ପ୍ରମୁଖ ଖବର

୧୮ ତାରିଖ ଦିନ ଖୋଲିବ ଭିତର ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ସକାଳ ୯.୫୧ରୁ ୧୨.୧୫ ରହିଛି ଶୁଭ ମୂହୁର୍ତ୍ତ
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ଭିତର ଭଣ୍ଡାରରେ ଥିବା ଅଳଙ୍କାର ଆଦିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯିବ: ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ
ଜାମ୍ମୁ ଓ କାଶ୍ମୀରରେ ଥମୁନି ଆତଙ୍କବାଦ, ଆର୍ମି ଅଫିସର ସମେତ ୪ ସହିଦ
ୟୁପି ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଆଶ୍ବସ୍ତି, ୨ ମାସ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରହିଲା ଡିଜିଟାଲ ଉପସ୍ଥାନ
ସମ୍ବଲପୁର ଚିଡ଼ିଆଖାନାକୁ ଆସିବେ ୪ ମହାବଳ ବାଘ
ଓଡିଶା ଆସିବେ ବିଜେପି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜେପି ନଡ୍ଡା: ଆସନ୍ତା ୧୯ ଓ ୨୦ ତାରିଖରେ ରାଜ୍ୟ ବିଜେପିର ପରିବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରିଣୀ ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବେ
କଟକ ଏସସିବି ମେଡିକାଲରେ ଉତ୍ତେଜନା ; ହାଉସ ସର୍ଜନ ଏବଂ ନର୍ସିଂ ଅଫିସର ମୁହାଁମୁହିଁ

ବାତ୍ୟା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏମିତି କିଛି ଗହନ କଥା

0
  • ଆଠଟି ଦେଶ ଆରବ ସାଗର ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ବାତ୍ୟାର ନାମକରଣ କରିଛନ୍ତି
  • ୧୯୫୩ରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ସାଗରର ଦେଶମାନେ ବାତ୍ୟାର ନାମକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ
  • ୨୦୦୪ରେ ଆରବ ଓ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ନାମକରଣ, ଅନୀଲ ନାମ ଦେଇଥିଲା ବାଂଲାଦେଶ
  • ଅମ୍ଫାନ୍ ଥିଲା ପୁରୁଣା ତାଲିକାର ଶେଷ ନାମ, ନୂଆ ତାଲିକାର ପ୍ରଥମ ନାମ ହେଉଛି ନିସର୍ଗ
  • ବାତ୍ୟା କାରଣରୁ ଓଡ଼ିଶା ସମେତ ୯ଟି ରାଜ୍ୟ ଗଭୀର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାନ୍ତି


ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆରବ ସାଗରରୁ ସ୍ଥଳ ଭାଗ ଆଡ଼କୁ ମୁହାଁଉଥିବା ବାତ୍ୟା ନିସର୍ଗ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟ ଉପକୂଳ ଛୁଇଁପାରେ। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ମୁମ୍ବାଇ ବ୍ୟତୀତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି। ଅମ୍ଫାନ ପରେ ବାଂଲାଦେଶ ଏହି ବାତ୍ୟାକୁ ନିସର୍ଗ ନାମ ଦେଇଛି। ଏହି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡ।

୧୯୫୩ ମସିହାରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ସାଗରର ଦେଶମାନଙ୍କ ଦ୍ବାରା ବାତ୍ୟାର ନାମକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଆରବ ସାଗର ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ବାତ୍ୟାର ନାମକରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ୧୬ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୦୦୪ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏଥିପାଇଁ ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ଆଠଟି ଦେଶ ଯଥା ବାଂଲାଦେଶ, ଭାରତ, ମାଲଦ୍ୱୀପ, ମିଆଁମାର, ଓମାନ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ଏବଂ ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଆରବ ସାଗର ଏବଂ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବାତ୍ୟାର ନାମକରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏମାନେ ଦେଇଥିବା ନାମ ଅନୁସାରେ ବାତ୍ୟାର ନାମକରଣ କରାଯାଉଛି।

୨୦୨୦ ଅର୍ଥାତ୍ ଚଳିତବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ନୂଆ କରି ପୁଣି ୧୬୦ଟି ନାମତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ତାଲିକା ଅମ୍ଫାନରେ ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏଣୁ ଏପ୍ରିଲରେ ଏହି ନୂଆ ନାମ ତାଲିକା ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ନୂତନ ତାଲିକାରେ ନିସର୍ଗ, ଅର୍ଣ୍ଣବ, ଆଗ, ଭ୍ୟୋମ, ଆଜର, ତେଜ, ଗାଟି, ପିଙ୍କୁ ଏବଂ ଲୁଲୁ ଭଳି ୧୬୦ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ନିସର୍ଗ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ନାମ, ଯାହା ଆରବ ସାଗରରେ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବାତ୍ୟାର ନାମ ହେବ।

