ପ୍ରମୁଖ ଖବର

୧୮ ତାରିଖ ଦିନ ଖୋଲିବ ଭିତର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ସକାଳ ୯.୫୧ରୁ ୧୨.୧୫ ରହିଛି ଶୁଭ ମୂହୁର୍ତ୍ତ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଭଣ୍ଡାରରେ ଥିବା ଅଳଙ୍କାର ଆଦିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ
ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଥମୁନି ଆତଙ୍କବାଦ, ଆର୍ମି ଅଫିସର ସମେତ ୪ ସହିଦ
ୟୁପି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି, ୨ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ଡିଜିଟାଲ ଉପସ୍ଥାନ
ସମ୍ବଲପୁର ଚିଡ଼ିଆଖାନାକୁ ଆସିବେ ୪ ମହାବଳ ବାଘ
ଓଡିଶା ଆସିବେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା: ଆସନ୍ତା ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ
କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ; ହାଉସ ସର୍ଜନ ଏବଂ ନର୍ସିଂ ଅଫିସର ମୁହାଁମୁହିଁ

ଆଗକୁ ଓଡ଼ିଶା ଚାଷୀ ବି ମାତିବେ!

0
  • ସମ୍ବଲପୁର ଓ ବରଗଡରୁ ଚାଷୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ
  • ଚାଷୀ ନେତା ଲିଙ୍ଗରାଜ କହିଲେ, ସବୁ ବିଲ୍‌ରେ ଲାଭ କମ୍, କ୍ଷତି ଅଧିକ
  • ପୁଞ୍ଜିପତିଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି, ଚାଷୀ ସ୍ବାର୍ଥରୁ ସରକାର ଓହରିଛନ୍ତି

ଭୁବନେଶ୍ବର (ଶୁଭ୍ରା କର) : ସଦ୍ୟ ସମାପ୍ତ ସଂସଦୀୟ ଅଧିବେଶନର ତିନିଟି ବିଲ୍‌କୁ ନେଇ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବିତର୍କ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।ଏମିତି ଯେ ଉଭୟ ବିରୋଧୀ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଏବଂ ଚାଷୀ ରାଜରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇଲେଣି। କଂଗ୍ରେସ ପାଦେ ଆଗକୁ ଯାଇ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଭେଟିବା ସହିତ ଏହି ବିଲ୍‌ ଉପରେ ମୋହର ନ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି। ଏହି ବିଲ୍‌ଗୁଡିକ ହେଲା କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ଓ ବାଣିଜ୍ୟ (ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ସୁବିଧା) ବିଲ୍, ୨୦୨୦ ଏବଂ କୃଷକ (ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା) ଚୁକ୍ତିନାମା ମୂଲ୍ୟ ଏବଂ କୃଷି ସେବା ବିଲ୍, ୨୦୨୦ ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଦ୍ରବ୍ୟ (ସଂଶୋଧନ) ବିଲ୍ ୨୦୨୦।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ବିଲ୍କୁ ଭାରତର କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସମୟ ବୋଲି କହୁଛନ୍ତି। ଏପଟେ ବିରୋଧୀ ଦଳ କୃଷକ ବିରୋଧୀ ବୋଲି ମତ ରଖିବା ସହିତ ଏହାକୁ “ମୃତ୍ୟୁ ୱାରେଣ୍ଟ” ସହିତ ତୁଳନା କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ତରବରିଆ ଭାବେ ଏହି ବିଲ୍ ଅନୁମୋଦନ କରି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ମତ ରଖିଛନ୍ତି। ଏମିତି ଏକ ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବିବାଦୀୟ ଚାଷ ବିଲ୍ ନେଇ ଆନ୍ଦୋଳନ ତେଜିବାରେ ଲାଗିଲାଣି।

ଓଡ଼ିଶା ଏକ କୃଷି ପ୍ରଧାନ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା। କିନ୍ତୁ, ଏହି ବିଲ୍ ଉପରେ ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ କୃଷକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅସମ୍ଭବ ନିରବତା ଦେଖାଦେଇଛି। ବିଶିଷ୍ଟ ଚାଷୀ ନେତା ଲିଙ୍ଗରାଜ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ସହିତ ଏ ନେଇ ଆଲୋଚନା ବେଳେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଅନୁମୋଦିତ ଏହି ବିଲ୍‌ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏହା କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବ ଏବଂ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷକମାନେ ଲାଭ ପାଇବେ। ଏହି ବିଲ୍ ଗୁଡିକ ଯଦିଓ କାନକୁ ଭଲ ଶୁଭୁଛି, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତବତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ପୁଞ୍ଜିପତିମାନଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେବା ହେଉଛି ଏହି ବିଲ୍‌ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ।

ଲିଙ୍ଗରାଜ କହିଛନ୍ତି, ଜରୁରୀ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଧିନିୟମ, ୧୯୫୫ ବଜାର ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ କଳା ବଜାରୀ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ସୀମିତ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ନୂତନ ଜରୁରୀ ଦ୍ରବ୍ୟ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରୋଇ କ୍ରେତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିକ୍ରୟ ଲାଗି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ରଖିବା ଆଇନଗତ ହେବ, ଯାହା କେବଳ ସରକାରୀ-ପ୍ରାଧିକୃତ ଏଜେଣ୍ଟମାନେ ପୂର୍ବରୁ କରିପାରୁଥିଲେ। ଏହା ଦ୍ରବ୍ୟ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ।

