ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲେ ଓଡ଼ିଆ ଆଇଏଏସ୍

0

”ନୂଆ କୃଷି ଆଇନ ଚାଷୀର ବିଶ୍ବାସ ବଢାଇବ”
ଇଂରାଜୀ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ସରକାରଙ୍କୁ ବଳ ଦେଲା
ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଆଇନ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ତର୍ଜମା ଲାଗି ପରାମର୍ଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ କୃଷି ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଅଛନ୍ତି। ଠିକ୍ ଏମିତି ସମୟରେ ଭାରତର ବିଶିଷ୍ଟ ଦୁଇ କୃଷି ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦେଇଥିବା ତଥ୍ୟ ଆଲୋଡନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଭଳି। ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ଖାଦ୍ୟ ନୀତି ଗବେଷଣା କେନ୍ଦ୍ର (ଇଫ୍ରି)ର ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦେଶକ ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ କୃଷି ଅର୍ଥନୈତିଜ୍ଞ ଡ. ପି କେ ଯୋଶୀ ତଥା ଇକ୍ରିସାଟ୍ ର ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ନିର୍ଦେଶକ ତଥା ଓଡ଼ିଶା କ୍ୟାଡର ଆଇଏଏସ୍ ଡ. ଅରବିନ୍ଦ ପାଢୀ ଏସଂପର୍କରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ଅନୁଶୀଳନ କରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ଏକ ଇଂରାଜୀ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଡ. ପି କେ ଯୋଶୀ

ସେମାନଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ ସୂଚାଇ ଦେଇଛି, ଚାଷ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କରିଥିବା ଆଇନ୍, ଚାଷୀ ବିରୋଧୀ ନୁହେଁ, ବରଂ ସେମାନଙ୍କ ବିଶ୍ବାସ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ଲାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖର ସହିତ ଉଭୟ କୃଷି ବିଜ୍ଞାନୀ ରିପୋର୍ଟରେ ଏକଥା ବି କହିଛନ୍ତି, ଚାଷୀମାନଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ଦାବିକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଚାରକୁ ନେଇ ସକାରାତ୍ମକ ମନୋଭାବ ପ୍ରକାଶ କରିବା ସତ୍ତ୍ବେ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ସମାଧାନ ହୋଇପାରି ନାହିଁ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଯେ କୃଷକମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁଝାମଣା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନଙ୍କର ଦାବିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣୁଛନ୍ତି।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସେମାନେ ଦାବି କରିଥିଲେ ଯେ କୃଷକ ଏବଂ କୃଷକ ସଂଗଠନ ସହ ପରାମର୍ଶ ନକରି ଏହି ଆଇନ ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅମୂଳକ ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ। କାରଣ କୃଷି ବଜାରଗୁଡିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ପାଲଟିଛି। ତିନିଟି ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ କମିଟି, ଯଥା ହୁଡା କମିଟି, ସ୍ବାମୀନାଥନ୍ କମିଟି ଏବଂ ଶାନ୍ତା କୁମାର କମିଟି କୃଷକ ଏବଂ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନ ସମେତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ପରେ ବଜାର ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ସୁପାରିସ କରିଥିଲେ।

ସେହିପରି ନୂତନ ନିୟମରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସମର୍ଥନ ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ବୋଲି କୃଷକମାନେ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ନିରନ୍ତରତା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କଠାରୁ ନିଶ୍ଚିତତା ଦାବି କରିଥିଲେ। ଏବେ ଧିରେ ଧିରେ, କିନ୍ତୁ “ଏମ୍ଏସ୍‌ପିକୁ ଏକ ଆଇନଗତ ମାନ୍ୟତା ଦେବା” ପାଇଁ ସେମାନେ ଦାବି କଲେଣି। ଏକଥା ସମସ୍ତେ ଜାଣିବା ଦରକାର ଯେ ମୂଲ୍ୟ ସର୍ବଦା ଦ୍ରବ୍ୟ, ଚାହିଦା, ଯୋଗାଣ ଏବଂ ବିଶ୍ ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରକୃତି ଦ୍ବାରା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ, ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଆଇନଗତ ସୁନିଶ୍ଚିତ ମୂଲ୍ୟ ପାଇବା ଅସମ୍ଭବ ଅଟେ।

ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆଉ କିଛି ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରୁଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଉଛି, ଏହି ଆଇନ ମାଧ୍ୟମରେ କର୍ପୋରେଟ୍ କ୍ଷେତ୍ର କ୍ଷୁଦ୍ରଚାଷୀମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜମି ଅଧିଗ୍ରହଣ କରିନେବେ। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯେଉଁ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବ, ତାର ସମାଧାନ କୌଶଳ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ। ଏଣୁ ଶେଷରେ କୃଷକ ସଙ୍ଗଠନଗୁଡିକ ନୂତନ ଚାଷ ନିୟମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ବଜାରରେ ଅଧିକ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯାଉଛି ସେତେବେଳେ ଏହିପରି ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ ଲାଗି ଦାବି ରଖିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ଯଥାର୍ଥତା ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବା ବିଚିତ୍ର ଅଟେ।ବାସ୍ତବ କଥା ହେଲା, ଯଦି ଏହି ଆଇନ ଦ୍ବାରା କେହି ପ୍ରଭାବିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ହେଲେ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣାର ବ୍ୟବସାୟୀ / ମଧ୍ୟସ୍ଥି। ବିଭିନ୍ନ ଅଣ-କୃଷି ସଂଗଠନ ଏବଂ କିଛି ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ଯେଉଁମାନେ କୃଷକଙ୍କ ଦାବିକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବେ ଯେ ଏହି ଦାବିଗୁଡିକ ସମର୍ଥନ ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ। କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନର ବଜାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଏହି ସଂସ୍କାରମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡ଼ିକରୁ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ଏଯାଏ ଅନେକ ଅଜ୍ଞ ଅଛନ୍ତି।

ବିଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି, ପାରିଶ୍ରମିକ ମୂଲ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ବିପଦକୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ଉଦ୍ୟମ ଚାଲିଛି। କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ, ବିବିଧକରଣକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ଏବଂ କୃଷି ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏମଏସଏମଇକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ରପ୍ତାନି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। କୃଷି ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ, ଏଫପିଓ, ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷ, କ୍ଲଷ୍ଟର ଚାଷ, ‘ଗୋଟିଏ ଜିଲ୍ଲା, ଗୋଟିଏ ଉତ୍ପାଦ’, ସ୍ବୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଇତ୍ୟାଦି ମାଧ୍ୟମରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ଏହି ସବୁ ପଦକ୍ଷେପ ଏକ ସକ୍ଷମ କୃଷି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଲାଗି କେବଳ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ।

ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ, ଦକ୍ଷ ଏବଂ ନିରନ୍ତର କୃଷି ପାଇଁ ବ୍ୟବସାୟ ପରିବେଶକୁ ଆଧାର କରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୂତନ କୃଷି ନିୟମ କୃଷକମାନଙ୍କୁ, ବିଶେଷକରି କ୍ଷୁଦ୍ରଧାରୀମାନଙ୍କୁ ବିକଳ୍ପ ମାର୍କେଟିଂ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ କୃଷି ମାର୍କେଟିଂ ଦୁର୍ବଳ, ଖଣ୍ଡବିଖଣ୍ଡିତ ଏବଂ ସଂଗଠିତ ନୁହେଁ। ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ନୂତନ ବଜାର ଏବଂ ବିଦ୍ୟମାନ ଏପିଏମ୍ସି ମଧ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥ ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ସହିତ ମାର୍କେଟିଂ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ଏକଥା କହିବା ନିଷ୍ପପ୍ରୟୋଜନ, ଅନେକ ଦ୍ରବ୍ୟ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇସାରିଛି। ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ବହୁତ ଉତ୍ସାହଜନକ ଅଟେ। ଏହା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଭଲ ପରିଚାଳନା ଅଭ୍ୟାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଯେଉଁଥିରେ କି ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ କ୍ରୟ ନିଶ୍ଚିତ ଅଟେ। ଏହି ସଂସ୍କାରମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କୃଷିଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟର କୃଷି ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏବଂ ରପ୍ତାନୀର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଟପିଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ। ଏହା କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗର ନୂତନ ରୂପ ସୃଷ୍ଟି କରିବ, ବିଶେଷକରି ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ, ପ୍ୟାକେଜିଂ, ପରିବହନ, ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଇତ୍ୟାଦିରେ। ତଥାପି, ଏହି ସଂସ୍କାରର ସଫଳତା ଅଗ୍ରଗାମୀ ସଂଯୋଗକୁ ଦୃଢ କରିବା ଏବଂ ଏକ ବ୍ୟାବସାୟିକ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ। ଇ-ରିଟେଲିଂ, ସଂଗଠିତ ଖୁଚୁରା, ଏଗ୍ରୋ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏବଂ ରପ୍ତାନି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବି ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ାଇବ। ସମଗ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ, ଯେପରି ଆମେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲୁ, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ସହଯୋଗ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ ହେବ।

