ପ୍ରମୁଖ ଖବର

୧୮ ତାରିଖ ଦିନ ଖୋଲିବ ଭିତର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ସକାଳ ୯.୫୧ରୁ ୧୨.୧୫ ରହିଛି ଶୁଭ ମୂହୁର୍ତ୍ତ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଭଣ୍ଡାରରେ ଥିବା ଅଳଙ୍କାର ଆଦିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ
ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଥମୁନି ଆତଙ୍କବାଦ, ଆର୍ମି ଅଫିସର ସମେତ ୪ ସହିଦ
ୟୁପି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି, ୨ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ଡିଜିଟାଲ ଉପସ୍ଥାନ
ସମ୍ବଲପୁର ଚିଡ଼ିଆଖାନାକୁ ଆସିବେ ୪ ମହାବଳ ବାଘ
ଓଡିଶା ଆସିବେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା: ଆସନ୍ତା ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ
କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ; ହାଉସ ସର୍ଜନ ଏବଂ ନର୍ସିଂ ଅଫିସର ମୁହାଁମୁହିଁ

ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଛି, ୧୩୦କୋଟି ସମାଧାନ ବି ଅଛି: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

0
  • ଲାଲକିଲ୍ଲାରୀ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ମନ୍ତ୍ର ଦେଲେ ମୋଦୀ
  • କୋଭିଡ୍ ଟିକା ଆଗକୁ ବଢିଲେ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ହେବ
  • ସବୁ ଗ୍ରାମରେ ଅପଟିକ୍ ଫାଇବର କେବୁଲ୍ ବିଛାଯିବ
  • ୭୫ତମ ସ୍ବାଧୀନତା ଦିବସ ବଡ଼ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରାଯିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଜାତୀୟ ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ସକାଳେ ଆଇକନିକ୍ ରେଡ୍ ଦୁର୍ଗ ଅର୍ଥାତ୍ ଲାଲକିଲ୍ଲାରୁ କ୍ରମାଗତ ସପ୍ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଭାଷଣ ଦେଇଛନ୍ତି। କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବାରୁ ସେଠାରେ କଡା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ଏହି ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ବିଦେଶୀ ଶାସନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା ଭାରତ। ଆମ ଦେଶ, ଆମ ସଂସ୍କୃତି, ଆମର ପରମ୍ପରାକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଇଥିଲା। ସେମାନେ ଆମର ଆତ୍ମ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ନିଷ୍ଠାକୁ ଅବମାନନା କରିଥିଲେ। ଆମେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ବଞ୍ଚିଥିଲୁ ଏବଂ ଶେଷରେ ବିଜୟୀ ହୋଇଥିଲୁ।

ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପତାକା ଲଗାଇବା ପାଇଁ ନୂତନ ସ୍ଥାନ ଖୋଜିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ସେମାନେ ଆମକୁ ଅବମାନନା କଲେ। ସେହିଭଳି ବିଶ୍ବ ଦୁଇଟି ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଦେଖିଲା ଏବଂ ଅନେକ ଦେଶ ବିପୁଳ ଧ୍ୱଂସର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଉଠିଲୁ | ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ଜଗତ ଦେଖିଲା।

ଆଜି ଭାରତ ତିନୋଟି କୋଭିଡ୍-୧୯ ଟିକା ଉପରେ କାମ କରୁଛି, ଯାହା ପରୀକ୍ଷଣର ବିଭିନ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି | ଥରେ ସେମାନେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଅନୁମତି ପାଇବାକୁ ନିକଟତର ହେଲେ, ଆମେ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ଏକ ରୋଡ୍ ମ୍ୟାପ୍ ଘୋଷଣା କରିବୁ। ମୁଁ ସ୍ବୀକାର କରୁଛି ଯେ ଭାରତ ପାଇଁ ଆତ୍ମା-ନିର୍ଭର (ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ) ହେବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଆହ୍ବାନ ଅଛି, ଏବଂ ହଁ, ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟମାନଙ୍କଠାରୁ ତୀବ୍ର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ହେଉଛି। କିନ୍ତୁ ମୁଁ ସବୁବେଳେ କହୁଛି ଯଦି ଭାରତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ, ତେବେ ଏହାର ୧୩୦ କୋଟି ସମାଧାନ ମଧ୍ୟ ଅଛି।

ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମେ କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛୁ। ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦ କିମ୍ବା ସେବା ଦେଶର କିମ୍ବା ବିଶ୍ବର ଯେ କୌଣସି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ସ୍ଧୀଧୀନତା ପାଇଥାନ୍ତି । ଭାରତରେ ଆମର କୃଷକମାନେ ସେମାନେ ଚାହୁଁଥିବା ମୂଲ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଇ ନଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏ ସଂକ୍ରାନ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକୁ ହଟାଇଛୁ ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାର ସ୍ବାଧୀନତା ଦେଇଛୁ । ସେମାନେ ଯାହାକୁ ଚାହିଁବେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ସମଗ୍ର ଦେଶ ତରଫରୁ ମୁଁ ସମସ୍ତ କରୋନା-ଯୋଦ୍ଧାମାନଙ୍କ ଉଦ୍ୟମକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବାକୁ ଚାହେଁ। ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ସେବା କରିବା ପାଇଁ ଅକ୍ଳାନ୍ତ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିବା ସେହି ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା କର୍ମଚାରୀ, ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସମାନଙ୍କୁ ଏ ଜାତି ନମସ୍କାର କରେ।

