ପ୍ରମୁଖ ଖବର

୧୮ ତାରିଖ ଦିନ ଖୋଲିବ ଭିତର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ସକାଳ ୯.୫୧ରୁ ୧୨.୧୫ ରହିଛି ଶୁଭ ମୂହୁର୍ତ୍ତ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଭଣ୍ଡାରରେ ଥିବା ଅଳଙ୍କାର ଆଦିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ
ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଥମୁନି ଆତଙ୍କବାଦ, ଆର୍ମି ଅଫିସର ସମେତ ୪ ସହିଦ
ୟୁପି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି, ୨ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ଡିଜିଟାଲ ଉପସ୍ଥାନ
ସମ୍ବଲପୁର ଚିଡ଼ିଆଖାନାକୁ ଆସିବେ ୪ ମହାବଳ ବାଘ
ଓଡିଶା ଆସିବେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା: ଆସନ୍ତା ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ
କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ; ହାଉସ ସର୍ଜନ ଏବଂ ନର୍ସିଂ ଅଫିସର ମୁହାଁମୁହିଁ

ଚୀନ ବିରୋଧରେ ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ

0

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟିକଟକ ବା ଡିଜିଟାଲ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଧକା ଓ ସଡ଼କ ନିର୍ମାଣରେ କଟକଣା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚୀନ ଉପରେ ଆଉ ଏକ ଶକ୍ତ ପ୍ରହାର ଲାଗି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ବିଦ୍ୟୁତ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଚକିତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରର ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କକ ବୃଦ୍ଧି କରିବ। ଏହା ସହିତ ଆମଦାନୀ ନିୟମକୁ କଡ଼ାକଡ଼ି କରିବ।

କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଆର କେ ସିଂହ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଚୀନରୁ ଅନେକ କିଛି ଆମଦାନୀ କରାଯାଉଥିଲା। ଏବେ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଏଥିରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ କଷ୍ଟମ୍ସ ଡ୍ଯୁଟି ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି, ଭାରତ ପାଖରେ ଏଭଳି ଶକ୍ତି ରହିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଅର୍ଥନୈତିକସ୍ତରରେ ଚୀନକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଆଯାଇପାରିବ। ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ ଭାରତ ସହ ଅଛି ଓ ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନେତୃତ୍ବ ଏ ଦିଗରେ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି।

ଚୀନର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଭାରତରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସମ୍ପର୍କରେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଦେଶରେ ଯୋଗାଣକୁ ଆମେ ନିଜେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବା। ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ ସାମଗ୍ରୀ କୁହାଯାଉଥିଲା କାରଣ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦକୁ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ ଦେଉଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏମିତିରେ ବି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଚାହାନ୍ତି ଯେ ଚୀନ ଏକ କଠିନ ଶିକ୍ଷା ପାଉ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ବୁଧବାର କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନିତିନ ଗଡକରୀ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଥିଲେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାର କମ୍ପାନିଗୁଡିକ ଭାରତର ବଡ ରାଜପଥ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ନିଷିଦ୍ଧ ହେବ। ଏପରିକି ଯଦି ସେମାନେ କାହା ସହଭାଗିତାରେ ଆସନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କୁ ବାରଣ କରାଯିବ। ଏମଏସଏମଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚୀନ୍ ବାଟ ଅଟକାଇବ ଭାରତ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସରକାର ଟିକଟକ ସମେତ ଚାଇନାରେ ୫୯ ଟି ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ ରେଳବାଇ ଚାଇନାର କମ୍ପାନିକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ମଧ୍ୟ ବାତିଲ କରିଦେଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.