ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛି ବାତ୍ୟା ଜଓ୍ବାଦ
ପୁରୀରେ ସ୍ଥଳଭାଗ ଛୁଇଁଲା ବେଳକୁ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯିବ
ଗତ ୬ ଘଣ୍ଟା ଧରି ୬ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି
ଓଡ଼ିଶା ଉପରେ କମ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ଗଞ୍ଜାମ, ପୁରୀ, ଜଗତସିଂହପୁରରେ ଅଧିକ
ସର୍ବାଧିକ ୯୫ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ପବନ ବହିପାରେ
ଆସନ୍ତାକାଲି ମଧ୍ୟାହ୍ନରେ ପୁରୀ ଛୁଇଁପାରେ
ପାରାଦୀପରେ ୬୨ମିମି ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିବା ସୂଚନା
ପୁରୀରେ ଘଣ୍ଟାପ୍ରତି ୨୬ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ରହିଛି ପବନର ଗତି
ପୁରୀ ଉପକୂଳରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ୪ ବନ୍ଦରରେ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଜାରି
ଜଓ୍ବାଦ ପ୍ରଭାବରେ ଟ୍ରେନ୍ ବାତିଲ୍, ସରକାର ବି ସତର୍କ

ଆସିଗଲା ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ,ସତର୍କ ରୁହ..

0

ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପାଉଥିବା ବେଳେ ଏବେ ପୁଣି ଘାରିଛି ଭୟ । ଭାରତରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ବ୍ରିଟେନର ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଭୂତାଣୁ । ବ୍ରିଟେନ ଓ ୟୁରୋପର ଅନେକ ଦେଶରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ନୂଆ ପ୍ରକାର ଡେଲଟା ପ୍ଲସ ଏୱାଇ ୪ ପଏଣ୍ଟ ୨ ଏବେ ଭାରତରେ ମିଳିଛି ।

ସିଏସଆଇଆର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ ଜେନୋମିକ୍ସ ଏବଂ ଇଂଟିଗ୍ରେଟିଭ୍ ବାୟୋଲୋଜି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ଅନୁରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ନୂଆ ଭୂତାଣୁ ବ୍ରିଟେନରୁ ଆସିଥିବା ବେଳେ ଏହା ଉପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି । ତେବେ ନୂଆ ଭୂତାଣୁ କୋଭିଡ ଟିକା ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହେଉଥିବା ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତିକୁ ଦୁର୍ବଳ କରୁଛି କି ନାହିଁ ଏନେଇ କିଛି ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ । ଏହା ସହିତ ଏହି ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ଓ ମୃତ୍ୟୁ ହେବା ବହୁତ କମ ମାମଲା ସାମନାକୁ ଆସିଛି ।

ଆଇଏନଏସଏସିଓଜିର ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ର ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଥିବା ମାମଲା ଗୁଡିକ ଘୋଷଣା କରାଯିବ । ଆଇଏନଏସଏସିଓଜି ହେଉଛି, କରୋନାର ଜେନୋମିକ ସିକ୍ୱେନ୍ସ ଉପରେ କାମ କରୁଥିବା ଲ୍ୟାବ୍ସ ଗୁଡିକର ଏକ ସଂଘ । ଆଇଏନଏସଏସିଓଜି ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତରେ ଏୱାଇ ଭ୍ୟାରିଆଂଟର ୪ ହଜାର ୭୩୭ ମାମଲା ସାମନାକୁ ଆସିଛି ।

ବ୍ରିଟେନରେ ଏୱାଇ ୪ପଏଂଟ ୨ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ସେଠାରେ ପୁଣି ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ୟୁକେର ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଏହି ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ କୁ ‘ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଅଣ୍ଡର ଇନଭେଷ୍ଟିଗେସନ’ନାଁରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ବ୍ରିଟେନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏୱାଇ ୪ପଏଂଟ ୨ର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଡେଲଟା ତୁଳନାରେ ୧୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ରେ ବ୍ରିଟେନରେ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ୧୭ ଜୁଲାଇ ପରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ।

ଭାରତ ପାଇଁ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ଏହା ଯେ, ବିଟ୍ରେନରୁ ଆସୁଥିବା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଭାରତ ବ୍ରିଟେନରୁ ଆସୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ୧୪ ଦିନ କ୍ୱାରେଣ୍ଟ।ଇନ ଓ ଆରଟିପିସିଆର ଟେଷ୍ଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଥିବା କଟକଣା ମଧ୍ୟ ଉଠାଇଦେଇଛି । ଏବେ ନେଗେଟିଭ ରିପୋର୍ଟ ଓ ଟିକା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଖାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । କେବେଳ ୩୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଦେଶରେ ଉଭୟ ଡୋଜ ଟିକା ନେଇଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଏବେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକାକରଣ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.