ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ସାତ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଗ୍‌: ଡିସେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ, ଓଡ଼ିଶାର ଟିମ୍‌ ଖେଳିବ ମ୍ୟାଚ୍‌
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଜାମିନ ମିଳିଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜେଲରୁ ବାହାରି ପାରିବେନି କେଜ୍ରିୱାଲ
ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହାରିଲେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଚଣ୍ଡ
ରଥ ଉପରକୁ ମୋବାଇଲ ମନା; ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ହେବ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଅରବିନ୍ଦ ପାଢ଼ୀ
ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ ଓଡ଼ିଶାର ସଭାପତି ହେଲେ ସମୀର ଦେ
ରାଜଭବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାଡମାରିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସଙ୍କ ପୁଅ
ଭୁବନେଶ୍ୱର ସପ୍ତମ ବାଟାଲିୟନ କ୍ୟାମ୍ପସରୁ ଜଣେ ଯବାନଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଜବତ

ପ୍ରଥମ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଅଣଓଡ଼ିଆ!

0

ନବୀନ ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ପୁଣି ପ୍ରମାଣ ଦେଲେ
ସଶକ୍ତ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଗଠନ ରାସ୍ତା ଖୋଲିଲା
କମିଟିର ସବୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମତ ମିଶିଗଲା
ମାର୍ଚ ୧୯ରେ ଚୟନ ହେବେ ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡ଼ିଶାରେ ସଶକ୍ତ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଗଠନ କରିବା ଲାଗି ଅଣ୍ଟାଭିଡିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଭାବେ ଦେଶର ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବିଚାରପତି ଦାୟିତ୍ୱ ନେବେ । ବିଶ୍ୱସ୍ତ ସୂତ୍ରରୁ ଏମିତି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ରାଜ୍ୟପାଳଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ଲୋକାୟୁକ୍ତଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତି ନେଇ ବିଧିବଦ୍ଧ ନିର୍ଦେଶନାମା ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ।
ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁସାରେ, ଚୟନ କମିଟି ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦବି ପାଇଁ ଯେଉଁ ନାମ ଉପରେ ମୋହର ଲଗାଇଛନ୍ତି ସେ ଓଡ଼ିଶାର ନୁହଁନ୍ତି କିମ୍ୱା ଓଡ଼ିଆ ମଧ୍ୟ ନୁହଁନ୍ତି । ବରଂ ଦେଶର ଜଣେ ନାମକରା ବିଚାରପତିଙ୍କ ନାମକୁ କମିଟି ମୋହର ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଚୟନ କମିଟିରେ ଏ ନେଇ କେହି ଆପତ୍ତି ବି ଉଠାଇଛନ୍ତି । ଖୋଦ୍‍ ହାଇକୋର୍ଟ ମୁଖ୍ୟ ବିଚାରପତି ଓ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିଚାରପତି ଜଷ୍ଟିସ ଅନଙ୍ଗ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହି କମିଟିରେ ଅଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ଜଣେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଆଇନଜୀବୀ ତଥା ବିରୋଧୀ ଦଳ ନେତା ନରସିଂହ ମିଶ୍ର ଚୟନ କମିଟିର ସଭ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ।
ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯ ତାରିଖ ଦିନ ଚୟନ କମିଟିର ପରବର୍ତୀ ବୈଠକ ବସିବ ଓ ଲୋକାୟୁକ୍ତର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମ ସ୍ଥିର ହେବ । ମାର୍ଚ ୩୧ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଏ ସମସ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲ ୮ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଲୋକାୟୁକ୍ତଙ୍କ ଅଫିସ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟଶାସନ ସଚିବ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟରେ ସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି ।
ଏଠାରେ ପ୍ରକାଶଥାଉକି, ଲୋକାୟୁକ୍ତ ଚୟନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଜଣେ ଅଣଓଡ଼ିଆ ବିଚାରପତି ଯଦି ସ୍ଥାନ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏହି ସଂସ୍ଥାର ମର୍ଯ୍ୟାଦାକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିବ । କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶାସନର ନାରାକୁ ଆହୁରି ବଳିଷ୍ଠ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । କାରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଲୋକପାଳ ଆଇନ ଅନୁମୋଦନ ହେବା ପରେ ପରେ ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟଭାବେ ୨୦୧୪ ଫେବ୍ରୁଆରି ୧୪ ତାରିଖରେ ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ବିଲ୍‍କୁ ବିଧାନସଭାରେ ପାରିତ କରିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.