ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

କେମିତି ଦାନ୍ତ ଘଷନ୍ତି ମହାପ୍ରଭୁ, ଜାଣନ୍ତୁ

0

ଭୁବନେଶ୍ବର: ପ୍ରତିଟି ମଣିଷ ଯେମିତି ସକାଳୁ ଉଠିଲେ, ମୁହଁ ଧୋଇ ବ୍ରସ କରିବା ଏକ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ, ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୂପ ଭାବେ ସକାଳୁ ସୁବାସିତ ଜଳରେ ମୁହଁ ଧୋଇଥାନ୍ତି। ଏହାକୁ ମୁଖ ପଖାଳ ସେବା ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। ଶ୍ରୀଜିଉମାନେ ପ୍ରତ୍ୟହ ଅବକାଶ ନୀତିରେ ସୁବାସିତ ଜଳରେ ମୁଖ ପ୍ରକ୍ଷାଳନ କରିବା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିରେ ରହିଛି। ଏହି ସେବା ନିମନ୍ତେ ଶାଢିବନ୍ଧୀ ସେବକ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହି ସେବା କରୁଥିବା ଲୋକ ବ୍ରାହ୍ମଣ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପ୍ରତିଦିନ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଶ୍ରୀମୁଖ ପୋଛାଯାଇ ଦନ୍ତମଞ୍ଜନ କରାଯାଇଥାଏ। ମନ୍ତ୍ରପାଠ ଦ୍ବାରା ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମାହିତ ହୋଇଥାଏ। ରୁପା ପାତ୍ରରେ କୁଅରୁ ଅଣାଯାଇଥିବା ଜଳକୁ ଛାଣି ସେଥିରେ କର୍ପୁର ପକାଯାଇଥାଏ। ମଲ୍ଲୀ, ଜୁଇ, ତରାଟ, ଚମ୍ପା, ଗୋଲାପ ଆଦି ସୁବାସିତ ପୁଷ୍ପ ସେଥିରେ ପକାଯାଏ। ଏହିଭଳି ତିନିଟି ପାତ୍ରରେ ଜଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥାଏ। ଦାନ୍ତକାଠିରେ ମହାପ୍ରଭୁ ଦନ୍ତମାର୍ଜନ କରିଥାନ୍ତି। ଏହା ପରେ ପରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ଅବକାଶ ନୀତି ସମାହିତ ହୋଇଥାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.