ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଆସନ୍ତା ୨୬ ତାରିଖରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ +୨ ରେଜଲ୍ଟ, ବାହାରିବ କଳା, ବିଜ୍ଞାନ, ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ଧନ୍ଦାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷାଫଳ
୨୪ରେ ଅବପାତର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ, ଓଡିଶାରେ ଜାରି ରହିବ କାଳବୈଶାଖୀ
ଘଷିପୁରାରେ ବଦ୍ରି ପାତ୍ରଙ୍କ ସମର୍ଥକଙ୍କ ଗୁଣ୍ଡାଗର୍ଦ୍ଦି ଅଭିଯୋଗ, ଆକ୍ରମଣରେ ସୌମ୍ୟଙ୍କ ସମର୍ଥକ ଗୁରୁତର
ବଲିଉଡ୍‌ ଅଭିନେତା ଶାହରୁଖ ଖାନ୍‌ ଅସୁସ୍ଥ, ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି
ସିଂଗାପୁର ପରେ ଭାରତରେ କୋଭିଡର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ, ଦେଶରେ ୩୨୪ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
ହାଇକୋର୍ଟରୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ, ଜେଲ୍‌ରୁ ବାହାରିଲେ ଆଜୀବନ କାରା ଦଣ୍ଡାଦେଶ ପାଇଥିବା ପୂର୍ବତନ ବିଧାୟକ ନାରାୟଣ ରେଡ୍ଡୀ

ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପାଦ ଥାପିବ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ

0

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ: ଆଉ କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଭାରତକୁ ମିଳିବ ଏକ ବଡ ସଫଳତା। ଅର୍ଥାତ ସନ୍ଧ୍ୟା ୬ଟା ୪ ମିନିଟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ସଫ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୩ । ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ମତରେ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ ୩ର ସଫଳତା କେବଳ କିଛି ମିନିଟର ଖେଳ ଅଟେ। ଏହି ସମୟରେ ମହାକାଶ ଯାନକୁ ଚନ୍ଦ୍ରର କକ୍ଷ ଚାରିପଟେ ଘୁରି ସୁରକ୍ଷିତ ରୁପେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ  । ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନରେ ଏହାକୁ ଆତଙ୍କର ସାତ ମିନିଟ କୁହାଯାଏ। ୪ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ହେବ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ। ରଫ୍ ବ୍ରେକିଂ ସମୟରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରର ବେଗ ସେକେଣ୍ଡ ପ୍ରତି ୧.୬ କିଲୋମିଟର ହେବ। ଏହା ୬୯୦ ସେକେଣ୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ।

ପୂର୍ବଥର ଚନ୍ଦ୍ରଯାନ-୨ ନିଜର ଅଧିକ ଗତି ଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ ସମସ୍ୟା କାରଣରୁ ଇଞ୍ଜିନ ଖରାପ ହୋଇ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଖସିପଡିଥିଲା । ତେଣୁ ଏଥର ଯେପରି କୌଣସି ସମସ୍ୟା ନରହିବ ସେଥିପାଇଁ ଚନ୍ଦ୍ରଯାନରେ ଅନେକ ପ୍ରକାର ସେନସର ଓ କ୍ୟାମେରା ଲାଗିଛି । ଏହାଛଡା ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରରେ ଏଥର ୨ଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି ।

ପ୍ରଥମତଃ ଏଥିରେ ସେଫ୍ଟି ମୋଡ ସିଷ୍ଟମ ରଖାଯାଇଛି । ଯାହା କୌଣସି ପ୍ରକାର ଦୁର୍ଘଟଣାରୁ ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରକୁ ବଞ୍ଚାଇବ । ସେଥିପାଇଁ ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡରରେ ୨ଟି ଅନବୋର୍ଡ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଲଗାଯାଇଛି । ଯାହା ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପ୍ରତି ଆସୁଥିବା ପ୍ରତିଟି ବିପଦ ବାବଦରେ ଆଗୁଆ ସୂଚନା ଦେବ । ଆଜି ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବା ପରେ ବିକ୍ରମ ନିଜର କାମ ଆରମ୍ଭ କରିଦେବ । ବିକ୍ରମ ଲ୍ୟାଣ୍ଡର ମଧ୍ୟରୁ ରୋଭର ବାହାରିବା ସହ ଚନ୍ଦ୍ରପୃଷ୍ଠର ୫୦୦ ମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବା ସହ ସେଠାକାର ବାତାବରଣ ବାବଦରେ ଇସ୍ରୋକୁ ସୂଚନା ଦେବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.