କୃଷକ (ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା) ଚୁକ୍ତିନାମା କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷରେ ନିୟୋଜିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଢାଞ୍ଚା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ବିହନ ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ରେତାଙ୍କ ସହିତ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷ କୃଷକଙ୍କୁ ଉତ୍ପାଦ ବିକ୍ରୟ କରେ। ଯାହା ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ହିଁ ଅବଧାରିତ।

ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷରେ କୃଷି-ବ୍ୟବସାୟ କମ୍ପାନୀ ହିଁ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଲାଗି ଆସିବେ। ଯେଉଁଠାରେ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନି କୃଷକମାନଙ୍କ ସହିତ ବାନ୍ଧି ହେବ। ସେମାନେ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ରେତାଙ୍କ ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦନକୁ ଆଗକୁ ନେବେ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜଣେ କୃଷକ ସହମତ ହୋଇଥିବା ମୂଲ୍ୟରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଉତ୍ପାଦିତ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଲିଖିତ ଚୁକ୍ତି କରିପାରନ୍ତି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ୧ ରୁ ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ।

ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନଙ୍କର କହିବା କଥା ହେଉଛି, ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷ ଦେଶ ପାଇଁ ନୂଆ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ସୀମିତ ସଫଳତା ପାଇଛି। କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକମାନେ ଏହି ପ୍ରକାର ଚାଷ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ରାଜସ୍ଥାନ, ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ କରାଯାଇଥିବା ପରୀକ୍ଷଣ ଦ୍ୱାରା ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ଯଥାକ୍ରମେ ୨୦୦୪ ଏବଂ ୨୦୦୫ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିଥିଲେ। ଅନେକ ଉଦାହରଣ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଚାଷୀ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଗତ ବର୍ଷ ପେପସିକୋ ଓ ଆଳୁ ବିକ୍ରୟ ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ କାହାକୁ ଅଛପା ନାହିଁ। ଏଥିରେ ଗୁଜରାଟ ସରକାରଙ୍କୁ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଲା, ଯାହା ଦ୍ବାରା ୧କୋଟି ଟଙ୍କାର ମକଦ୍ଦମା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହେଲା। ଏମିତିରେ ବି ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ ଚାଷ ମଧ୍ୟ ସହରାଞ୍ଚଳ ଜମି (ସିଲିଂ ଏବଂ ରେଗୁଲେସନ୍) ଅଧିନିୟମ, ୧୯୭୬ କୁ ଅବମାନନା କରୁଛି।

କୃଷକ ଉତ୍ପାଦନ ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ (ପଦୋନ୍ନତି ଏବଂ ସୁବିଧା) ଅଧିନିୟମ, 2020 ଏପିଏମ୍‌ସି(କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ମାର୍କେଟିଂ କମିଟି) ବଜାର ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବଜାରର ଭିତ୍ତିକ ପରିସର ବାହାରେ କୃଷକ ଉତ୍ପାଦନର ଆନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଆନ୍ତଃ ରାଜ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ । ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶଙ୍କା ରହିଛି ଯେ ଏହି ସଂସ୍କାରଗୁଡିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଲାଗିଛି।

ପ୍ରକୃତରେ, ନୂଆ‌ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ମଣ୍ଡି ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର ସଂଜ୍ଞାରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଣ୍ଡି ବାହାରେ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହେବ ଓ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦିତ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ସ୍ବାଧୀନତା ପାଇବେ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ତଥ୍ୟ ହେଉଛି ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ବାରା ବଡ଼ ବଡ଼ କର୍ପୋରେଟ୍ କ୍ରେତାମାନେ ବ୍ୟାପକ ଭାବେ ଲାଭବାନ୍ ହେବେ।

ରାଜ୍ୟରେ ଚାଲୁଥିବା ଏପିଏମ୍‌ସି ରେ ସରକାର ମୂଲ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି ଏବଂ କୃଷକମାନେ ଉଚିତ ମୂଲ୍ୟ ପାଇବେ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି। ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକ ଲାଇସେନ୍ସପ୍ରାପ୍ତ ମଧ୍ୟମ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଏପିଏମ୍‌ସିକୁ ଅଣାଯାଇଥାଏ। ଯାହାର ଅର୍ଥ ବଜାରକୁ ଆସୁଥିବା କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦର ପ୍ରକୃତ ମୂଲ୍ୟ ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ପାଇଥାନ୍ତି। ଯଦି ଉତ୍ପାଦକୁ ଅନ୍ୟ କେହି କିଣନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସରକାର ଏହାକୁ ଏମଏସପି (ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ) ରେ କିଣିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଏହା ଲାଭଜନକ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟକ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ରାକ୍ଷୀ ସଦୃଶ ଯାହା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦିଏ ଯେ ସେମାନେ ବଜାରକୁ ଗଲେ ସେମାନେ କିଛି ଟଙ୍କା ନେଇ ଫେରି ଆସିବେ।