ଆମେ ଦେଖିଛୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ମନ ଦେଇଥାଉ, ଆମେ ତାକୁ ହାସଲ କରିଥାଉ। ଆମେ କେବେବି ପିପିଇ କିଟ୍ ତିଆରି କରିନାହୁଁ। ଆମର ମାସ୍କ ଏବଂ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଉତ୍ପାଦନ କମ୍ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ସେଗୁଡିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛୁ।

ଯେହେତୁ ଆମେ ୭୫ ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରୁଛୁ, ଆମେ ଆଗାମୀ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛୁ – ଆମର ସ୍ୱାଧୀନତାର ୭୫ ତମ ବର୍ଷ। ଏହା ଦେଶକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ନୂତନ ଶକ୍ତି ଏବଂ ସଂକଳ୍ପ ଆଣିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଆମେ ସେହି ମାଇଲଖୁଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିବା, ଆମେ ଏକ ବଡ଼ ଢଙ୍ଗରେ ପାଳନ କରିବୁ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଭାରତକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ଆଣିବା। ଏକ ନୂତନ ଭାରତ – ଏକ ଆତ୍ମ ​​ନିର୍ଭର (ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ) ଭାରତ ଗଠନ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା। ଭାରତ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହା ହାସଲ କରିବ | ଇତିହାସ ଏହାର ପ୍ରମାଣ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ କିଛି ହାସଲ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରେ, ସେତେବେଳେ ଏହା ସର୍ବଦା କରିଥାଏ। ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୩୦କୋଟି ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ମନ୍ତ୍ର ପାଲଟିଛି।

କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ କଞ୍ଚାମାଲ ରପ୍ତାନି କରିବୁ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ କରିବୁ? ସମୟ ଆସିଛି ଯେ ଆମେ ଏହି ଚକ୍ରକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା। ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଉତ୍ପାଦନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

କୋଭିଡ୍ ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଆମର ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ବଡ଼ ନୁହେଁ। ଏହି ଅବସରରେ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ନୀତି, ଆମର ପ୍ରକ୍ରିୟା, ଆମର ଉତ୍ପାଦ, ସବୁକିଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ହେବା ଉଚିତ୍। କେବଳ ସେତେବେଳେ ଆମେ ‘ଏକ ଭାରତ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଭାରତ’ର ଦର୍ଶନକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିପାରିବୁ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ନିକଟରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛୁ। ଲୋକମାନେ କିପରି ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି ମୁଁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି। ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଏହି ଦଶନ୍ଧିରେ ଭାରତକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ନୀତି ଏବଂ ନୂତନ ରୀତିନୀତି ସହିତ ଆଗକୁ ବଢିବାକୁ ପଡିବ। ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରୁ ୧ ଲକ୍ଷ ନୂତନ ଏନସିସି କ୍ୟାଡେଟ୍ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯିବ। ଏହି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ମହିଳା ରହିବେ। ଶୀଘ୍ର ଲକ୍ଷାଦୀପକୁ ଦ୍ରୁତ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ।

ପଡ଼ୋଶୀ ଶତ୍ରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଭାରତର ସାର୍ବଭୌମତ୍ୱକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ଭାଷାରେ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦିଆଯାଇଛି। ସେହିପରି ଦେଶର ୧୦୦ ଟି ମନୋନୀତ ସହରରେ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାମଗ୍ରିକ ଉପାୟ ସହିତ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି |


ଲଦାଖକୁ ଏକ ୟୁନିଅନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ପରିଣତ କରି ଏହାର ଲୋକମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ଚାହିଦା ପୂରଣ ହୋଇଛି | ହିମାଳୟର ଉଚ୍ଚତାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଲଦାଖ ଆଜି ବିକାଶର ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ଛୁଇଁବା ପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢୁଛି। ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ପୁଣିଥରେ ଜମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଶୀଘ୍ର ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର ଏହାର ନୂତନ ବିକାଶର ଏକ ବର୍ଷ ପୂରଣ କରିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ଶ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଆଜିଠାରୁ ଜାତୀୟ ଡିଜିଟାଲ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମିଶନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଏହି ମିଶନ ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ନୂତନ ବିପ୍ଳବ ଆଣିବ। ଦେଶରେ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ୪୦କୋଟି ଜନ ଧାନ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ୨୨ କୋଟି ଆକାଉଣ୍ଟ କେବଳ ମହିଳାଙ୍କର ଅଟେ। ସେହିପରି ଜାତୀୟ ଶିକ୍ଷା ନୀତି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସଂସ୍କୃତିରେ ମୂଳ ରଖିବ କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ନାଗରିକରେ ପରିଣତ କରିବ।

ଦେଶର ସମସ୍ତ ଗ୍ରାମରେ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଫାଇବର ନେଟୱାର୍କ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବ। ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ‘ଜୀବନର ସହଜତା’ ର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ ହିତାଧିକାରୀ ହେବେ। ଶସ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଠାରୁ ବିମାନ ଟିକେଟ୍, ସୁଲଭ ଗୃହରୁ ଟିକସ ହ୍ରାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ – ଏହି ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ଦେଶର ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବ। ଦେଶର ସାମଗ୍ରିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି | ଜାତୀୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇପଲାଇନ ପ୍ରକଳ୍ପରୁ ଏହି ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହେବ | ଦେଶ ଏଥିପାଇଁ ୧୦୦ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରର ପ୍ରାୟ ୭୦୦୦ ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.