ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ଗମ୍ଭୀର ହେଲାଣି ବିହାର ସ୍ଥିତି

0

ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୨୩ ଛୁଇଁଲା
ଏଇଏସ୍ ନେଲାଣି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବିହାରରେ ଅସହ୍ୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ କାରଣରୁ ଶନିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ ଯୋଗୁଁ ୪୪ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୧୨୩ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଔରଙ୍ଗାବାଦ୍‌ରେ ଗତ ୪୮ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୬୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ସହେିଭଳି ଗୟାରେ ୩୫ ଏବଂ ନାୱଡ଼ାରେ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଗ୍ରୀଷ୍ମପ୍ରବାହ କାରଣରୁ ଗୟା ପ୍ରଶାସନ ସଠୋରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଦିନ ୧୧ଟାରୁ ଅପରାହ୍ନ ୪ଟା ର୍ପଯ୍ୟନ୍ତ ବାହାରକୁ ବାହାରିବାପାଇଁ ମନା କରାଯାଇଛି।
ସପେଟେ ଆକ୍ୟୁଟ୍‌ ଏନ୍‌ସଫୋଲାଇଟିସ୍‌ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ୍‌ (ଏଇଏସ୍‌) ହତେୁ ବିହାରରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପୁଣି ୨୦ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏଇଏସ୍‌ ଜନିତ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୧୦୦ ଅତିକ୍ରମ କରି ସାରିଛି। ଏଇଏସ୍‌ରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ଶିଶୁମାନଙ୍କ ବୟସ ୧ରୁ ୧୧ର୍ବଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ। କବେଳ ଏସ୍‌କେଏମ୍‌ସିଏଚ୍‌‌ରେ ୭୬ ଜଣଙ୍କ ପ୍ରାଣହାନି ହୋଇଥିବାବଳେେ କଜେ୍ରିୱାଲ୍‌ ହସ୍ପିଟାଲ୍‌ରେ ୧୭ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଉଲ୍ଲଖେଯୋଗ୍ୟ ୨୦୧୪ରେ ମଧ୍ୟ ଏଇଏସ୍‌ ଯୋଗୁଁ ୩୭୯ ଶିଶୁଙ୍କର ପ୍ରାଣହାନି ହୋଇଥିଲା।

Leave A Reply

Your email address will not be published.