ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଭୁବନେଶ୍ବର: ତଳସରା ବିଧାୟକ ଭବାନୀ ଭୋଇ ବିଜେପିର ଉପ ବାଚସ୍ପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ
ନୂଆ ଆୟକର ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବଦଳିଲା ଛାଡସୀମା, ପୁରୁଣା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଡିଡକ୍ସନ ୭୫୦୦୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
୧୫ ପ୍ରତିଶତ ସୀମା ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ ନେଇ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା: ଶସ୍ତା ହେବ ସୁନା, ରୂପା, କ୍ୟାନ୍ସର ଔଷଧ, ମୋବାଇଲ
ଏଥର ବଜେଟ୍ ରେ ନୂଆ ଚାକିରିଆଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ ମିଳିବ ୧୫ ହଜାର

ଓଡ଼ିଶା ସଂପର୍କରେ ବଡ଼ କଥାଟେ କହିଦେଲେ ପ୍ରଫେସର ଶ୍ରୀନାଥ ରେଡ୍ଡି

0
  • କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଉଦବେଗଜନକ, ଚିନ୍ତାଜନକ ବି
  • ମେ’ ପରିବର୍ତେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରବାସୀଙ୍କୁ ଫେରାଇବା ଉଚିତ୍ ଥିଲା
  • ଫେରିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ସଂକ୍ରମଣରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍
  • ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତରେ ସହରୀ ଭାରତ ତୁଳନାରେ ଗତିଶୀଳତା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ
  • ଓଡିଶା ପରି ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରାମୀଣ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧିକୁ ସମ୍ଭାଳିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ
  • ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିଖର କେବେ ଘଟିବ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ଏକ “ମଗ୍ ଖେଳ”

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ଯେଉଁ ହାରରେ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟୁଛି, ତାହା ଉଦବେଗଜନକ। ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶ ସାମଗ୍ରିକ ମାମଲାରେ ଷଷ୍ଠ ଓ ନୂତନ ମାମଲାରେ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିବା ଚିନ୍ତାଜନକ। ଭାରତର ଜନସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଫାଉଣ୍ଡେସନର ସଭାପତି, ହୁ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ କମିଟିର ସଦସ୍ୟ, ଏମସର ପୂର୍ବତନ ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପରାମର୍ଶଦାତା ପ୍ରଫେସର ଶ୍ରୀନାଥ ରେଡ୍ଡୀ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି। ‘ଦ ୱାୟାର ‘ ଵେବ୍ଶ ସାଇଟ୍ ପାଇଁ ବିଶିଷ୍ଟ ସାମ୍ବାଦିକ କରନ୍ ଥାପରଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଶ୍ରୀ ରେଡ୍ଡି କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଯଥେଷ୍ଟ ଭରସା ରଖିଛନ୍ତି। ଓଡ଼ିଶାର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ମଧ୍ୟ ସେ ପରୋକ୍ଷରେ ସାବାସୀ ଦେବାକୁ ଭୁଲିନାହାନ୍ତି।

ଶ୍ରୀ ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି, ଭାରତରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ଆକାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସଂକ୍ରମଣର ଏଭଳି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା। ତେବେ ଭାରତ ଏବେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି କି ବୋଲି ପଚରାଯିବାରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେଭଳି ଅର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ଭିତରେ ସେ ପଶିବାକୁ ଚାହୁଁନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିପାରେ। ବରଂ ଏକଥା ସତ ଯେ ଆମେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ କାରବାର କରୁଛୁ। ଗୋଟିଏ ବଣୁଆ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ପରିବର୍ତେ ଅନେକ ବୁଦାରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଦେଖିବାକୁ ସରକାର ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।

ଦୀର୍ଘ ୪୩ ମିନିଟର ଏହି ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରଫେସର ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି, ମେ’ ୨୨ ତାରିଖରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିବା ଗାଣିତିକ ମଡେଲିଂକୁ ସେ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହିତ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ୨.୯ ନିୟୁତ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। କାରଣ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମାନଦଣ୍ଡ ଓ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ପଦ୍ଧତିଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ। ତେବେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟାକୁ ନେଇ ଗାଣିତିକ ମଡେଲିଂ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସେ ଅଧିକ ଇଚ୍ଛୁକ ବୋଲି ପ୍ରଫେସର ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ “ମୁଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସୀମାକୁ ଯିବି ନାହିଁ”।

ରେଡ୍ଡି ୱାୟାରକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାର, ୟୁପି, ବଙ୍ଗଳା, ଓଡିଶା, ଛତିଶଗଡ, ଝାଡ଼ଖଣ୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳକୁ ଫେରିଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରବାସୀ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିପାରନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଦୃଢ ଭାବରେ ବିଶ୍ବାସ କରିଥିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ତେବେ ମେ’ ପରିବର୍ତ୍ତେ ମାର୍ଚ୍ଚରେ। ସେ ବିଶ୍ବାସ କରୁନାହାଁନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରୁଥିବା ପ୍ରବାସୀମାନେ ସଂକ୍ରମଣରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇବେ। କାରଣ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତରେ ସହରୀ ଭାରତ ତୁଳନାରେ ଗତିଶୀଳତା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ।

ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି ବୃଦ୍ଧିକୁ ସମ୍ଭାଳିବା ପାଇଁ ଗ୍ରାମୀଣ ଭାରତରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କ୍ଷମତା ଉପରେ ରେଡ୍ଡି ଉଦବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଓଡିଶା ପରି କେତେକ ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରାମୀଣ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧିକୁ ସମ୍ଭାଳିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତର କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ପୂର୍ବର ଅନ୍ୟମାନେ ଏହା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଏକ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଶୀଘ୍ର ନିଜକୁ ଗଢି଼ପାରିବ। ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ତାହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ।

ଲକଡାଉନର ଲାଭ କ’ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି ବୋଲି ପଚାରିବାରୁ ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ଭୂତାଣୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ମନ୍ଥର ଗତି କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପାଇଁ ନିଜକୁ ଭଲ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି। ତୃତୀୟ ଲାଭ ହେଉଛି ଯେ ଏହା ଦେଶକୁ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦେଇଛି। ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଥିବାରୁ କିଛି ଲାଭ ହଜିଯାଇଥାଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବିଚିତ୍ର ଢଙ୍ଗରେ କରାଯାଇଥିଲା।

ରେଡ୍ଡି ଦି ୱାୟାର ସହିତ ରାଜି ହୋଇଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ସଂକ୍ରମଣର ଶିଖର କେବେ ଘଟିବ ତାହା ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବା ଏକ “ମଗ୍ ଖେଳ” ଅଟେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଅତୀତରେ ଅନେକ ଆଶାବାଦୀ ଭବିଷ୍ୟବାଣୀ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହା ଭୁଲ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଏଥିସହ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂକ୍ରମଣର ବୃଦ୍ଧି ମାମଲା ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରତିଫଳନ ହୋଇପାରେ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଯଥେଷ୍ଟ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁନଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୀକ୍ଷା ବଢୁଥିବାରୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ତୀବ୍ର ଭାବେ ବଢିଥାଇପାରେ।

କୋଭିଡ୍ ୧୯ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇବାକୁ ସରକାର ବାରମ୍ବାର ଦର୍ଶାଇଥିବା 3-4 ପରିସଂଖ୍ୟାନ ବିଷୟରେ ରେଡ୍ଡିଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରାଯାଇଥିଲା। ସରକାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର (48%) ଉପରେ ରଖିଥିବା ଚାପକୁ ସେ ବରଖାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ବରଂ ସେ ଏହାକୁ “ଟିକେ ଭୁଲ୍ ନମ୍ବର” ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ହେବେ। ୨୭, ୧୩୪ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ସ୍ପେନର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୬୯% ଏବଂ ଇଟାଲୀରେ ୩୩,୭୭୪ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ୭୦% ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ରହିଛି।

ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହାର (୧୫ ଦିନ) ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନରେ ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି, ଏହା କେବଳ ମହାମାରୀର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଉପଯୋଗୀ ଏବଂ ପରେ ନୁହେଁ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହାର ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହାର ୩୫ ଦିନ, ଇଟାଲୀ ୫୫ ଦିନ ଏବଂ ସ୍ପେନ୍ ୫୬ ଦିନ ରହିଛି।

ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଉପରେ ଅଧିକ ନିର୍ଭରଶୀଳ (ବିଶ୍ୱ ହାରାହାରି ୬.୧୩% ତୁଳନାରେ ୨.୮୨%)। ତେବେ ସେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶଗୁଡିକର ସାମଗ୍ରିକ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଦୃଷ୍ଟିରୁ ତୁଳନା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ବୟସ ବର୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ ହାର ହିସାବ କରିବା ଏବଂ ତା’ପରେ ତୁଳନା କରିବା ଭଲ ହେବ।

ୱାୟାର ଦ୍ୱାରା ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନରେ ସେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦାବିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଭାରତରେ ସେତେ ଭୟଙ୍କର ନୁହେଁ। ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ହସ୍ପିଟାଲ୍, ଆଇସିୟୁ କିମ୍ବା ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା କମ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ବିସିଜି ଏବଂ ପୋଲିଓ ଟିକା ଆଦି ହେତୁ ଭାରତୀୟ ଲୋକଙ୍କର ଜୀବାଣୁ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଧିକ।

ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ଭଳି ଏକ ଜନବହୁଳ ଦେଶ ସଂକ୍ରମଣର ମାପର ମାନଚିତ୍ର କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଏପରିକି ଆଇସିଏମଆର ପ୍ରସ୍ତାବିତ ସେରୋଲୋଜିକାଲ ସେଣ୍ଟିନେଲ ସର୍ଭେ (୭୩୯ ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ୬୯ ଟି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ) ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ। ଏକ ଘରୋଇ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମିକ୍ ତଦାରଖ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ରେଡ୍ଡି ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଗଣନା କରାଯାଇଛି କି ନାହିଁ ସେ ନେଇ ଗୁରୁତର ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଠିକ୍ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି କିନ୍ତୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ବାହାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ହେବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଯଦିଓ ଆମେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ମୃତ୍ୟୁକୁ ତିନିଗୁଣ ଗଣନା କରୁଛୁ ତଥାପି ସେ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ମୃତ୍ୟୁ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ କମ୍ ହେବ। ପ୍ରଫେସର ଗୌତମ ମେନନଙ୍କ ମଡେଲିଂ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଭାରତରେ ୧୦ ନିୟୁତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ରେଡ୍ଡି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ଭଲ ସଙ୍କେତ ହେବ କାରଣ ଏହା ଦର୍ଶାଇବ ଯେ ଜୀବାଣୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ହତ୍ୟା କରୁନାହାଁନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.