ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ନୂତନ ବର୍ଷରେ ଏହି ସବୁ ଅଭ୍ୟାସ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ

0

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଭୟ ୨୦୨୦ ବର୍ଷକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ଭଲ କଥା ହେଉଛି ଲୋକମାନେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶ‌ୈଳୀ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଅବଗତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ୨୦୨୧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ‌ଶୈଳୀ ପାଇଁ କିଛି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସଂକଳ୍ପ ନେବା ଉଚିତ୍ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀର ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ପାଇପାରିବ।

ଦିନ କିପରି ଆରମ୍ଭ କରିବେ- ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ, କିଛି ଫଳ ସହିତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଦିନ ଅତି କମରେ ଦୁଇପ୍ରକାରର ଫଳ ଖାଆନ୍ତୁ । ୨୧ ଦିନରେ ଏହା ତୁମର ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହେବ । ରାତି ନଅଟା ପୂର୍ବରୁ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ଏବଂ କିଛି ଖାଇବା ପରେ ଅଧା ଘଣ୍ଟା ଚାଲନ୍ତୁ ।
ଦିନର ଖାଦ୍ୟ – ଜଳଖିଆ, ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଏବଂ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କର । ଜଳଖିଆ ଏବଂ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ପାଇଁ ଆପଣ ଭାରି ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ କେବଳ ହାଲୁକା ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ ଯାହା ରାତିରେ ସହଜରେ ହଜମ ହୁଏ । ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯେପରିକି ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଫାଇବର ।

ସଠିକ୍ ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ – ସତେଜ, ଘରେ ତିଆରି ଖାଦ୍ୟ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ପୁଷ୍ଟିକର । ତେଣୁ ଋତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବାଛନ୍ତୁ | ତାଜା ଜିନିଷ ଖାଅ । ଘରେ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଭୟଙ୍କର ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖିପାରେ । ସବୁଜ ପନିପରିବାରେ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ, ଭିଟାମିନ୍, ଜିଙ୍କ୍ ଭରପୂର ଅଟେ, ଯାହା ଆମକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ଏବଂ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ାଇ ଥାଏ ।


ପରିବେଷଣ ଆକାର- ଖାଦ୍ୟର ପରିବେଷଣ ଆକାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସ୍ତର, ବୟସ, ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ଶରୀରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଲାଭ ମଧ୍ୟ କରେ ଯେତେବେଳେ ଏହାର ପରିବେଷଣ ପରିମାଣ ଠିକ୍ ହୁଏ । ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ଖାଇ କ୍ୟାଲୋରୀ କମ୍ କରୁ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ।


ସୁସ୍ଥ ମନ- ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ମସ୍ତିଷ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେଣୁ ମନକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ, କିଛି ଜିନିଷର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅ । ୬-୮ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ପାଆନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମସ୍ତିଷ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସଠିକ୍ ରଖିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାପ ଏବଂ ଚିନ୍ତାରୁ ରକ୍ଷା କରିବ । ଭଲ ବହି ପଢ଼ନ୍ତୁ, ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣନ୍ତୁ ଏବଂ ବୁଲିବା ପାଇଁ ସମୟ ଦିଅନ୍ତୁ ।


ପ୍ରଚୁର ଜଳ ପିଅନ୍ତୁ – ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଶୈଳୀର ଜଳ ହେଉଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ । ମାୟୋ କ୍ଲିନିକ୍ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୩.୭ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ । ମହିଳାମାନେ ଦିନସାରା ପ୍ରାୟ୨.୭ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଜଳ କେବଳ ଆମ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଶରୀରକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।


ବ୍ୟାୟାମ – ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହେବା ଉଚିତ୍ । ଜିମ୍ କିମ୍ବା ଫିଟନେସ୍ ସେଣ୍ଟରକୁ ଯିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ । ଆପଣ ଘରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବ୍ୟାୟାମ କରି ଫିଟ୍ ରହିପାରିବେ । ଆପଣ ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମରେ ୫ ଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ପ୍ରାୟ ୪୫ ମିନିଟ୍ ବ୍ୟାୟାମ କରି ଫିଟ୍ ରହିପାରିବେ ।


ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍ – ଭଜା, ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଛାଡି ଦେବା ଭଲ । ଅତ୍ୟଧିକ ମିଠା କିମ୍ବା ଲୁଣିଆ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ । ମସଲା ତରକାରୀ ଜିନିଷଗୁଡିକର ଅତି ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହି ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |
ହାତ ଧୋଇବା- ଜୀବାଣୁ ପ୍ରାୟତଃ ହାତ ଦେଇ ଆମ ପେଟକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି । ଯାହା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ, ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ହାତକୁ ସଫା ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ବାହାରୁ ଆସିବା ପରେ କୈଣସି ଜିନିଷ ଛୁଇଁବା ପରେ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ରୋଗରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.