ପ୍ରମୁଖ ଖବର

୧୮ ତାରିଖ ଦିନ ଖୋଲିବ ଭିତର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ସକାଳ ୯.୫୧ରୁ ୧୨.୧୫ ରହିଛି ଶୁଭ ମୂହୁର୍ତ୍ତ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଭଣ୍ଡାରରେ ଥିବା ଅଳଙ୍କାର ଆଦିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ
ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଥମୁନି ଆତଙ୍କବାଦ, ଆର୍ମି ଅଫିସର ସମେତ ୪ ସହିଦ
ୟୁପି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି, ୨ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ଡିଜିଟାଲ ଉପସ୍ଥାନ
ସମ୍ବଲପୁର ଚିଡ଼ିଆଖାନାକୁ ଆସିବେ ୪ ମହାବଳ ବାଘ
ଓଡିଶା ଆସିବେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା: ଆସନ୍ତା ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ
କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ; ହାଉସ ସର୍ଜନ ଏବଂ ନର୍ସିଂ ଅଫିସର ମୁହାଁମୁହିଁ

କାହିକି ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଉପତ୍ୟକାର ବହୁ ବଡ ନେତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିବାରୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପୁଣି ଥରେ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଛି। ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଉଛି, ଯାହା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦକୁ କିପରି ଓ କିଏ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କ ଦୁଃଖ ପାଇଁ ପଡୋଶୀ ଦେଶ କିପରି ଦାୟୀ ତାହା ଦର୍ଶାଯିବ।

୧୯୪୭ ମସିହା ଅକ୍ଟୋବର ୨୨ ତାରିଖରେ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନର କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସକୁ “କଳା ଦିବସ” ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ଦିନ ପାକିସ୍ତାନ ସମର୍ଥିତ ଆଦିବାସୀ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ କାଶ୍ମୀରର ଏକ ଅଂଶ ପାକିସ୍ତାନ ଦଖଲକୁ ଆସିଥିଲା, ଯାହା ପିଓକେ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା |

କେନ୍ଦ୍ର ସଂସ୍କୃତି ସଚିବ ରାଘବେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆୟୋଜନ କରୁଛୁ ଯେଉଁଥିରେ ପୁରୁଣା ଭିଡିଓ, କୋଲାଜ, ଫଟୋଗ୍ରାଫ ଏବଂ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ରହିଛି ଯାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ପ୍ରମାଣିତ କରେ ଯେ କାଶ୍ମୀରବାସୀ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଯିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି। ସେତେବେଳେ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀ ନେତା ଶେଖ ଅବଦୁଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ବାଲୁଚିସ୍ତାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରି ପାକିସ୍ତାନ କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ଭାରତ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ଆସିଥିଲା। କୁରାଢି, ଖଣ୍ଡା, ବନ୍ଧୁକ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସଜ୍ଜିତ ସଶସ୍ତ୍ର ଆଦିବାସୀମାନେ ଲଶ୍କର କାଶ୍ମୀର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅମଲାତନ୍ତ୍ର କହିଛନ୍ତି, “ଆକ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ହିଂସା ତଥା ଅତ୍ୟାଚାର ଦୂର କରିବାରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଥିବା ବୀରତ୍ୱକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ଓ ସ୍ବାଧୀନ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଯୁଦ୍ଧରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ହେବ।

କାଶ୍ମୀରର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିକାରୀ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, “ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଘଟଣା ଠାରୁ ସରକାର କେବଳ ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି, କାରଣ ଧାରା ୩୭୦ ରଦ୍ଦ ହୋଇସାରିଛି। ଉପତ୍ୟକାର ଯୁବକମାନେ ଦେଶର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶରେ ଅଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପୁନଃ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି, ଅଧିକାଂଶ ନେତା ଧାରା ୩୭୦ର ରାଜ୍ୟ ତଥା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପୁନଃସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.