ବର୍ତମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସହାୟତା ମୂଲ୍ୟ (ଏମଏସପି) ଏବଂ ଏପିଏମସି (କୃଷି ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ବଜାର କମିଟି) ଜାରି ରହିବ, ଏଗୁଡିକ କୌଣସି ମୂଲ୍ୟରେ କେବେ ବି ହଟାଯିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହେଉଛି ଏହା ବାସ୍ତବରେ କିପରି ସ୍ଥିତିରେ ରହିବ ତାହା ଅସ୍ପଷ୍ଟ। ପ୍ରଥମେ, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାମାନେ ଆକର୍ଷିତ କରି ଉତ୍ତମ ମୂଲ୍ୟ ଦେଇପାରନ୍ତି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଶୋଷଣ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିବାର ଭୟ ରହିଛି। ଏହା ପରିଶେଷରେ ହୋଲସେଲ ବଜାରର ପରିସମାପ୍ତି ଘଟାଇପାରେ। ଯଦି ସେମାନେ ଏକ ଘରୋଇ କ୍ରେତା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ମୂଲ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଚାଷୀ ମଣ୍ଡିକୁ ନ ଫେରିବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଛି।

ଏହି ବିଲରେ କୌଣସି ଏମିତି ଭଲ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ କି ବୋଲି ପଚାରିଯିବାରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ, ହଁ, ଏହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଫସଲ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଚାଷର ଏକ ଉପରସ୍ତରରେ କାମ କରିବ କିନ୍ତୁ ଏହା ତୃଣମୂ​ଳ ସ୍ତରରେ କାମ କରିବ ନାହିଁ। ଏହି ତିନିଟି ବିଲରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ, ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ କୃଷକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ପୁଞ୍ଜି ନିବେଶ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଆଗ୍ରହ ରହିଛି। କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରତି ସରକାର ନିଜର କର୍ତ୍ତବ୍ୟରୁ ଓହରିଯାଉଛନ୍ତି। କୃଷକମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହି ବିଲରେ ସରକାରୀ ନୀତି ଏବଂ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ।

ତେବେ ଓଡିଶା କୃଷକମାନେ କାହିଁକି ଏହି ବିଲ୍ ବିରୋଧରେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରୁନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ, ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହି ବିଲ୍ ଆସିଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଚୁପ୍ ରହିଲା। କୃଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବାର କୌଣସି ଉପାୟ ନାହିଁ। କୋଭିଡ୍ ପରିସ୍ଥିତି ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ସଂସ୍ଥା ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ।

ବିଦ୍ରୋହ ନକରିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି, ଓଡ଼ିଶାରେ ମଣ୍ଡି ନଭେମ୍ବରରୁ ୧ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣାରେ ଏହା ଅଗଷ୍ଟ ୨୫ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ ସେଠାରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ହୋଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର କୃଷକମାନେ କେବଳ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିଛି। ଧୀରେ ଧୀରେ ଓଡିଶାରେ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ବରଗଡ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରର କୃଷକମାନେ ପ୍ରଥମେ ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ କରିବେ କାରଣ ଏଠାରେ ଏକ ଭଲ ମଣ୍ଡି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଚାଲିଛି।

ଏହି ବିଲ୍ ବିରୋଧରେ ଓଡିଶା ସରକାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିବା ଉଚିତ୍ କି ବୋଲି ପରାଚିବାରେ ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ତିନୋଟି ବିଲ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ବିଲ୍ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିସାରିଛନ୍ତି। କୋଭିଡ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଏସେନସିଆଲ୍ କମୋଡିଟିସ୍ ଆକ୍ଟ ପ୍ରଣୟନ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୨୦୦୪ ରେ କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟ ଫାର୍ମିଂ ଆକ୍ଟ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

କେବଳ ମିଥ୍ୟା ବିତର୍କ ଟେଲିଭିଜନରେ ଚାଲିଛି | ନିକଟରେ ବିଜୁ ଜନତା ଦଳ (ବିଜେଡି) ସାଂସଦ ଅମର ପଟ୍ଟନାୟକ ରବିବାର ଦିନ ଉଭୟ ବିଲକୁ ସିଲେକ୍ଟ କମିଟିକୁ ଆଇନର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ରାଜନୈତିକ ଡ୍ରାମା ବା ନାଟକବାଜି ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ।

ଶ୍ରୀ ପ୍ରଧାନ କହିଥିଲେ, ବିଜେଡି ସବୁବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏନଡିଏ ସରକାରଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଛି। ୨୦୧୪ ମସିହାରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ପରଠାରୁ ନବୀନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନୀତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜିଏସଟି, ନାଗରିକତ୍ୱ ସଂଶୋଧନ ଅଧିନିୟମ, ଧାରା ୩୭୦, ଟ୍ରିପଲ ତାଲାକ ଏବଂ ଆରଟିଆଇ ସଂଶୋଧନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଛି। ତେଣୁ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ସହ ଛିଡା ହେବେ ବୋଲି ଆମେ ଆଶା କରିପାରିବୁ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.