ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଦୁଇ ବର୍ଷ ପରେ ବଡଦାଣ୍ଡରେ ଭକ୍ତ ଓ ଭଗବାନଙ୍କ ମିଳନ ହେଉଥିବାରୁ ପ୍ରବଳ ଗହଳି
ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ଅବସରରେ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଓ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ
୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଦେଶରେ ୧୭,୦୭୦ ଜଣ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଆକ୍ରାନ୍ତ; ୨୩ଜଣ ମୃତ
ଆଜି ୨୦୦ ଟପିଲା ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା: ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨୦୪ କରୋନା ପଜିଟିଭ, ୧୮ ଜଣ ୧୮ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ବୟସର
ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଫେରିଲା କରୋନା କଟକଣା; ବଢ଼ିଲା ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟା, ବଢ଼ିବ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା
କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିଏମ୍‌ସି, ପୁଣି ମାସ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ
ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ବରିଷ୍ଠ ଫଟୋ ସାମ୍ବାଦିକ ଅଶୋକ ପଣ୍ଡାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
କମିଲା ଏଲ୍‌ପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦର
ମୁଣ୍ଡଳୀ ନିକଟରେ ମହାନଦୀକୁ ଡେଇଁଲେ ଯୁବତୀ। ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ଉଦ୍ଧାର କଲେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ
ସାରା ଦେଶରେ ଆଜିଠୁ ସିଙ୍ଗଲ ୟୁଜ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବ୍ୟାନ , ତିଆରି କିମ୍ବା ବିକ୍ରି କଲେ ୭ ବର୍ଷ ଜେଲ ଦଣ୍ଡ, ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କାର ଜରିମାନା

ଦୋହଲିଗଲା ବ୍ୟବସ୍ଥା; ଦରଦାମ ଆହୁରି ବଢ଼ିବ

0
  • ୧୯୯୮ ମସିହା ପରେ ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି ସାମ୍ନା କରୁଛି ଦେଶ
  • ୨୦୨୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଦୁଇଅଙ୍କ ଛୁଇଁଛି, ଉପରମୁହାଁ ଧରିଛି
  • ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଡରାଇଲେଣି, ସ୍ଥିତି ଏବେ ସୁଧୁରିବା ଆଶା କ୍ଷୀଣ
  • ବାମଦଳ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବ; ଦେଶବ୍ୟାପୀ ୨୫ରୁ ୩୧ ବିରୋଧ କରିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଖାଉଟି ସାମଗ୍ରୀର ଦର ୨୪ବର୍ଷର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି। ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ପାଇକାରୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏଯାଏ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାନ୍ତି। ୧୯୯୮ ମସିହା ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ବା ସର୍ବକାଳୀନ ସ୍ଥିତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସେବେ ମୁଦ୍ରା ସ୍ପୀତି ୧୫.୩୨ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା। ୨୦୨୧ରୁପାଇକାରୀ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ଦୁଇ ଅଙ୍କ ଛୁଇଁଥିଲା। ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ୧୫.୦୮ ପ୍ରତିଶତ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଛି। ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଶେଷ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସମ୍ଭାବନା ନଥିବାରୁ ଆଗକୁ ଦରଦାମର ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ବଢ଼ିବ ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଚେତାଇ ଦେଲେଣି।

ସେପଟେ ଏହାକୁ ନେଇ ବାମପନ୍ଥୀ ଦଳ ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।ଏହା ବିରୋଧରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ସେମାନେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ମେ’ ୨୫ ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ମେ ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଏହା ସହିତ ସେମାନେ ବେରୋଜଗାରୀ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଡ଼ିଛନ୍ତି।

ବାମଦଳ ଦାବି ରଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦ ଉପରେ ସରଚାର୍ଜ/ସେସ୍‌ ଫେରାଇ ନିଅନ୍ତୁ। ପିଡିଏସ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ଗହମ ଯୋଗାଣର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହେଉ। ଡାଲି ଏବଂ ଖାଇବା ତେଲ ସମେତ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବଣ୍ଟନ ସଂପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଦାବିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ବାମଦଳ କହିଛି ଯେ ଦରଦାମ ବୃଦ୍ଧି କାରଣରୁ ଦେଶରେ ଲୋକମାନେ ଅକଥନୀୟ ଦୁର୍ଦଶା ଭିତରକୁ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ସୀମା ଟପିଯିବା ବିଚିତ୍ର ନୁହେଁ।
ଗତ ବର୍ଷକ ମଧ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଉତ୍ପାଦର ମୂଲ୍ୟ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ, ପନିପରିବା ୨୦ ପ୍ରତିଶତ, ରନ୍ଧନ ତେଲ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବା ସେମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.