ପ୍ରଥମ ଇଂରାଜୀ ବର୍ଣ୍ଣମାଳା ଅନୁଯାୟୀ ୨୦୦୪ରେ ଯେତେବେଳେ ବାତ୍ୟାର ନାମକରଣ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା, ବାଂଲାଦେଶ ଏହି ସୁଯୋଗ ପାଇଲା। ସେ ପ୍ରଥମ ବାତ୍ୟାର ନାମ ଅନୀଲ ବୋଲି କହିଥିଲା। ଏହା ପରେ ବାତ୍ୟାର ନାମକରଣ କରାଯାଇଥିଲା। ନୂଆ ତାଲିକାରେ ଭାରତ ଦେଇଥିବା ନାମଗୁଡିକ ହେଲା, ଅଗ୍ନି, ଆକାଶ, ବଜ୍ରପାତ, ଜଳ, ତରଙ୍ଗ, ମେଘ, ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ବାୟୁ।ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଆମେରିକା ସାଇକ୍ଲୋନ୍ ମହିଳା ଭାବରେ ନାମକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ୧୯୭୮ରୁ, ଅଧା ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ପୁରୁଷଙ୍କ ନାମରେ ନାମିତ ହୋଇଥିଲା। ଆମେରିକା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୨୧ ନାମର ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଣ୍ଣମାଳାର ଏକ ନାମ ଅଛି, କିନ୍ତୁ Q, U, X, Y, Z କୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୨୧ ରୁ ଅଧିକ ବାତ୍ୟା ଆସେ, ତେବେ ଆଲଫା, ବିଟା, ଗାମା ପରି ଗ୍ରୀକ୍ ବର୍ଣ୍ଣମାଳା ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।
ବାତ୍ୟା ନାମ ରଖିବାର କିଛି କାରଣ ଅଛି ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମତ ରଖୁଛନ୍ତି। କୁହାଯାଏ, ଏହା ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ରିପୋର୍ଟ କରିବାକୁ ସହଜ କରିଥାଏ। ନାମ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଚେତାବନୀକୁ ଅଧିକ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ନେଇଥାନ୍ତି। ସମାଧାନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ନାମ ଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୁଇଟି ନିୟମ ରହିଛି। ପ୍ରଥମ- ନାମ ଛୋଟ ଏବଂ ସରଳ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଦ୍ୱିତୀୟତଃ , ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ବୁଝିପାରୁଥିବା ଦରକାର। ନାମଗୁଡିକ ଯେଭଳି ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ନ ହେବ, ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଇଥାଏ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଉତ୍ତାପ ସମୁଦ୍ରରେ ଥିବା ଇକ୍ୟୁଏଟର ନିକଟରେ ବଢେ, ସମୁଦ୍ର ଜଳ ୨୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ଉଷ୍ମ ହୋଇଯାଏ | ଏହା ବାଷ୍ପ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଗରମ ପବନ ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଥାଏ। ଉପରର ଆର୍ଦ୍ରତା ବାଷ୍ପକୁ ନେଇ ଏକ ମେଘ ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଯେତେବେଳେ ଗରମ ପବନ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ସେଠାରେ କମ୍ ବାୟୁ ଚାପର ଏକ କ୍ଷେତ୍ର ଥାଏ। ଗରମ ପବନର ଦ୍ରୁତ ଗତି କାରଣରୁ ଶୀତଳ ପବନ ଶୀଘ୍ର ଖାଲି ସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରିବାକୁ ଆସେ। ଏହାଦ୍ୱାରା ପବନ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ହୁଏ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ମେଘ ମଧ୍ୟ ଗତି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଏହା ଏକ ବାତ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଉତ୍ତାପ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ରତା ଯେତେ ଅଧିକ, ବାତ୍ୟା ସେତେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ | ଇକ୍ୟୁଏଟର ଉପରେ (ଉତ୍ତର ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ) ବାତ୍ୟା ବାମକୁ ଏବଂ ତଳେ (ଦକ୍ଷିଣ ଗୋଲାର୍ଦ୍ଧରେ) ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ଡାହାଣକୁ ଘୂର୍ଣ୍ଣନ କରେ।

କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ପବନର ବେଗ ଆଧାରରେ ଝଡ଼ର ବର୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ପବନ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୬୩ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରେ, ଏହାକୁ ବାତ୍ୟା ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୧୧୯ କିଲୋମିଟର ଅତିକ୍ରମ କରେ, ଏହାକୁ ଭୀଷଣ ବାତ୍ୟା କୁହାଯାଏ। ଭାରତର ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳ ଓଡିଶା, ଗୁଜୁରାଟ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ତାମିଲନାଡୁ, କେରଳ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ଗୋଆ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ କାରଣରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.