ପ୍ରମୁଖ ଖବର

ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳିମାଡ଼ । ଏକ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭାରେ ତାଙ୍କ ଗୁଳି ମାଡ଼ ହୋଇଛି, କାନକୁ ଛୁଇଁ ଚାଲିଗଲା ଗୁଳି
ଜୁଲାଇ ୧୯ରେ ହେବ ସିୟୁଇଟି-ୟୁଜି ପୁନଃ ପରୀକ୍ଷା, ଏନଟିଏ କଲା ଘୋଷଣା
ଦିଗପହଣ୍ଡିରେ ବଡ ଅଘଟଣ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ୧୦ ଶିଶୁ ଗୁରୁତର
କଟକ ତ୍ରିସା ମେଡିକାଲ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟଣାରେ ଜଣେ ଶିଶୁ ମୃତ
ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର ନିକଟ‌ରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଲେ ପୁରୀ ଏସପି ପିନାକ ମିଶ୍ର, ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି ଡାକ୍ତର ସିବିକେ ମହାନ୍ତି
ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ବାହାରକୁ ଆସି ଅସୁସ୍ଥ ଥିବା କଥାକୁ ଖଣ୍ଡନ କଲେ ଏସପି ପିନାକ ମିଶ୍ର
ଦିନ ୧ଟା ୨୮ ମିନିଟ୍ ସମୟରେ ଖୋଲାଯିବ ରତ୍ନଭଣ୍ଡାର, ୧୧ ଜଣ ଭିତରକୁ ଯିବେ: ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ବନାଥ ରଥ
ଯାଞ୍ଚ କମିଟିରୁ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ୱନାଥ ରଥ ଓ ଡାକ୍ତର ସିବିକେ ମହାନ୍ତି ଭିତରକୁ ଯିବେ
ଆଜି ଆଡ଼ପ ମଣ୍ଡପରେ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ଶେଷ ଦର୍ଶନ
ନୀଳାଦ୍ରି ବିଜେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୁରୀରେ ରହିବେ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଓ ଦୁଇମନ୍ତ୍ରୀ

ଅଧିକ କଠୋର ହେଲେ ଟ୍ରମ୍ଫ, ୩୧ବର୍ଷର ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରିବେ

0

ଓ୍ୱାଂଶିଟନ: ଆମେରିକା ଓ ଋଷିଆ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଧୀରେ ଧୀରେ ଉଗ୍ର ହେବାରେ ଲାଗିଲାଣି । ଏମିତି ଯେ ଦୀର୍ଘ କାଟ୍‍ସା ଆଇନ ଲାଗୁ କରିବା ପରେ ମିସାଇଲ୍‍ ପରୀକ୍ଷଣ ନେଇ ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଦୀର୍ଘ ୩୧ବର୍ଷର ଏକ ଚୁକ୍ତିରୁ ଓହରିଯିବା ଲାଗି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍‍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କେବଳ ସେତିକ ନୁହେଁ, ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ୍‍ ଓବାମାଙ୍କ ଆଡକୁ ଆଙ୍ଗୁଠି ଉଠାଇ ଏକଥା ବି କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ଦେଶ ଯଥେଷ୍ଟ ପୂର୍ବରୁ ଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାର ଥିଲା । ଟ୍ରମ୍ଫଙ୍କ ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ଋଷିଆଙ୍କୁ ଏକ ଶକ୍ତ ଝଟ୍‍କା ଲାଗିଛି ।
ଆମେରିକା ଓ ଋଷିଆ ମଧ୍ୟରେ ୧୯୮୭ ମସିହାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର ହୋଇଥିଲା ।ଇଣ୍ଟରିମିଡିଏଟ୍‍ ରେଞ୍ଜ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟର ଫୋର୍ସେସ୍‍ ବା ଆଇଏନ୍‍ଏଫ୍‍ ଚୁକ୍ତିରେ ୟୁଏସ୍‍ଏସ୍‍ଆର୍‍ ତତ୍କାଳୀନ ମହାସଚିବ ମିଖେଲ୍‍ ଗୋର୍ବାଚୋଭ ଏବଂ ଆମେରିକାର ତତ୍କାଳୀନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରୋନାଲ୍‍ଡ ରିଗାନ୍‍ ଦସ୍ତଖତ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଉଭୟ ରାଷ୍ଟ୍ର ୩୦୦ରୁ ୩୪୦୦ ମାଇଲ୍‍ ଦୂରତା ବିଶିଷ୍ଟ କ୍ରୁଜ୍‍ ପରୀକ୍ଷଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଆମେରିାକା ଓ ୟୁରୋପୀୟ ବହୁରାଷ୍ଟ୍ର ସୁରକ୍ଷା ଲାଗି ଏହା ବେଶ୍‍ ସହାୟକ ହେଉଥିଲା ।
ହେଲେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଅଭିଯୋଗ କରିଛି ଯେ ୨୦୦୮ ମସିହାରୁ ଋଷିଆ ଏହି ଚୁକ୍ତିକୁ ମାନୁନାହିଁ । ଏଣୁ ଚୁକ୍ତିର ଅବଧି ପୂରଣର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଶୀତଳଯୁଦ୍ଧ ସମୟର ଏହି ଅସ୍ତ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଚୁକ୍ତିରୁ ଆମେରିକା ପ୍ରଶାସନ ଓହରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.