ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ସାତ ବର୍ଷ ପରେ ପୁଣି ହକି ଇଣ୍ଡିଆ ଲିଗ୍‌: ଡିସେମ୍ବର ୨୭ରୁ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ, ଓଡ଼ିଶାର ଟିମ୍‌ ଖେଳିବ ମ୍ୟାଚ୍‌
ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରୁ ଜାମିନ ମିଳିଲା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜେଲରୁ ବାହାରି ପାରିବେନି କେଜ୍ରିୱାଲ
ଆସ୍ଥା ଭୋଟ୍ ହାରିଲେ ନେପାଳ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଚଣ୍ଡ
ରଥ ଉପରକୁ ମୋବାଇଲ ମନା; ନିୟମ ଭାଙ୍ଗିଲେ ହେବ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତ ହେଲେ ଅରବିନ୍ଦ ପାଢ଼ୀ
ଫୁଟବଲ ଆସୋସିଏଶନ ଅଫ ଓଡ଼ିଶାର ସଭାପତି ହେଲେ ସମୀର ଦେ
ରାଜଭବନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ମାଡମାରିଲେ ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସଙ୍କ ପୁଅ
ଭୁବନେଶ୍ୱର ସପ୍ତମ ବାଟାଲିୟନ କ୍ୟାମ୍ପସରୁ ଜଣେ ଯବାନଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ ଜବତ

ପ୍ରଳୟ ରଚିଲା ଫନି

0

୩ ତାରିଖ ପୂର୍ବାହ୍ନରେ ପୁରୀ ନିକଟରେ ମାଡ଼ ହଲୋ ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଫନି’। ଘଣ୍ଟାକୁ ପାଖାପାଖି ୨୦୦ କିମି ବଗେରେ ପବନ ପୁରୀ, ଭୁବନଶେ୍ବରକୁ ଛାରଖାର କରିଦେଇଛି। ଏଥିସହିତ ୧୪ ଜିଲ୍ଲାରେ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ବ୍ୟାପକ କରିଛି। ହଜାର ହଜାର ଘରର ଛପର ଉଡ଼ି ଯାଇଥିବାବଳେେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଗଛ ଧରାଶାୟୀ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଉଜୁଡ଼ି ଯାଇଛି ଉପକୂଳର ସବୁଜିମା। ଏମିତି ତାଣ୍ଡବ ରଚିଛି ଅତି ଭୟଙ୍କର ସାମୁଦ୍ରିକ ବାତ୍ୟା ‘ଫନି’।
ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ ସାଢ଼େ ୮ଟାରୁ ଏହାର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପୂର୍ବାହ୍ନ ପ୍ରାୟ ସାଢ଼େ ୧୦ଟାରେ ପୁରୀ ନିକଟରେ ସ୍ଥଳଭାଗରେ ପ୍ରବଶେ କରିଥିଲା। ଘଣ୍ଟାକୁ ୪୦/୫୦ କିମିରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ପବନର ବଗେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫଲ୍ ସମୟରେ ୧୭୫ କିମିକୁ ଛୁଇଁଥିଲା। କ୍ରମଶଃ ଏହା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୨୦୦ କିମିକୁ ବି ଟପି ଯାଇଥିଲା। ଫଳରେ ପୁରୀ, ସାତପଡ଼ା, ଅସ୍ତରଙ୍ଗ, ଆଦି ସ୍ଥାନରେ ଅଶାନ୍ତ ହୋଇ ଉଠିଥିଲା ସମୁଦ୍ର।
ଭୁବନଶେ୍ବର ଅତିକ୍ରମ କଲାବଳେେ ପବନର ବଗେ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୭୦ କିମିକୁ ଛୁଇଁବାରୁ ଏହା ‌୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟାର ଭୟାବହତାକୁ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲା। ପ୍ରାୟ ୪ ଘଣ୍ଟା କାଳ ଘାଣ୍ଟିବା ପରେ ଅପରାହ୍ଣ ସାଢ଼େ ତିନିଟା ବଳେକୁ ‘ଫନି’ର ପ୍ରକୋପ କିଛିଟା କମିଥିଲା। ତବେେ ସତେେ‌ବଳେକୁ ଭୁବନଶେ୍ବର ଓ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହା ଏମିତି ଧ୍ବଂସଲୀଲା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ଯେ ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଭାବେ ର୍ଗବ କରୁଥିବା ଭୁବନଶେ୍ବର ଅଳ୍ପ କତେେ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀହୀନ ହୋଇ ଯାଇଛି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଗଛ, ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ଆଦି ଉପୁଡ଼ି ଯାଇଥିବାବଳେେ କବେୁଲ ଓ ଟଲେିଫୋନ ତାର, ହୋଡ଼ିଂ, ଆଜବଷେ୍ଟସ୍‌, ଟିଣ ଆଦି ଉଡ଼ି ରାଜଧାନୀକୁ ଛାରଖାର କରି ଦେଇଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.