ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଧାମନଗର ଉପନିର୍ବାଚନ: ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀଙ୍କ ପୁଅ ସୁରଜ ସୂର୍ଯ୍ୟବଂଶୀ
ଲଗାଣ ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ପୁରୀ ସିଂହଦ୍ୱାର ସାମ୍ନାରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଦେବସଭା ଓ ଭସାଣି ଉତ୍ସବ ସ୍ଥଗିତ
ପାଗ ଅନୁକୂଳ ହେଲେ ଶୁକ୍ରବାର ଆୟୋଜନ ହେବ ଭସାଣି, ଶ୍ରୀକ୍ଷେତ୍ର ପୂଜା କମିଟି ସଂପାଦକଙ୍କ ସୂଚନା
ବିଧାୟକ ବିଜୟ ରଂଜନ ସିଂ ବରିହାଙ୍କ ବିୟୋଗ ନେଇ ପଦ୍ମପୁର ବିଧାନସଭା ଆସନ ଖାଲି ପଡ଼ିବା ନେଇ ଭାରତୀୟ ନିର୍ବାଚନ କମିସନଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଲେ ବାଚସ୍ପତି, ଗତ ସୋମବାର ଦିନ ବିଧାୟକ ବିଜୟ ରଂଜନଙ୍କ ହୋଇଥିଲା ପରଲୋକ
୩୦ ଜିଲ୍ଲା ପାଇଁ ବିଜେଡିର ନୂଆ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତ
ଘୋଷଣା ହେଲା ସାହିତ୍ୟ ପାଇଁ ନୋବେଲ ପୁରସ୍କାର
ଫ୍ରାନ୍ସର ଲେଖିକା ଆନି ଏର୍ନକ୍ସଙ୍କୁ ମିଳିବ ସମ୍ମାନ
ବ୍ରହ୍ମପୁରରୁ ଦଶପଲ୍ଲା ଆସୁଥିବା କାଳେଶ୍ୱର ନାମକ ବସ୍‌ ଓଲଟି ଜଣେ ମୃତ, ବହୁ ଯାତ୍ରୀ ଗୁରୁତର
ପୁଣି ବଢ଼ିପାରେ ତେଲ ଦର
ଆଜି ଭାରତ-ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ, ଧାଓ୍ୱନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପଡ଼ିଆକୁ ଓହ୍ଲାଇବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ
ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ କାଶ ସିରପ୍‌ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ‘ହୁ’ କହିବା ପରେ ତଦନ୍ତ ଆଦେଶ ଦେ‌ଲା ଡ୍ରଗ୍‌ ବୋର୍ଡ
ସରିଲା ଦଶହରା, ଆଜି ଭସାଣି : ବିଦାୟ ନେବେ ମା’ ଜଗତଜନନୀ : ଟ୍ୱିନ୍ ସିଟିରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ପୋଖରୀରେ ହେବ ମୃଣ୍ମୟୀ ମୂର୍ତ୍ତି ବିସର୍ଜନ

ଇସ୍ରୋ ଉତକ୍ଷେପଣ କଲା କ୍ଷୁଦ୍ର ସାଟେଲାଇଟ୍

0

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ: ଇସ୍ରୋ ଆଜି ସକାଳ ୯ଟା ୧୮ ରେ ଶ୍ରୀହରିକୋଟାର ସତୀଶ ଧାୱନ ମହାକାଶ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଏହାର ପ୍ରଥମ କ୍ଷୁଦ୍ର ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ ଯାନ ଏସଏସଏଲଭି-ଡି୧ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିଛି ଏବଂ ଏକ ପୃଥିବୀ ପର୍ୟ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଉପଗ୍ରହ (ଇଓଏସ-୦୨) ଏବଂ ଛାତ୍ରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଉପଗ୍ରହ ‘AzadiSAT’ ସହିତ ଉତ୍ କ୍ଷେପଣ କରିଛି।

ଇସ୍ରୋ ପ୍ରମୁଖ ଏସ୍.ସୋମାନାଥ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଇସ୍ରୋ ମିଶନ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ସେଣ୍ଟର ଲଗାତାର ଲିଙ୍କ୍ ହାସଲ କରିବାକୁ ପ୍ର୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଛି । ଲିଙ୍କ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଗଲେ ଏ ବାବଦରେ ସାରା ଦେଶକୁ ସୂଚାଇଦିଆଯିବ । EOS02 ହେଉଛି ଏକ ଆର୍ଥ ଅବଜରଭେସନ ଉପଗ୍ରହ। ଯାହା ୧୦ ମାସ ପାଇଁ ମହାକାଶରେ କାମ କରିବ। ଏହାର ଓଜନ ୧୪୨ କିଲୋଗ୍ରାମ। ଏହି ସାଟେଲାଇଟରେ ରହିଛି ସେଲଫି କ୍ୟାମେରା। ଯାହା ସମସ୍ତ ପ୍ୟାନେଲ ଓ ଦୂରସଂଚାର ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟର ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ । ଏହା ରାତି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରୁ ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠର ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରିବ।

୮କେଜି ଓଜନର ଏହି ସାଟେଲାଇଟରେ ରହିଛି ସେଲଫି କ୍ୟାମେରା । ଯାହା ସମସ୍ତ ପ୍ୟାନେଲ ଓ ଦୂରସଂଚାର ଟ୍ରାନ୍ସପୋଣ୍ଡରର ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ । ଏହା ରାତି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତରୀକ୍ଷରୁ ପୃଥିବୀପୃଷ୍ଠର ଫଟୋ ଉତ୍ତୋଳନ କରିପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ପେଶ୍ କିଡଜ ଇଣ୍ଡିଆ ନାମକ ସ୍ପେଶ୍ ଏଜେନ୍ସିର ଷ୍ଟୁଡେଣ୍ଟଣ୍ ସାଟେଲାଇଟ୍ ‘ଆଜାଦିସୈଟ୍’ ମଧ୍ୟ ପ୍ରେରଣ କରାଯାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.