ହେଲେ କାହିଁକି ଆଲୋଚନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଫଳ ହୋଇନାହିଁ? ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କିଛି କାରଣ ଅଛି: ଗୋଟିଏ, ପଞ୍ଜାବ ଓ ହରିଆଣାର ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ବୃହତ କୃଷକମାନେ ଏହି ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ସେହିମାନଙ୍କର ଦାବି, ଯେଉଁମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ତିନୋଟି ଚାଷ ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବିତ ହେବେ। ସେହିଭଳି ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଯୋଗାଯୋଗ ଅଭାବରୁ କୃଷକମାନେ, ବିଶେଷକରି କ୍ଷୁଦ୍ର ଚାଷୀ ମାନେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ କିଛି କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ତଥା ରାଜନୈତିକ ଉପାଦାନ (ଯେଉଁମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅଶାନ୍ତି ଲାଗିରହୁ ବୋଲି ଚାହାଁନ୍ତି) ଚାଷ ଆଇନକୁ ଏକ ବିକୃତ କାହାଣୀ ସହିତ ରଙ୍ଗ ଦେଇ ଆନ୍ଦୋଳନକୁ ହାଇଜାକ୍ କରିନେବା ଭଳି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

ଏଭଳି ସଙ୍କଟକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏକ ଅଭିଯାନ ମୋଡରେ ବିଶ୍ୱାସ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଯୋଗାଯୋଗ ରଣନୀତି ଆପଣାଇବାକୁ ପଡିବ। ତିନିଟି ଚାଷ ନିୟମ ଏବଂ ଫଳାଫଳକୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଗଣମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏହି ନିୟମର ଲାଭକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ସରକାର ଅଧିକ କିଛି କରିପାରିଥାନ୍ତେ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ କୃଷକ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏତେ ଭଲ ଭାବରେ ଟାର୍ଗେଟ କରିନପାରେ | ନିୟମିତ ଭାବରେ ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଖବରକାଗଜରେ ଏହାର ଲାଭ ବିଷୟରେ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଏହି ନିୟମ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ | ସରକାର ସରପଞ୍ଚ ଠାରୁ ସାଂସଦ / ବିଧାୟକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିଜ ନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍। ସେମାନେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ କୃଷକ ଏବଂ କୃଷକ ସଂଗଠନଗୁଡିକୁ ଭେଟିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ବାରା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବେ।

ଯେହେତୁ ଚାଷ ଆଇନଗୁଡ଼ିକରେ ସମଗ୍ର ଭାରତବର୍ଷରେ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ବ୍ୟତୀତ ଭାରତର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳର କୃଷକ ପ୍ରତିନିଧିମାନେ ମଧ୍ୟ ସହମତି ଭିତ୍ତିରେ ଜଡିତ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଆନ୍ଦୋଳନକାରୀ କୃଷକମାନେ ଜିଦ୍ ଜାରି ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏହାକୁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ଛାଡି ଦେବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ପ୍ରଚଳିତ ଆଇନର ଧାରାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ନିଜସ୍ୱ ଖର୍ଚ୍ଚରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ହେବେ। ଯେଉଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ଆତ୍ମାରେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ପଞ୍ଚଦଶ ଅର୍ଥ ଆୟୋଗର ସୁପାରିସ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। କୃଷି ରାଜ୍ୟ ବିଷୟ ହୋଇଥିବା ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନଂକୁ ସାଥିରେ ନେଇ ଏହି ନୂଆ ନିୟମର ଅନୁପାଳନ ହେବା ଜରୁରୀ ।

ତେବେ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷରେ କୃଷକ ଏବଂ କ୍ରେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଆର୍ବିଟ୍ରେସନ୍ ମେକାନିଜିମ୍, ସିଭିଲ୍ କୋର୍ଟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅଧିକାର ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ କିଛି ଦାବି, ଆଇନରେ ସଂଶୋଧନ ଆଣିବା ପାଇଁ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଚାଷ ନିୟମର ଯେକୌଣସି ରୋଲବ୍ୟାକ୍ ବା ପଛଘୁଞ୍ଚା ଚାଷ କ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହେବ।

ଏକଥା ସତ ଯେ ନୂତନ କୃଷି ନିୟମ ଭାରତକୁ କୃଷି ଏବଂ କୃଷି ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଭାବେ ଉଭା ହେବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ | ସେମାନେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେଏଗ୍ରି-ଟେକ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଏବଂ ଇନୋଭେସନ୍ ହବ୍ ର ଏକ ନୂତନ ଫସଲ ନିର୍ମାଣ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.