ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ସାତ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଗ୍‌: ଡିସେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ, ଓଡ଼ିଶାର ଟିମ୍‌ ଖେଳିବ ମ୍ୟାଚ୍‌
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଜାମିନ ମିଳିଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜେଲରୁ ବାହାରି ପାରିବେନି କେଜ୍ରିୱାଲ
ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହାରିଲେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଚଣ୍ଡ
ରଥ ଉପରକୁ ମୋବାଇଲ ମନା; ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ହେବ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଅରବିନ୍ଦ ପାଢ଼ୀ
ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ ଓଡ଼ିଶାର ସଭାପତି ହେଲେ ସମୀର ଦେ
ରାଜଭବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାଡମାରିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସଙ୍କ ପୁଅ
ଭୁବନେଶ୍ୱର ସପ୍ତମ ବାଟାଲିୟନ କ୍ୟାମ୍ପସରୁ ଜଣେ ଯବାନଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଜବତ

କ୍ଷତି, ଝଗଡା, ପିଲାଙ୍କ ଶିକ୍ଷାର ଚିନ୍ତା ଅଛି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ନିଦାନ

0

କଳିଯୁଗରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବାସ୍ତୁରେ କେତେକ ନିୟମ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଯଦି କୌଣସି ସ୍ଥାନ ଶକ୍ତିହୀନ, ତେବେ ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ଦ୍ୱାରା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ କରାଯାଏ। ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏକ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପରିମାଣର ସ୍ଫଟିକ୍ ବ୍ୟକ୍ତି ନିକଟକୁ ନେଇଥାଏ। ବାସ୍ତୁରେ କ୍ରିଷ୍ଟାଲ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଉନ୍ନତି କରାଯାଇପାରେ ଯାହା ଏକ ସ୍ଫଟିକ ଭଳି ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଓ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଦେଖାଯାଏ।

ବାସ୍ତୁବିତ୍‌ଙ୍କ ମତରେ କୌଣସି ସ୍ଫଟିକ୍ ବଲ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଦ୍ୱାରା ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବା ଦରକାର। ଯଦି ଘରେ ବାରମ୍ବାର ଝଗଡା ହୁଏ, ତେବେ ସ୍ପଟିକ୍ ରଖିଲେ ଲାଭ ମିଳେ।ଏହାକୁ ଏଭଳି ସ୍ଥାନରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ଘର ଭିତରକୁ ଆସିବ।ଯଦି ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହାକୁ ବାହାରେ ଅର୍ଥାତ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ପଡୁଥିବା ସ୍ଥାନରେ କିଛି ସମୟ ରଖି ପରେ ଘରକୁ ଆଣିଲେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ।

ସେହିପରି ଯଦି ବ୍ୟବସାୟରେ କ୍ରମାଗତ କ୍ଷତି ହେଉଥାଏ, ତେବେ ଅଫିସ୍ କିମ୍ବା କାରଖାନାର ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ ଏକ ରଙ୍ଗିନ୍ ସ୍ଫଟିକ୍ ବଲ୍ ରଖାଯାଇପାରେ। ଯଦି କୌଣସି ସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ଝଗଡା ହେଉଛି, ପ୍ରତିଦିନ ଶୋଇବା ଘରେ ଏକ ସ୍ଫଟିକ୍ ବଲ୍ ରଖିଲେ, ସେଥିରୁ ଲାଭ ମିଳେ। ଏହି ସ୍ଫଟିକ୍ ବଲ୍ ଦିନକୁ ତିନିଥର ଘଣ୍ଟା ଭଳି ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରେ।

ଅଭିଭାବକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ କକ୍ଷରେ ଏକ କ୍ରିଷ୍ଟାଲ ବଲ୍ ଟାଙ୍ଗିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ସ୍ଫଟିକ୍ ବଲ୍ ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଝୁଲିବା ଉଚିତ୍।ସ୍ଫଟିକକୁ ଘରର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ ଆଣିଥାଏ।

ସ୍ଫଟିକ୍ ଗ୍ଲୋବକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଲୁଣ ଦ୍ରବଣରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ତା’ପରେ ଏହାକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାତ୍ରରେ ରଖିବା ସହ ବଂ ସକାଳର ସୂର୍ଯ୍ୟରେ ଦୁଇରୁ ତିନି ଘଣ୍ଟା ଶୁଖାଇବା ଦରକାର। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ଫଟିକ୍ ଗ୍ଲୋବ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଯାଏ। ଏହି ଗ୍ଲୋବକୁ ଦିନକୁ ତିନିଥର ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଶକ୍ତି ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.