ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଶ୍ରୀଗୁଣ୍ଡିଚା ମନ୍ଦିର ଆଗରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ଶ୍ରୀବିଗ୍ରହ
ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ବଡଦାଣ୍ଡରେ ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ମିଳନ ହେଉଥିବାରୁ ପ୍ରବଳ ଗହଳି
ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୧୭,୦୭୦ ଜଣ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ; ୨୩ଜଣ ମୃତ
ଆଜି ୨୦୦ ଟପିଲା ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା: ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୦୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୧୮ ଜଣ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର
ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଫେରିଲା କରୋନା କଟକଣା; ବଢ଼ିଲା ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା, ବଢ଼ିବ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା
କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିଏମ୍‌ସି, ପୁଣି ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବରିଷ୍ଠ ଫଟୋ ସାମ୍ବାଦିକ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
କମିଲା ଏଲ୍‌ପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦର
ମୁଣ୍ଡଳୀ ନିକଟରେ ମହାନଦୀକୁ ଡେଇଁଲେ ଯୁବତୀ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ
ସାରା ଦେଶରେ ଆଜିଠୁ ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାନ , ତିଆରି କିମ୍ବା ବିକ୍ରି କଲେ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ, ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା

କେଉଁ ମନ୍ତ୍ରରେ ହେବ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ରଥ ଅନୁକୂଳ?

0

ପୁରୀ: ପବିତ୍ର ଅକ୍ଷୟତୃତୀୟା ଅବସରରେ ଆଜିଠାରୁ ମହାପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ରଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ରଥ ନିର୍ମାଣ ଅନୁକୂଳ ହେବ। ରଥଯାତ୍ରାର ଏହି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ବ ସହିତ ରଥଯାତ୍ରା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ। ଆଜି ରଥ ନିର୍ମାଣ ଅନୁକୂଳ ପାଇଁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ସାମ୍ନାରେ ତିନିଟି ଧଉରା କାଠ ରଖାଯାଇଛି। ଅପରାହ୍ନରେ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ଆଜ୍ଞାମାଳ ବିଜେ କରିବା ପରେ ବନଜାଗ ମନ୍ତ୍ରରେ ରଥ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁକୂଳ ହେବ।

ଆଜି ଦେଉଳ ପୁରୋହିତ, ରାଜଗୁରୁ ଓ ବେଦଜ୍ଞ ବ୍ରାହ୍ମଣମାନେ ନୃସିଂହ ମନ୍ତ୍ରରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସମାହିତ କରିବେ। ସମାନ୍ତରାଳ ଭାବେ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ମନ୍ତ୍ରୀରେ ଅଭିମନ୍ତ୍ରିତ କରାଯାଇ ତିନିଟି ସୁନା କୁରାଢିରେ ଦେଉଳ ପୁରୋହିତ ରଥନିର୍ମାଣ ଲାଗି ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାଠକୁ ଛେଦନ କରିବା ପରେ ବିଶ୍ବକର୍ମା ମହାରଣାମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ। ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଶାଢିବନ୍ଧା ଯିବା ସହିତ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ରଥ ସଂହିତା ଅନୁଯାୟୀ, ୪୨୬ ଖଣ୍ଡ ଧଉରା, ୩୨୪ ଖଣ୍ଡ ଅସନ, ୭୨ ଖଣ୍ଡ ଫାଶୀ, ୩ ଖଣ୍ଡ ଶିମିଳି କାଠ ଏହିଭଳି ମୋଟ ୮୬୫ ଖଣ୍ଡ କାଠରେ ରଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥାଏ। ସରସ୍ବତୀ ପୂଜାରେ ରଥକାଠ ଆସିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଶ୍ରୀରାମ ନବମୀରେ ରଥକାଠ ଚିରଟ ଅନୁକୂଳ କରାଯାଇଥିଲା। ଭଉଁରୀରେ ଚକଡେରା କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଶୀତଳଷଷ୍ଠୀରେ ଶେଷ ହେବ। ନୃସିଂହ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ଦିନ କୋଣଗୁଜ ଅନୁକୂଳ ଏବଂ ସ୍ନାନପୂର୍ଣ୍ଣମୀ ଦିନ ଚାରି ନାହାକା ଉଠିବାର ବିଧି ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.