ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟରେ ଲାଗୁ ହେବନି ଜିଏସଟି

0


ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ: ଜିଏସଟି କାଉନସିଲର ୫୩ତମ ବୈଠକ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଅନେକ ବଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ବୈଠକରେ ଅନେକ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା ଉପରୁ କର ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ବୈଠକରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସେବା ଉପରେ ଟିକସ ଛାଡ ଏବଂ ନକଲି ଇନଭଏସ୍ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ ଆଧାରିତ ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକିକରଣ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅନେକ ସୁପାରିଶ କରାଯାଇଛି।

ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲକୁ ଜିଏସଟି ଅଧୀନରେ ଆଣିବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ଇନ୍ଧନରେ ଜିଏସଟି ହାର ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ଦାୟିତ୍ୱ ଛାଡିଛି। ଏଥିରେ ସେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ସେବାକୁ ଜିଏସଟିରୁ ଛାଡ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ, ରିଟାୟରିଂ ରୁମ୍, କ୍ଲୋକ୍ରୁମ୍ ସେବା, ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ କାର୍ ସେବା ଏବଂ ୱେଟିଂ ରୁମ୍ ଭଳି ସୁବିଧା ଜିଏସଟିରୁ ମୁକ୍ତ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ସେବାଗୁଡ଼ିକୁ ଏବେ ଜିଏସଟିରୁ ମୁକ୍ତ କରାଯିବ।

ଏହାବ୍ୟତୀତ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ବାହାରେ ହଷ୍ଟେଲ ସେବା ପାଇଁ ମାସିକ ୨୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଛାଡ ଛାତ୍ର କିମ୍ବା ଶ୍ରମିକ ଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ଅଟେ ଏବଂ ଯଦି ସେମାନେ ଅତି କମରେ ୯୦ ଦିନ ରହିବେ ତେବେ ଏହାକୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇପାରିବ। ପରିଷଦ ସମସ୍ତ ସୋଲାର କୁକର ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ ଏକକ ୧୨% ଜିଏସଟି ଲାଗୁ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି, ଯାହା ବର୍ତମାନ ଏକାଧିକ କର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ସମସ୍ତ କାର୍ଟନ୍ ବାକ୍ସ ଏବଂ ଉଭୟ କରଗେଜ୍ ଏବଂ ଅଣ-କର୍ରୁଟେଡ୍ କାଗଜ କିମ୍ବା କାଗଜ ବୋର୍ଡର ମାମଲାରେ ୧୨% ର ଏକ ସମାନ ଜିଏସଟି ହାର ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ। ଏହା ବିଶେଷ ଭାବରେ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଜମ୍ମୁ ଏବଂ କଶ୍ମୀରର ଆପଲ୍ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। କ୍ଷୁଦ୍ର କରଦାତାମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପରିଷଦ ଏପ୍ରିଲ ୩୦ ରୁ ଜୁନ୍ ୩୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଜିଏସଟିଆର ୪ ଫର୍ମରେ ଫେରସ୍ତ ପାଇଁ ସମୟ ସୀମା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.