମ୍ବଲପୁର ଅଞ୍ଚଳର ଧାମା ନିକଟରେ ଥିବା ମନ୍ଦିର ଅଥବା ମୟୂରଭଞ୍ଜ ଏବଂ କୋରାପୁଟର ସୁନ୍ଦର ଜଙ୍ଗଲଭୂମି ଅଞ୍ଚଳରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକ ଭାରତ ତଥା ବିଦେଶରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଟାଣିଆଣିବା ଲାଗି ଗୋଟିଏ ଗୋଟିଏ ଆକର୍ଷଣର ବିନ୍ଦୁ ହୋଇପାରନ୍ତି। ପ୍ରାକୃତିକ ତଥା ସାଂସ୍କୃତିକ ଐତିହ୍ୟକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସରେ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ହାତକୁ ନେବା ଦରକାର। ବିଶେଷକରି ଏହି ମୂଲ୍ୟବାନ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ସଂରକ୍ଷଣ କରି ସେମାନଙ୍କର ମୂଳ ଆକର୍ଷଣ ବଜାୟ ରଖି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଏକଥା ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରାକୃତିକ ବାସସ୍ଥାନରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଆମର ଆଦିବାସୀମାନେ ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ଜୀବନଯାପନ ପାଇଁ ତଥାକଥିତ ସଭ୍ୟ ସମାଜକୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଶିକ୍ଷା ଦେବାର କ୍ଷମତା ରଖନ୍ତି। ପ୍ରକୃତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଧାରାର ଅନେକ ଦିଗ ସହିତ ସମନ୍ୱୟ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ଥାୟୀ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରନ୍ତି। ଏହି ଅର୍ଥରେ ଏହା ଠିକ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏକୀକରଣ, ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ଆୟ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଏକ ଯାନ ହୋଇପାରିବ। ବିଶ୍ବ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିବସରେ ଆମକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମାଧ୍ୟମରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ ପଡିବ।

ଓଡ଼ିଶାର ବିସ୍ତୃତ ଉପକୂଳ ରେଖା ଏବଂ ନଦୀ ସମୂହ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଆକର୍ଷଣର ଉତ୍ସ ହୋଇପାରେ। ଏହିପରି ଅଞ୍ଚଳରେ ବାସ କରୁଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ସେ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାର ବିପୁଳ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ବିଶେଷକରି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗହଳି ବା ଭିଡ଼ଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଥିବା ଶାନ୍ତ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟତୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ନିଆଯାଇଥିବା ଅନେକ ନୀତିଗତ ପଦକ୍ଷେପ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସଶକ୍ତ କରିବାରେ ସହାୟକ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ।

ଗ୍ରାମୀଣ ଓଡିଶାର ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବିଶେଷ କରି ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ନ ଯାଇ ନିଜର ରୋଜଗାର ଲାଗି ବାଟ କଢାଇନେବ। ଜୀବନ ରେଖା ଭାବରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଆମ ଅର୍ଥନୀତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ କଳା, ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ଐତିହ୍ୟର ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତି ଗୁଣକ ହେବ।

ନିକଟରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ସଙ୍ଗୀତର ମାନ୍ୟତା ପାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ଆମର ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାଂସ୍କୃତିକ ସମ୍ବଳ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଓଡିଶା ସମୃଦ୍ଧ। ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏହାକୁ ଆହୁରି ଗଭୀର ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ କରିବ।

ସେହିଭଳି ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପ୍ରବାହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚିଲିକାରେ ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ସାମୁଦ୍ରିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନକୁ ଆଗକୁ ନେଇପାରେ ଏବଂ ହୋଟେଲ ସୁବିଧା ଏବଂ ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ଗାଇଡ୍ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ତଥା କେନ୍ଦ୍ର ସହିତ ଭାଗିଦାରୀରେ ରାଜ୍ୟକୁ ବହୁତ ଆଗକୁ ଯାଇପାରିବ।

ଓଡିଶାର ଉପକୂଳ ରେଖା ବହୁତ ବଡ। ଘରୋଇ ଓ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଲାଗି ଚନ୍ଦ୍ରଭାଗାରେ ଇକୋ ରିଟ୍ରିଟ୍ ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। ଏହି ବର୍ଷ ସରକାର ଏହାକୁ ହୀରାକୁଦ, ସାତକୋଶିଆ, ଭିତରକନିକା ପରି ଅନ୍ୟ କେତେକ ସ୍ଥାନକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିରର ଥିବା ପୁରୀକୁ ଏକ ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଭାବରେ ପରିଣତ କରାଯାଉଛି। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସହଭାଗିତା ଗଠନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ଦେଶରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନର ସ୍ନାୟୁ କେନ୍ଦ୍ର ହୋଇପାରେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ “ମଡେଲ ମନ୍ଦିର” ସଂପର୍କିତ ଆଲେଖ୍ୟକୁ ସମସ୍ତେ ମନେରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଅଯାଚିତ ସହାୟତା ଦେବା ଦରକାର।ଯେହେତୁ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପୁରୀ ମନ୍ଦିର ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି, ଏହା ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ ଉଭୟ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ତଥା ଧର୍ମନିରପେକ୍ଷ ଦିଗ ପାଇଁ ଏକ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିବ। ଭାଟିକାନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ସମୃଦ୍ଧ କ୍ଷେତ୍ର ହେବାର କ୍ଷମତା ରଖିଥାଏ।

ପର୍ଯ୍ୟଟନ ହେଉଛି ଆତ୍ମାକୁ ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ଜୀବନ୍ତ କରିବାର ନରମ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଓଡିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଏ ଦିଗରେ ସବୁବେଳେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ;ଯେଉଁମାନେ ଓଡିଶାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ରୋଷେଇ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଦିଗରେ ଆମ ଘର ଆମ ହାଣ୍ଡିଶାଳକୁ ବହୁଳ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ ମିଳିଛି। ନିଜେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏ ଦିଗରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଇଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଆମେ କୃତଜ୍ଞ। ଏହାସହିତ ଓଡ଼ିଶା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ତଥା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ଉନ୍ନୟନ ନିଗମ ଓଡ଼ିଶାକୁ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସ୍ଥାନକୁ ନେବା ଲାଗି ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧନ୍ୟବାଦ ମିଳିବାର କଥା ବୋଲି ଶ୍ରୀମତୀ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.