ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ରାଜ୍ୟସଭା ଉପନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ବିଜ୍ଞପ୍ତି
ଭୁବନେଶ୍ବର: ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ବିରାଜ ଦାସଙ୍କ ପରଲୋକ
୬୩ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ବିରାଜ ଦାସ
କଟକର ଏକ ଘରୋଇ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି
ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗରେ କନଷ୍ଟେବଲ ଗିରଫ
୪ ବର୍ଷ ଧରି ନାବାଳିକାକୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ ସହ ଅଶ୍ଳୀଳ ଭିଡିଓ କରି ବ୍ଲାକମେଲ୍ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ
ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ପରେ ପରେ ପଦକ୍ଷେପ
ସେରୋ ଟାଇପିଂ ପାଇଁ ପୁନେ ଗଲା ନମୁନା
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରକୁ ମ୍ୟୁଜୟମ୍ କରନାହିଁ ବୋଲି ଅସନ୍ତୋଷ ଝାଡ଼ିଲେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ
ସବୁ ରାଡନୈତିକ ଦଳ ଏବଂ ସାମାଜିକ ସଂଗଠନ ସହିତ ଆଲୋଚନା କଲେ ଜଗଦଗୁରୁ
ଆଇପିଏଲ୍ ଫାଇନାଲରେ ଗୁଜରାଟ ଟାଇଟନ୍ସ
ଆଇପିଏଲରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପଦାର୍ପଣ କରିଛି ଗୁଜରାଟ ଟିମ୍

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆକୁ ଘାରିଛି ଆମେରିକାର ୫-ଜି ଭୟ!

0

ଆମେରିକାରେ ୫-ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ତାର ୧୪ ଟି ବିମାନ ଉଡାଣ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବ୍ୟତୀତ ଜାପାନ,ଦୁବାଇ,ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶର ଏୟାରଲାଇନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଆମେରିକାର ଯିବା ,ଆସିବା ପାଇଁ ବିମାନ ଉଡାଣ ବାତିଲ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଟେଲି କମ୍ପାନୀ ‘ଏଟି ଆଣ୍ଡ ଟି’ ଓ ଭେରଜିନ ପକ୍ଷରୁ ଆମେରିକାରେ ୫ ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବିମାନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ୧୪ଟି ବିମାନର ଉଡାଣ ବାତିଲ କରିଛି । ସେଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ- ନ୍ୟୁୟର୍କ,ନ୍ୟୁୟର୍କ-ଦିଲ୍ଲୀ, ଦିଲ୍ଲୀ-ଚିକାଗୋ,ଚିକାଗୋ-ଦିଲ୍ଲୀ, ଦିଲ୍ଲୀ-ସ୍ପେନ ଫ୍ରାନ୍ସିକୋ, ,ସ୍ପେନ ଫ୍ରିନ୍ସିକୋ-ଦିଲ୍ଲୀ, ଦିଲ୍ଲୀ-ନେୱାର୍କ ଓ ନେୱାର୍କ-ଦିଲ୍ଲୀ ବିମାନ ରହିଛି । ଗୁରୁବାର ବି ୬ ବିମାନ ଉଡାଣ ରଦ୍ଦ କରାଯାଇଛି । ସେଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଚିକାଗୋ,ଚିକାଗୋ-ଦିଲ୍ଲୀ, ଦିଲ୍ଲୀ-ସ୍ପେନ ଫ୍ରାନ୍ସିକୋ, ,ସ୍ପେନ ଫ୍ରିନ୍ସିକୋ-ଦିଲ୍ଲୀ, ଦିଲ୍ଲୀ-ନେୱାର୍କ ଓ ନେୱାର୍କ-ଦିଲ୍ଲୀ ଅଛି ।

୫-ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଭୟଭୀତ ହେବାର କାରଣ ହେଉଛି, ବିମାନରେ ଲାଗିଥିବା ରେଡିଓ ଅଲଟିମିଟରକୁ ୫ ଜି ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ । ଅଲଟିମିଟର ଜରିଆରେ ଭୃପୃଷ୍ଠରୁ ବିମାନ କେତେ ଉଚ୍ଚରେ ରହିଛି ମପାଯାଏ । ଯେଉଁ ବ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଅଲଟିମିଟର କାମ କରୁଛି ତାହା ୫ଜି ବ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଖାପାଖି ରହିଛି । ୫ ଜି ବିମାନର ଇଞ୍ଜିନ ଓ ବ୍ରେକ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଅଚଳ କରିପାରେ । ବିମାନ ଅବତରଣ ଉପରେ ୫ଜିର ପ୍ରଭାବ ପଡିବ । ଏପରିକି ବିମାନ ରନୱେରେ ଅଟକି ନପାରିବା ଭଳି ସ୍ଥିତି ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ଜାନୁଆରୀ ୧୪ରେ ଆମେରିକାର ଫେଡେରାଲ ଆଭିଏସନ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ (ଏଫଏଏ) କହିଥିଲା ଯେ, ୫ଜି କାରଣରୁ ବିମାନର ରେଡିଓ ଅଲଟିମିଟର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପଡି ପାରେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଇଞ୍ଜିନ ଓ ବ୍ରେକିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ ଜାମ ହୋଇପାରେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.